Zamienniki wentylatorów do routera i switcha Temat rozwiązany

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#1

#1 Post autor: judge dredd »

Cześć,

Mam pytanie trochę z elektryki/elektroniki. Potrzebuję kupić nowe wentylatory do routerów 1841 i switchy 2950. Na ebay'u są oczywiście gotowe zamienniki SUNON dedykowane do tych sprzętów, ale wolałbym kupić w firmie lokalnej. I tu mam kłopot, bo wentylatorów z dokładnie takimi parametrami prądowymi nie ma w ofercie. Znalazłem podobne modele ze zbliżonymi parametrami, ale nie wiem czy można je bezkarnie zastosować. Dokładnie sytuacja jest taka:

Do routera:

Dedykowany wentylator: 60x60x15mm 12V 0,16A 1,68W
Znaleziony podobny: 12V 1,92W

Do switcha:

Dedykowany wentylator: 40x40x20 12V 1,6W
Znaleziony podobny: 12V 1,4W

Pytanie jest takie, czy można te zamienniki zastosować w tym sprzęcie? Czy różnice w mocy nie będą jakąś przeszkodą? Co sądzicie?

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Różnice w mocy to nie wszystko. Pytanie o sposób wysterowania obrotów - napięciowe czy PWM. Pytanie jak router/switch kontroluje obroty - np. sygnał zwrotny z czujnika Halla. I tak dalej.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2018, 00:33 przez Kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#3

#3 Post autor: judge dredd »

Takiej właśnie odpowiedzi się obawiałem. Wiem tyle, że kabelki są trzy zarówno w oryginalnych wiatrakach jak i w zamiennikach. Czym w takim razie ryzykuję jeśli podłączę taki zamiennik? Może po prostu nie zadziałać czy jest ryzyko upalenia routera? Czy może router nie będzie umiał sterować obrotami i wentylator będzie się kręcił na pełnych obrotach? Na co zwrócić uwagę przy testowaniu? Na oryginalnych częściach router 1841 po włączeniu rusza wiatrakiem na maxa i zaraz potem spowalnia czekając zapewne na podgrzanie komponentów. Czy jeśli z tym zamiennikiem zachowa się tak samo to mogę uznać, że router potrafi nim rządzić i będzie ok, czy jednak dalej czymś ryzykuję?

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#4

#4 Post autor: Kyniu »

Jeśli nie wiesz co czynisz, a na to wskazują pytania, zawsze istnieje jakieś ryzyko. W wersji optymistycznej tylko tym, że konsolę zasypią Ci komunikaty o awarii wentylatorów. W pesymistycznej można uszkodzić układ odpowiedzialny za zasilanie wentylatorów lub przegrzać całe urządzenie.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#5

#5 Post autor: judge dredd »

OK. Dzięki za informacje. Szukam więc dalej takich, gdzie jest napisane, że są dedykowane do tych sprzętów.

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#6

#6 Post autor: lukaszbw »

Poszukaj w TME.eu. Tam mają mnóstwo elementów z wygodnym wyszukiwaniem (po wymiarach, napięciu itp.).

Akurat o tych seriach co piszesz to nie ma "rocket science". Zamienniki będą ok. Dobierz parametry i nie powinno być problemów.

Jak chcesz te same modele to albo ebay albo aliexpress tylko trzeba czekać na przesyłkę i po jednej sztuce to nie będzie ci się opłacało.

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Zamienniki wentylatorów do routera i switcha

#7

#7 Post autor: judge dredd »

W tzw. międzyczasie postanowiłem zaryzykować i zamówiłem po jednej sztuce tych, o które pytałem. Wygląda na to, że działają, "sh env fan" pokazuje, że wentylator jest OK, a jak się go zatrzyma, to rozpoznaje, że już nie jest OK. Od wczoraj sprzęt działa normalnie. Jakby może ktoś potrzebował, to z kronikarskiego obowiązku zapiszę ich modele:

- Router Cisco 1841 - wentylator SUNON ME60151V1-000U-G99
- Switch Cisco 2950 - wentylator SUNON MB40201VX-000U-G99

Pewnie nikt nie będzie potrzebował, bo to trochę stary sprzęt, ale w sumie forum też jest po to, żeby były dla potomności zarówno pytania, jak i odpowiedzi. A z drugiej strony może ktoś jeszcze ma takie urządzenia, to muszę powiedzieć, że warto rozważyć wymianę wentylatorów, bo te nowe działają nawet ciszej niż te oryginalne, które wcześniej działały najciszej z całej brygady.

Przy okazji dziękuję, Łukasz, za namiar na tę stronkę, wprawdzie byłem na niej na początku poszukiwań, ale wtedy nie wiedziałem jeszcze do końca czego szukam, więc skończyłem na innym serwisie. Tymczasem tutaj wentylatory okazały się trochę tańsze, co przy zamówieniu po 20szt. każdego robi różnicę. Dzięki.

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

ODPOWIEDZ