pytanie o sprzęt

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
micholus
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:01

pytanie o sprzęt

#1

#1 Post autor: micholus »

Witam.
Mam sieć złożoną z ok 110 komputerów. Switche głównie 3COM i D-LINK, jako router i firewall pracuje Linux Slackware.
Konfiguracja firewalla raczej standradowa, brak VPN, dużo ruchu www no i poczta.
Chcielibyśmy zakupić jakiś sensowny sprzęt (żeby wymienić wysłużonego Linuksa) do ochrony sieci (router i firewall), budżet ok 10 tyś PLN . Co moglibyście polecić do takiej sieci?

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

#2 Post autor: Wlochaty »

Napisz moze co ten router ma konkretnie robic i jakie masz wolumeny lacz, to powinno pomoc w otrzymaniu konkretnej i szybkiej odpowiedzi.
Wlochaty

micholus
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:01

#3

#3 Post autor: micholus »

Ok.
Podstawowe funkcje:
DHCP, NAT, filtrowanie ruchu, QOS, proxy, to chyba tyle :)
Jedno łącze radiowe z Crowleya, 6Mbit

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#4

#4 Post autor: weis »

Wrzuć jakiegoś 2600XM lub 2800, ewentualnie jakąś Asę.
Będzie działać a jeszcze będzie nowa zabawka dla Ciebie jako admina.
Fire, aim, ready!

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#5

#5 Post autor: Wolf »

Sprzęt nowy czy z odzysku??
Plany na przyszłość? W dzisiejszych czasach poszerzenie łacza kilkukrotnie to nieduży problem - pytanie czy sprzęt który kupisz da rade. Czy zależy ci na redundancji czy możesz sobie pozwolić na przestoje? Bo jak kupisz jeden router czy ase to jak Ci padnie to może być spory problem - szczególnie jeśli nie będziesz miał umowy serwisowej, a to też kosztuje więc wypada wziąć to pod uwagę.

cobico
wannabe
wannabe
Posty: 284
Rejestracja: 27 maja 2006, 12:57
Lokalizacja: Milton Keynes, UK

#6

#6 Post autor: cobico »

No i sie zaczelo. Facet na slackware kilka lat administrowal i zapomnial o jakis padach a tu mu teraz mowia zeby sobie kupil sprzet, do tego redundancje no i jeszcze pomyslal o tym czy o tamtym ;) to jest naprawde fajne i chce mi sie smiac zawasze przy takich okazjach.

Zastanawiam sie stary co ci przeszkadza istniejaca konfiguracja, jezeli dziala to po co ruszac.
Za 10k to mozesz jakies podstawowe rzeczy zakupic i to bedziesz sie musial niezle napocic. Uzywany mozesz kupic ale problem licencji i wsparcia niestety pozostanie.

Ps. Tez kiedys na Slacku wszystko robilem, to byl swiat bez problemow i inwestycji ehhh... ;)

micholus
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:01

#7

#7 Post autor: micholus »

No właśnie. Prawie udało mi się przkonać szefa, że warto, ale może jednak nie bardzo? :wink:
Za 10 tyś PLN to kupimy dwa serwery klasy low-end, które zapewnią nam pełną redundancję, a na Slacku można w zasadzie wszystko zrobić. :)
No ale chyba jednak Cisco to Cisco.
Jeśli chodzi o sprzęt to tak jak pisałem muszę zmieścić się w kwocie 10 tyś. Czyli lepiej kupić jedno urządzenie i do niego dłuższy serwis, czy raczej router + asa ?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

cobico pisze:Ps. Tez kiedys na Slacku wszystko robilem, to byl swiat bez problemow i inwestycji ehhh... ;)
I jak rozumiem zatęskniło Ci się za problemami i wydatkami i dlatego przerzuciłeś się na Cisco?

Irytują mnie takie wypowiedzi jak Twoja bo po prostu świadczą o pewnym rodzaju niedojrzałości na styku technologia-biznes. Wiem że z punktu widzenia np. studenta wygląda to inaczej bo sam kiedyś nim byłem i chciałem zbawiać świat za pomocą linuksa. A potem poszedłem do pracy i zaczęły się pytania np. o SLA, dostępność wsparcia producenta, etc. I wyrosłem z linuksa w rozwiązaniach biznesowych. Ale to temat na inną dyskusję bo zaraz flame wybuchnie.

Kyniu

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: Wlochaty »

Kyniu pisze:A potem poszedłem do pracy i zaczęły się pytania np. o SLA, dostępność wsparcia producenta, etc. I wyrosłem z linuksa w rozwiązaniach biznesowych. Ale to temat na inną dyskusję bo zaraz flame wybuchnie.

Kyniu
Jakby nie patrzec to jednak teraz przesadzasz w druga strone. Linux w rozwiazaniach biznesowych ma sie bardzo dobrze, wszystko zalezy od zastosowan, ale nawet w obszarze gdzie Linux wspolegzystuje z IOSem, nie mozna napisac jednoznacznie co jest lepsze, a co gorsze. Nie lubie dyskusji o wyzszosci jednego nad drugim, ale nie rozumiem tez jak mozna w ogole probowac udowadniac takie rzeczy. Zawsze bedzie cos co potrafi lepiej IOS, tak sam zawsze bedzie cos co lepiej potrafi Linux.

Jesli chodzi o meritum sprawy, to osobiscie nie bardzo rozumiem jaki jest powod wymiany dobrze dzialajacego Linuxa na Cisco, szczegolnie nie rozumiem pojecia "wysluzonego Linuxa" ;/
Wlochaty

cobico
wannabe
wannabe
Posty: 284
Rejestracja: 27 maja 2006, 12:57
Lokalizacja: Milton Keynes, UK

#10

#10 Post autor: cobico »

Kyniu pisze:
cobico pisze:Ps. Tez kiedys na Slacku wszystko robilem, to byl swiat bez problemow i inwestycji ehhh... ;)
I jak rozumiem zatęskniło Ci się za problemami i wydatkami i dlatego przerzuciłeś się na Cisco?

Irytują mnie takie wypowiedzi jak Twoja bo po prostu świadczą o pewnym rodzaju niedojrzałości na styku technologia-biznes. Wiem że z punktu widzenia np. studenta wygląda to inaczej bo sam kiedyś nim byłem i chciałem zbawiać świat za pomocą linuksa. A potem poszedłem do pracy i zaczęły się pytania np. o SLA, dostępność wsparcia producenta, etc. I wyrosłem z linuksa w rozwiązaniach biznesowych. Ale to temat na inną dyskusję bo zaraz flame wybuchnie.

Kyniu
Nie moj drogi nie zatesknilo mi sie, ja poprostu mam sciagniete klapki z oczu ;) zdarzaja sie sytuacje w ktorych trzeba miec otwarty umysl, w takich ja napewno sobie poradze. A SLA mozna realizowac na roznym sprzecie nie tylko na cisco.

Jesli chodzi o dostepnosc wsparcia i te inne pierdoly o ktorych piszesz to i owszem dziesitki jak nie setki stron www i dokumentacji mozna przeczytac o tym ale doczekac sie np. na sprzet za ktory sie zaplacilo z gory czesto nie mozna. Olejnictwo, traktowanie wedlug stanu konta, burdel (nikt nic nie wie;) to tylko przyklady, mozna mnozyc. Jak juz pisal wlochaty rozwiazan jest sporo i nie mozna jednoznacznie stwierdzic ktore jest najlesze. Dodatkowo 80% ludzikow "od cisco" robi to dla kasy (nauka potem praca) znam wiele technologii i dobrze mi z tym. A ze chciales kiedys uzdrawiac swiat hmmm... moze cos w tym jest... ;)

micholus
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:01

#11

#11 Post autor: micholus »

Widzę, że na przyszłość lepiej nie pisać, że chcę wymienić sprzęt, tylko że stawiam wszystko od nowa :) Już nie raz miałem do czynienia z takimi dyskusjami, ale raczej na polu windows vs linux, a tutaj się tego nie spodziewałem ;)
A może ktoś mi jednak coś doradzi? :P

cobico
wannabe
wannabe
Posty: 284
Rejestracja: 27 maja 2006, 12:57
Lokalizacja: Milton Keynes, UK

#12

#12 Post autor: cobico »

Zadzwon do Cisco i powiedz czezgo ci potrzeba. Potem wystawia ci fakture i masz problem z glowy ;)

micholus
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:01

#13

#13 Post autor: micholus »

Ok, tylko wtedy nie starczy mi juz na sprzęt ;)
A tak poważnie, to gdybyś Ty musiał zakupić sprzęt w tej cenie to co byś kupił?

Awatar użytkownika
Mirunio
wannabe
wannabe
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

#14 Post autor: Mirunio »

Jeśli chcesz kupować nowy sprzęcik (i tylko Cisco) wraz z supportem to wystarczający będzie
CISCO2811-SEC/K9 + SMARTNET + odpowiednie moduły (od zapotrzebowania). Powinieneś się zmieścić dokładnie w 10000zł.
Firewall i Router + plus cała reszta realizowana przez jedno urządzenie. Możesz też rozbić na 2801 + ASA, ale nie wiadomo czy 5505 wyrobi.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2008, 13:40 przez Mirunio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#15

#15 Post autor: Sofcik »

Wlochaty pisze:
Kyniu pisze:A potem poszedłem do pracy i zaczęły się pytania np. o SLA, dostępność wsparcia producenta, etc. I wyrosłem z linuksa w rozwiązaniach biznesowych. Ale to temat na inną dyskusję bo zaraz flame wybuchnie.

Kyniu
Jakby nie patrzec to jednak teraz przesadzasz w druga strone. Linux w rozwiazaniach biznesowych ma sie bardzo dobrze, wszystko zalezy od zastosowan, ale nawet w obszarze gdzie Linux wspolegzystuje z IOSem, nie mozna napisac jednoznacznie co jest lepsze, a co gorsze. Nie lubie dyskusji o wyzszosci jednego nad drugim, ale nie rozumiem tez jak mozna w ogole probowac udowadniac takie rzeczy. Zawsze bedzie cos co potrafi lepiej IOS, tak sam zawsze bedzie cos co lepiej potrafi Linux.

Jesli chodzi o meritum sprawy, to osobiscie nie bardzo rozumiem jaki jest powod wymiany dobrze dzialajacego Linuxa na Cisco, szczegolnie nie rozumiem pojecia "wysluzonego Linuxa" ;/
Pewnie że współegzystuje ... tylko tak jak Kyniu napisał - SLA i wsparcie producenta i vendorów softu jest ważne. Spróbuj zainstalować Oracle na jakimś Ubuntu albo innym Slacku a potem wal do Oracle'a z problemami np z Application Serverem. Pierwsze pytanie jakie dostaniesz to pytanie o OS i jak podasz to co masz to powiedzą "dziękujemy, nie supportujemy takiej konfiguracji". Przećwiczone na CentOS, na RedHat czy SLES problemów nie ma.
A dla biznesu ważna jest ciągłość działania a nie to czy Ty umiesz administrować Slackiem z zamkniętymi oczami przez sen. Takie rozwiązanie jak student-administrator sprawdza się - do pierwszej poważnej awarii.

A co do sprzętu - 2801 + ASA 5510 i masz spokój i możliwość rozbudowy.

--
Pozdrawiam
Piotrek

ODPOWIEDZ