Cisco Aironet 1131AG

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
xtor
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2008, 09:16

Cisco Aironet 1131AG

#1

#1 Post autor: xtor »

Witam serdecznie,

Chciałbym zadać pytanie dotyczące punktu dostępowego Cisco Aironet 1131AG, gdyż nie rozumiem dobrze informacji znajdujących się na stronie producenta ani w Cisco Product Quick Reference Guide - Summer/Fall 2k8. Czy wspomniane urządzenie posiada jedną kartę pracującą w A i B/G, czy może posiada dwie takie karty...

Opis - w "integrated antennas and dual IEE 802.11a/g radios" - dwie anteny, dwa radia w A/G?

To jak to jest naprawdę?

Po co mi to potrzebne? Otóż planowana jest budowa sieci bezprzewodowej, w której tylko jedno urządzenie może zostać wpięte do kabla, natomiast reszta urządzeń ok. 14 ma przesyłać sygnał pomiędzy sobą i udostępniać stacjom klienckim... Poradzicie coś, jak takie coś wykonać?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Cisco Aironet 1131AG

#2

#2 Post autor: Kyniu »

xtor pisze:Opis - w "integrated antennas and dual IEE 802.11a/g radios" - dwie anteny, dwa radia w A/G?

To jak to jest naprawdę?
Jeśli jest to model opisany jako A/G to tak, posiada dwa radia - odpowiednio na 5 i 2.4 GHz dla standardu A i B/G.

Tak, na takim urządzeniu możesz zrealizować swój plan na tej zasadzie że przesył sygnału między urządzeniami będzie się odbywał z wykorzystaniem standardu A, natomiast punkty klienckie będą korzystały z B/G.

Kyniu

xtor
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2008, 09:16

#3

#3 Post autor: xtor »

Ok, przeczytałem w FAQ znajdującym się pod adresem Cisco Aironet Access Point FAQ , że punkty dostępowe Cisco nie wspierają routingu i NAT, co znacznie skomplikowało mój plan. Dostaje tylko końcówkę z jednym zewnętrznym IP, więc w jaki sposób mam podpiąc klientów do sieci? Czego tutaj brakuje..?

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cisco Aironet 1131AG

#4

#4 Post autor: Wlochaty »

xtor pisze: Po co mi to potrzebne? Otóż planowana jest budowa sieci bezprzewodowej, w której tylko jedno urządzenie może zostać wpięte do kabla, natomiast reszta urządzeń ok. 14 ma przesyłać sygnał pomiędzy sobą i udostępniać stacjom klienckim... Poradzicie coś, jak takie coś wykonać?
To jedno urzadzenie wpiete do kabla to mam rozumiec musi byc router z funkcja WiFi ?
A co to jest reszta urzadzen w liczbie ok 14? To sa jakies Access Pointy ?
Ile bedzie stacji klienckich ?

Zainteresuj sie Mikrotikiem i RouteterBoard.
Wlochaty

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Kyniu »

xtor pisze:Ok, przeczytałem w FAQ znajdującym się pod adresem Cisco Aironet Access Point FAQ , że punkty dostępowe Cisco nie wspierają routingu i NAT, co znacznie skomplikowało mój plan. Dostaje tylko końcówkę z jednym zewnętrznym IP, więc w jaki sposób mam podpiąc klientów do sieci? Czego tutaj brakuje..?
Niczego nie brakuje. To raczej błąd w Twoim podejściu. WiFi zastępuje tradycyjną kablową infrastrukturę sieciową i jako taka jest przeźroczysta dla klientów. Tak jak kabel nie realizuje NAT/PAT czy routingu tak samo nie robi tego WiFI i Twoje "odkrycie" jest co najmniej zdumiewające.

Kyniu

guantanamo
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2008, 15:19

#6

#6 Post autor: guantanamo »

mysle ze kolega zasugerowal sie sprzetem na rynek domowy w ktorym ciezko jest znalesc access point bez wbudowanego routera :)

@ xtor

brakuje ci w tej konfiguracji sieciowej routera z funkcja DHCP

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

guantanamo pisze:mysle ze kolega zasugerowal sie sprzetem na rynek domowy w ktorym ciezko jest znalesc access point bez wbudowanego routera :)

@ xtor

brakuje ci w tej konfiguracji sieciowej routera z funkcja DHCP
Dobra, będzie że się czepiam. Ale:

1. Na wspomnianym AP można uruchomić funkcjonalność serwera DHCP - tylko że skoro ma to być taki sobie mesh z dosyłem w5 GHz i tak dalej to najwyraźniej autor pytania zabiera się za coś o czym nie ma pojęcia i co go przerasta.
2. Router jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem które realizuje routing z wykorzystaniem protokołów routingu. O routing statycznym nawet nie wspominam bo w 90-ciu % (a może i więcej) przypadków sprowadza się on do wskazania tego jednego, jedynego interfejsu do ISP (więc znowu gdzie tu mowa o routingu). Router nie jest (choć faktycznie w wielu dzisiejszych pudełkach wszystko mających jak na przykład ISR'y) serwerem DHCP czy też urządzeniem realizującym NAT/PAT (jakoś brak mi dobrego słowa w naszym języku - naciarka?). Równie dobrze NAT/PAT i serwer DHCP możemy zrealizować na ASA a i prosty (stosunkowo) przełącznik L2 może być serwerem DHCP.

To czepiałem się ja, Kyniu

ODPOWIEDZ