Cisco Forum 2012 - wrażenia

Wiadomość
Autor
lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#31

#31 Post autor: lbromirs »

Kyniu pisze:
lbromirs pisze:(...) i chyba delikatnym nieporozumieniem jest uważanie, że to ja jestem przeciwko - w ogólności.
Wiesz jak jest, na Ciebie można żale powylewać bo jesteś tutaj :) Podaj adres mailowy osoby odpowiedzialnej to wtedy przeprowadzi się zmasowaną akcję z wysyłaniem petycji o udostępnienie materiałów :mrgreen:
Od niedawna wszystko w tej materii to jednak już tylko lbromirs@cisco.com. Musimy to jednak dobrze przygotować, a oprócz Forum mamy też inne obowiązki - więc dajcie nam czas, a my pomyślimy i zobaczymy. Będzie jeszcze dużo okazji, żeby porozmawiać jak można to dobrze zorganizować. Organizować byle jak nie mam już ochoty. Chyba rozumiecie.

mrd
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:44

#32

#32 Post autor: mrd »

zatem skoro na chwilę obecną jeśli dla organizatora jest z pewnych tam przyczyn problematyczne udostępnienie na szeroką skalę materiałów, to pytanie czy uczestnik, który udostępni materiały "nieuczestnikowi" powinien czuć się zbesztany moralnie? :wink:

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#33

#33 Post autor: lbromirs »

mrd pisze:zatem skoro na chwilę obecną jeśli dla organizatora jest z pewnych tam przyczyn problematyczne udostępnienie na szeroką skalę materiałów, to pytanie czy uczestnik, który udostępni materiały "nieuczestnikowi" powinien czuć się zbesztany moralnie? :wink:
Panowie, czy naprawdę w tym kraju wszystkie zasady są po to, żeby je łamać? I to najlepiej publicznie?

Co robicie pod stolikiem nas nie interesuje. Dzisiaj materiały udostępniamy uczestnikom. Nie chce nawet słyszeć takich dyskusji, ale nie dlatego, że my tu chcemy pieniądze zarabiać, tylko dla zasady.

Howgh.

mrd
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:44

#34

#34 Post autor: mrd »

pytałem raczej z niewiedzy niż próby kombinowania.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#35

#35 Post autor: Kyniu »

lbromirs pisze:Od niedawna wszystko w tej materii to jednak już tylko lbromirs@cisco.com. Musimy to jednak dobrze przygotować, a oprócz Forum mamy też inne obowiązki - więc dajcie nam czas, a my pomyślimy i zobaczymy. Będzie jeszcze dużo okazji, żeby porozmawiać jak można to dobrze zorganizować. Organizować byle jak nie mam już ochoty. Chyba rozumiecie.
Ja w każdej chwili gotów jestem pomóc .... jak tylko Cisco mnie zechce ;-)

mag
wannabe
wannabe
Posty: 119
Rejestracja: 23 sty 2006, 15:30

Re: Cisco Forum 2012 - wrażenia

#36

#36 Post autor: mag »

szre pisze: Co do roznorodnosci: w zasadzie oprócz CC wszystkie inne obszary w mniejszym lub wiekszym stopniu zostaly zaadresowane, ale jesli masz pomysly na konkretne sesje, ktore by Ci sie przydaly to napisz. Wpiszemy je na Expo albo nastepne Forum.
sz.
Odpowiedź jest na stronach cisco, wystarczy przejrzeć portfolio produktów - rozwiązania operatorskie dla sieci voip, fax server, nagrywanie rozmów, contact center enterprise, ccx, cvp...
Nie chcę pisać co mnie konkretnie interesuje, (bo interesuje mnie chyba za dużo tematów) ale może okazać się, że moja firma nie zasponsoruje mi wyjazdu na następne zgrupowanie i wtedy mój wysiłek pójdzie na marne ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz
wannabe
wannabe
Posty: 161
Rejestracja: 27 paź 2003, 12:01
Lokalizacja: PL

#37

#37 Post autor: Grzegorz »

Witam,

Na Cisco Forum byłem po raz pierwszy.
Jeżeli chodzi o sesje to ich treść była w porządku.
Wg mnie jednak na takich sesjach nie powinno zadawać się pytań. Dlaczego? Ponieważ bywają osoby, które lubią delikatnie pisząc "podyskutować" sobie w trakcie sesji. Jeżeli nawet prelegentowi uda się dyskusję zakończyć to musi potem przyspieszać, aby wyrobić się w czasie z materiałem, co nie zawsze się udaje i na przykład temat, który przewidziany był na koniec sesji i który mnie akurat interesował nie został omówiony lub zostało omówiony pobieżnie. Dodatkowo prelegent jest rozpraszany takimi sytuacjami, a powinien skupiać się na czym innym. Na sesji Q&A byli chyba wszyscy prelegenci i to powinno być miejsce na pytania.
Zastanawia mnie też fakt rozdawania książek w trakcie sesji. Pytanie po co? Aby wzbudzić większą aktywność słuchaczy? Wg mnie kryteria rozdawania są do zmiany, ponieważ na sesje przychodzą ludzie, którzy chcą się czegoś dowiedzieć i nie koniecznie znają odpowiedź na zadawane pytania chociaż zdarzały się osoby, które aż wyrywały się do odpowiedzi. I w tym momencie pojawia się pytanie po co przychodzą, skoro tematyka jest im znana. Podsumowując, na sesjach nie powinny być rozdawane. Nie będzie też powodów do zbytniej „gadatliwości” uczestników.
Uważam, że sesje, które powinny być utrzymane/rozwijane to:
  • 1. Q&A – Lekko tylko zdumiony byłem konwersacją Gawła Mikołajczyka z dziennikarzem. Chciałbym delikatnie zwrócić uwagę na to, kto był gospodarzem, a kto gościem.
    2. sesje o rozwiązywaniu konkretnych problemów w sieciach jak np.
    a. diagnostyka połączeń L2/L3,
    b. rozwiązywanie problemów w sieciach bezprzewodowych z kontrolerami, chociaż tutaj wyczuwałem zdenerwowanie prelegenta.
    3. sesje o kierunkach rozwoju sieci z konkretnymi przykładami topologii, konfiguracji
    4. sesje o nowościach i nowych funkcjonalnościach urządzeń Cisco.
Nie znam też klucza przyznawania sesjom konkretnych godzin. Mi np. kolidowały:
Diagnostyka połączeń L2/L3 z Sieci bezprzewodowe Cisco
Statystyką w sieć – Netflow z ASR 9000 i IOS XR – architektura i ciągiem dalszym Sieci bezprzewodowe Cisco
Mechanizmy szybkiej konwergencji dla ruchu multicast z ciągiem dalszym Sieci bezprzewodowe Cisco
Wirtualizacja portu sieciowego i usług sieciowych z Metody zachowania szybkiej zbieżności w Ethernecie oraz Sieci następnej generacji dla przedsiębiorstw
Sieć LAN nowej generacji, czyli po co mi i jak działają SGT, Medianet, EnergyWise, Smart Install, Smart Ports z Bezpieczeństwo w warstwie II modelu OSI w sieciach IPv4 i IPv6
Ciąg dalszy Sieć LAN nowej generacji, czyli po co mi i jak działają SGT, Medianet, EnergyWise, Smart Install, Smart Ports z Rozwiązywanie problemów w sieciach bezprzewodowych z kontrolerami
Zawodowo zajmuję się sieciami LAN/WAN/WLAN.
Wg mnie w firmach istnieje podział LAN/WAN/WLAN oraz Fiewall lub ogólnie security i tak powinny być planowane sesje, aby sesje dla LAN/WAN/WLAN nie kolidowały ze sobą. Tak samo dla Security, wirtualizacji czy voice.
Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie sesje uda się tak ułożyć, aby wszystkich zadowolić, dlatego zgadzam się z przedmówcami co do nagrywania sesji.
Jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne:
  • 1. zbyt duża ilość uczestników. Momentami było ciasno. Na przykład kolejki do obiadu (sam czekałem z 15 minut), problem z miejscami przy stołach. Braku potraw nie zauważyłem, niczym się nie zatrułem. Osobiście uważam, że jak na tyle osób hotel dawał radę. Dodam nawet, że ogólna ilość jedzenia jaka była, była ogromna.
    2. Zupełnie nie przeszkadza mi brak stoisk partnerów. Wg mnie to nie jest wystawa, tylko event techniczny.
    3. Fatalne miejsce na symulatory F1. Był problem z przejściem. Ich ilość także nie była rewelacyjna. Jeżeli mamy się bawić wieczorami to proponuję większą różnorodność. Jeden lubi jeździć, ale drugi już by chciał polatać może :)
    4. Sklepik z gadżetami – OK.
    5. Logo na kołnierzu – OK.
    6. Zastanawiam się dlaczego Zakopane. Zjeżdżamy się z całej polski. I tak czasu na wyjście w góry nie ma. Może jakaś centralna polska?
    7. Występ dziewczyn pierwszego wieczoru nie był potrzebny. Może nie w takiej formie. Trochę naciągany, sztuczny. Jeżeli coś takiego ma być to ściągnijmy profesjonalne tancerki. Generalnie jednak współczułem wszystkim dziewczynom, które musiały być miłe dla uczestników. Niestety nie wszyscy potrafią zachować się w obecności płci przeciwnej. Jeżeli już taniec to chociaż jakaś koszula, a nie TShirt, jakieś odpowiednie buty, a nie RBK czy Nike. W ogóle na takie wieczorne spotkania wskazany byłby przyzwoity wygląd. Dbajmy o nasz wizerunek.
    8. Występ A. Grabowskiego. On nie jest kabareciarzem. Lepiej wg mnie wypadłby Bałtroczyk jeżeli myślimy o takiej formie kabaretu.
    9. Elektryczne Gitary OK., ale nie w takich pomieszczeniach. Fatalna akustyka, a i widoczność nie najlepsza.
    10. Powinno być pomieszczenie typu chillout, gdzie można usiąść i pogadać w stosunkowej ciszy, ponieważ w Sali bankietowej było zdecydowanie za głośno.
    11. Kanapki w czasie przerw jak najbardziej tak, ale obawiam się, że trudno będzie utrzymać porządek na stołach. Jeżeli kanapka ma być urozmaicona to jej część (papryczka, ogóreczek…) będzie spadać na stół. Jeżeli nie będzie urozmaicona to będzie narzekanie, że za skromne.
    12. Konkursy tak, ale takie gdzie kryterium będzie wiedza, a nie szybkość szukania w Google, czy lepsze/szybsz łącze do internetu. Wg mnie konkursów powinno być zdecydowanie więcej, a nagrodami mogą być właśnie książki czy też e-książki. Powinny być różnorodne czyli nie tylko pytania, ale np. fragment konfiguracji z pytaniem dlaczego nie działa lub czy zadziała. Konkursy dostępne tylko w przerwach i tylko w miejscu, gdzie odbywa się konferencja.
Na koniec to co mnie najbardziej chyba zasmuciło. Mianowicie ankieta z sposób jej wypełniania.
Otóż, aby otrzymać kurtkę trzeba wypełnić ankietę i wyrejestrować się z konferencji. Jeżeli chcemy mieć w ankietach rzetelne, wiarygodne, prawdziwe dane to należy inaczej podejść do ankiet. Jak tylko dowiedziałem się, że nie mogę się wyrejestrować bez wypełniania ankiety to miałem tego nie robić. Jednakże to ja byłbym stratny (nie miałbym kurtki), a i osoba odpowiedzialna za wyrejestrowywanie uczestników miałaby podobno problemy, gdyby ktoś się nie wyrejestrował. Podszedłem do tematu jak większość chyba, czyli na szybko wypełniłem ankietę (na jednym ze stanowisk), wyrejestrowałem się z konferencji i otrzymałem kurtkę. Nie wiem czy o to dokładnie chodzi organizatorom. Dodatkowo w ankietach oceniać trzeba sesje, tę ostatnią też, czyli ankietę należałoby wypełnić po ostatniej sesji. Zastanawiam się ile osób wypełniło ankietę po zakończeniu ostatniej sesji. Świadczy o tym ilość osób na ostatnim obiedzie. Po ostatniej sesji raczej każdy spieszy się do domu i lekko podchodzi do takich tematów jak ankiety. Najlepiej wg mnie byłoby mieć możliwość wypełnić ankietę w spokoju, powoli. Może warto zrobić tak, aby nie dawać możliwości wypełniania ankiet w czasie trwania eventu, ale po nim, a gadżety wysyłać. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że ankieta zostanie rzetelniej wypełniona.

To chyba na razie tyle. Jak coś jeszcze sobie przypomnę to napiszę.
Podsumowując. Merytorycznie jest bardzo OK, logistycznie także, a to co napisałem to generalnie czepianie się szczegółów.
Pozdrawiam
Grzegorz

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#38

#38 Post autor: lbromirs »

Wracając na moment do kwestii dystrybucji materiałów - udostępnimy całość materiałów w formie PDF za pomocą bittorrenta, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

W przyszłych edycjach zachowamy ten model dystrybucji PDFów, nie będą dostępne natomiast nagrane sesje wideo i audio - dostęp do nich otrzymają jedynie obecni na miejscu.

Dam znać jak uporam się z całością potrzebnej do tego infrastruktury i odpalimy proces.

W międzyczasie prosimy dalej o uwagi, spostrzeżenia i recenzje sesji - dziękujemy równocześnie z góry za wszystkie komentarze :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#39

#39 Post autor: Kyniu »

Grzegorz pisze:Q&A – Lekko tylko zdumiony byłem konwersacją Gawła Mikołajczyka z dziennikarzem. Chciałbym delikatnie zwrócić uwagę na to, kto był gospodarzem, a kto gościem.
Napiszcie coś więcej bo już któryś z kolei raz pojawia się ten wątek a zapowiada się ciekawie. Tak BTW to w naszej branży chyba nie ma ani jednego znającego się na rzeczy dziennikarza a głupoty jakie można poczytać w prasie "fachowej" przyprawiają nieraz o ból zębów.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2012, 14:22 przez Kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#40

#40 Post autor: Kyniu »

lbromirs pisze:Wracając na moment do kwestii dystrybucji materiałów - udostępnimy całość materiałów w formie PDF za pomocą bittorrenta, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Yupiiii :D
lbromirs pisze:nie będą dostępne natomiast nagrane sesje wideo i audio - dostęp do nich otrzymają jedynie obecni na miejscu.
Buuuuu :(
lbromirs pisze:W międzyczasie prosimy dalej o uwagi, spostrzeżenia i recenzje sesji - dziękujemy równocześnie z góry za wszystkie komentarze :)
No cóż, ja mam postulat, który jednak ma małe szanse realizacji. Otóż chciałbym by Cisco Forum zamiast imprezy elitarnej było bardziej egalitarne. To znaczy by trafiali tam rzeczywiście inżynierowi i osoby żywo zainteresowane tematyką oraz aktywne. Zostawić Expo dla zapraszanych prezesów czy dyrektorów, dać im wieczorem jakąś prostą rozrywkę, popieścić podniebienia i tak dalej. A na Forum zejść z kosztami (czyli odpuścić rozrywki czy prezent dla każdego uczestnika), obniżyć cenę (tak by inżynier któremu firma nie zasponsoruje udziału mógł za swoje zaskórniaki pojechać), w większym stopniu bazować na zapraszaniu aktywnych członków społeczności - a w Cisco dobrze wiecie którzy inżynierowie u partnerów są dobrze oceniani przez klientów, kto się udziela na forach, kto zawsze chętnie wyciąga pomocną dłoń, etc. Niech to rzeczywiście będzie impreza inżynierska, robiona przez inżynierów dla inżynierów. Dobra, dobra, już schodzę na ziemię.

trymer
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 25 sie 2011, 11:15
Lokalizacja: Warszawa, PL

#41

#41 Post autor: trymer »

W zasadzie nikt do tej pory nie komentował sesji prowadzonych przez partnerów konferencji (za wyjątkiem łączonych Cisco+Partner). To może ja zapytam w takim razie ... jeśli byliście na takich sesjach, jak je oceniacie, także w porównaniu z tymi, prowadzonymi przez kolegów z Cisco? Jeśli nie wybieraliście takich sesji, to dlaczego? Co powinno się w nich zmienić, aby były ciekawsze, bardziej wartościowe i przyciągały więcej słuchaczy? Z góry dziękuję za komentarze :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#42

#42 Post autor: lbromirs »

Kyniu pisze:Niech to rzeczywiście będzie impreza inżynierska, robiona przez inżynierów dla inżynierów. Dobra, dobra, już schodzę na ziemię.
To jest impreza dla inżynierów prowadzona przez inżynierów. Balans nigdy nie będzie idealny i zawsze w ramach wewnętrznej układanki okaże się, że z np. trzech ludzi z danej firmy pojedzie dwóch dyrektorów i jeden inżynier, a nie trzech inżynierów. To co się udaje robić sukcesywnie od lat, to spowodować żeby sesje faktycznie były mało interesujące dla osób nietechnicznych co ma pozytywny wpływ na ich zainteresowanie imprezą - z drugiej strony takie osoby też w jakiś sposób staramy się adresować.

jvb
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2012, 13:28

#43

#43 Post autor: jvb »

To dodam tylko ze dopiero po wypowiedzi Grzegorza dowiedzialem sie ze bylo cos takiego jak wyrejestrowanie sie z konferencji i kurtka - nikt o czyms takim nie wspomnial. No coz, niech sluzy dobrze komuś z organizatorow..( ankieta oczywiscie ;) )

szre
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2008, 13:25

Re: Cisco Forum 2012 - wrażenia

#44

#44 Post autor: szre »

mag pisze:
Odpowiedź jest na stronach cisco, wystarczy przejrzeć portfolio produktów - rozwiązania operatorskie dla sieci voip, fax server, nagrywanie rozmów, contact center enterprise, ccx, cvp...
Nie chcę pisać co mnie konkretnie interesuje, (bo interesuje mnie chyba za dużo tematów) ale może okazać się, że moja firma nie zasponsoruje mi wyjazdu na następne zgrupowanie i wtedy mój wysiłek pójdzie na marne ;)
Moment. Na stronach csco w samym collaboration jest kilka rozwiazan i kilkadziesiat produktow. A sesji jest ograniczona ilosc. Prezenterow, ktorzy chca/mogą/umieją/lubią mowic o tych zagadnieniach tez. Zatem potrzebna jest pewna selekcja, szczegolnie ze o kazdym produkcie/rozwiazaniu mozna powiedziec na kilka sposobow (prezentacja, warsztat, design session, q&a, itp). Stad moje pytanie o to co by sie najbardziej przydalo. Pare osob wrocilo do mnie z feedbackiem, ale nie ma oczywiscie przymusu.

--
sz.

PS: cisco fax server jest EoS, podobnie jak wiekszosc voice'u operatorskiego - ostal sie ino cube(sp) i as'y

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#45

#45 Post autor: krisiasty »

trymer pisze:W zasadzie nikt do tej pory nie komentował sesji prowadzonych przez partnerów konferencji [...]
od dwóch lat starannie unikam sesji partnerskich, bo z moich wcześniejszych doświadczeń wynika że takie sesje są nudne, prowadzący są bardzo słabo lub wogóle nie przygotowani, większość prezentacji to nachalny marketing, itd. poza tym w tym roku było tyle ciekawych sesji prowadzonych przez bardzo cenionych przeze mnie ludzi z cisco że musiałem wybierać w pierwszej kolejności między nimi... ale tak jak pisałem wcześniej - byłem w tym roku na kilku sesjach łaczonych cisco-partner i człowiek z emc i sevenet zaprezentowali się z jak najlepszej strony. jestem pewien że te konkretne osoby dałyby sobie świetnie radę prowadząc samodzielne sesje i z pewnością zapamiętam (czyt. zapiszę) sobie te nazwiska i następnym razem przy wyborze sesji będę brał pod uwagę również te prowadzone przez nich.

ponieważ brałem udział już w kilku edycjach, to algorytm wyboru sesji w moim przypadku jest dość prosty: wybieram głównie sesje prowadzone przez ludzi którzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny i znakomite przygotowanie - mam kilku "ulubieńców" takich jak np. Łukasz, Gaweł, Piotr J.
w kolejnym kroku wybieram sesje prowadzone przez innych inżynierów Cisco z tematów które mnie szczególnie interesują (data center, storage, lan / wan, security) odrzucając te które prowadzą ludzie z mojej prywatnej czarnej listy (tu trafiają ci którzy we wcześniejszych latach się wybitnie nie sprawdzili).
na koniec, jeśli mam jeszcze jakieś wolne sloty, jestem skłonny wybrać sesje partnerów o ile jakiś temat jest szczególnie interesujący, bądź wybieram sesje prowadzone przez inżynierów Cisco z pozostałych dzidzin (WLAN, voice, SP).

to co mogłoby mnie skłonić do częstszego wyboru sesji partnerskich to właśnie bardzo dobre zaprezentowanie się na sesji łączonej - partner-cisco, wybór ciekawych i trudnych tematów, unikanie marketingu.

ODPOWIEDZ