Cisco Forum 2012 - wrażenia

Wiadomość
Autor
lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Cisco Forum 2012 - wrażenia

#1

#1 Post autor: lbromirs »

Tradycyjnie już zapytam tu - i jak CF2012? Bardzo dziękujemy za komentarze z ankiet, ale jak parę osób tam wpisało - czekamy na komentarze w wygodniejszej, szerszej formie również tutaj.

pakarod
wannabe
wannabe
Posty: 73
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:39

#2

#2 Post autor: pakarod »

Jak zwykle swietna impreeza i ogromna praca szerokiego grona ludzi, ktorym naleza sie zdecydowanie podziekowania!

tak na szybko bez omawiania prelekcji ( to pozniej)

plusy:
- merytoryka sesji - naprawde bardzo dobry poziom bez niepotrzebnej marketingowej papki
- zaangazowanie organizatorow - caly czas pomocni, dostepni
- czas i miejsce
- Q&A
- nagrody, konkursy, ksiazki (chyba pierwszy raz tak duzo ksiazek rozdano)

minusy:
- brak mozliwosci wyboru opcji z przyjazdem dzien wczesniej
- niepojeta logika przydzielania pokojow. Nie wazne jak wczesnie/pozno przyjade zawsze dostaje na koncu korytarza od strony szymoszkowej, albo zaraz nad wejsciem.
- jedzenie!! niezbyt duzy wybor, kolejki (nie mozna zrobic trzech stolow?), duzy rozstrzal miedzy obiadem i kolacja a nie o samych ciastkach mozna zyc ;) Byc moze jakies male kanapki jako dodatek nie bylyby zle
- z roku na rok coraz bardziej pusty korytarz z recepcji do Rys(Rysow?). Pamietam, ze kiedys az ciezko bylo pomiescic partnerow i ilosc sprzetow prezentowanych przez nich
- zlikwidowane logo cisco z gadgetow w widocznych miejscach. Byc moze dwie wersje bylyby bardziej optymalne


Pomysly:
- zakaski na slono miedzy posilkami
- fajnie by bylo jakbyscie mogli sprowadzic co ciekawsze gadgety z Shop Fan Gear z mozliwoscia kupienia/wygrania. Na swiecie zyja naprawde fani marki, ktorzy sie tego nie wstydza ;)
- lab z kilkoma roznymi sprzetami tak aby mozna bylo sie zapisac cos sprawdzic/poklikac przez chwile lub przyjsc z wlasnymi konfigami do problemow, ktore mamy na codzien by sprawdzic czy to wina softu a moze braku umiejetnosci


i pomysl na sesje na przyszly rok:
- cisco od kuchni czyli jak pracujemy tu w Polsce ale tez w centrali, jak wyglada model rekrutacji, byc moze opis jakis projektow w ktorych mozna brac udzial niekoniecznie komercyjnych ale takich, ktore dadza mozliwosci poznania nowych/innych produktow.
Inaczej mowiac sesja w ktorej cos wiecej dowiemy sie o samym cisco, a nie tylko o produktach i funkcjonalnosciach ;)

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

pierwsze wrażenia

#3

#3 Post autor: krisiasty »

było dobrze, nawet bardzo, ale nie byłbym sobą gdybym trochę nie pomarudził, hehe, więc...

postarajcie sie aby twoje (Łukasz) i Gawła sesje nie były w tym samym czasie, bo nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie... to samo dotyczy sesji Piotra Jabłońskiego, Seby i jeszcze kilku osób których nazwisk z głowy nie wymienię...

w sumie to oznacza że w danej chwili powinna być tylko jedna sesja a impreza powinna trwać dwa tygodnie :/

jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji: NAGRYWAJCIE SESJE. tak, wiem, mówiłeś na Q&A że to trudne technicznie, itp, itd, ale ja (i wielu innych) zadowolilibyśmy się czymkolwiek, np. obraz i dźwięk z flipa czy jakiegoś iphone-a + slajdy i byłoby git!

partnerzy z roku na rok coraz mniej mają do pokazania. nie wiem jaki jest sens wystawiać wyłącznie kilka (ładnych) dziewczyn tylko po to żeby jakieś ankiety zebrały - takie rzeczy chyba można zrobić dużo lepiej / szybciej / taniej w inny sposób.

książki za aktywność na sesjach - bardzo dobry pomysł (sam zgarnąłem 6 sztuk), ale w dobie tabletów/kindle-ów przydałaby się opcja wymiany na wersję elektroniczną, bo wożenie prawie 5kg książek z Zakopanego do Szczecina łatwą i przyjemną sprawą nie jest... (tak, wiem, mogłem nie wygrywać albo rozdać kolegom - niestety nikt się nie zgłosił).

w kwestii jedzenia nic się nie zmienia - nadal gigantyczne kolejki do obiadu, nadal słabe kolacje (odgrzewane dania obiadowe + sałatki + ciasto)...
pomysł z kanapkami pomiędzy obiadem a kolacją kolegi 'pakarod' rewelacyjny - że też jeszcze nikt na to nie wpadł.

jeśli zaś chodzi o same sesje na których byłem - po raz pierwszy chyba nie trafiłem na żadną która mi się nie podobała, choć kilku kolegów z Cisco mimo z pewnością ogromnej wiedzy merytorycznej nie potrafi jej tak dobrze przekazywać jak niedościgniony Master of Disaster (obecni na sesji plenarnej wiedzą o kim mowa). nie chcę tu publicznie podawać nazwisk bo nie o to chodzi żeby kogoś pokazywać palcami.

techtoriale - bardzo dobry pomysł, zdecydowanie należy powtórzyć w przyszłym roku.

atrakcje wieczorne - no cóż... może nie było całkiem 'kiepsko' ale też bez rewelacji...
niektórzy uczestnicy jak zwykle przesadzili z mocniejszymi napojami - wyrazy współczucia dla dziewczyn które 'musiały' z nimi tańczyć...

c.d.n.

v2982
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 27 sie 2008, 10:37

#4

#4 Post autor: v2982 »

to i ja dorzucę swoje 3 grosze:
-obiady, kolacje - strasznie słabo za duże kolejki, często brakowało mięsa, trzeba było długo czekać aż doniosą, jakoś średnia, mięso na wpół surowe (1 dzień obiad), panowie co do kanapek świetny pomysł.
-w zasadzie brak stoisk partnerów
-co do sesji, różnie bywało - niektóre strasznie słabe za sprawą prowadzącego który co kilka chwil reklamował pordukt zostało mi to w pamięci oraz jego tekst smerfnie.
-wieczorna rozrywka niżej niż średnio do tego 3 wyścigówki na 600 osób:-)
W zeszłym roku bardziej mi sie podobało, może miałem za duże oczekiwania

zawierta
wannabe
wannabe
Posty: 125
Rejestracja: 08 lis 2007, 09:49

#5

#5 Post autor: zawierta »

Miałem conieco powiedzieć Łukaszowi w piątek po obiedzie, ale jak zawsze był zaangażowany w coś związanego z konferencją i zabrakło czasu :/

Przedmówcy wiele napisali, ale dodam trochę od siebie:
- kiepsko działała sieć WiFi. Kiepsko - wolne wyjście na świat (ale to mogę zrozumieć, wiadomo, cudów do Kasprowego nie dociągną), dziwne działanie stosu ipv6 - w natywnym ipv6 w zasadzie nic (www.cf2012.pl to wyjątek) nie działało np. strona ccie.pl, w dualu też różnie to było. Ale można było z tym żyć :)
- byłem na 3 CF pod rząd, tegoroczne merytorycznie nr1, około-konferencyjnie - nr3. Tradycyjnie problemy z kolejką po jedzenie, ale pewnych rzeczy logistycznie się nie przeskoczy, jasne. Partnerzy jedyne co mieli do pokazania to ładne dziewczyny (no dobra, nie wszyscy), widać cięcie kosztów ze strony partnerów. Eventy wieczorne - nie wiem czemu, ale drugiego wieczoru nawet do sali koncertowej nie wchodziłem, pierwszy wieczór jeszcze przed Grabowskim jak zobaczyłem te 4 dziewuszki wymachujące nogami o wyrazie twarzy pt. "banda prymitywów chce oglądać nasze cycki a my biedne tutaj cierpimy" to do Grabowskiego nie wytrwałem.

Może to brzmi głupio, ale są ludzie, którzy chętnie by zapłacili za czarny t-shirt z logo Cisco, taki porządny, a nie rzeźbiona w domu naprasowanka. Wiem, że nie można oczekiwać, że wszystko będzie za darmo, ale zastanówcie się nad sklepikiem. Dobra analogia to sklepik radiowej Trójki, gdzie ludzie zabijają się o kubeczki reklamowe i inne gadżety.

Dla mnie osobiście największym atutem konferencji jest sesja Q&A, nie wyobrażam sobie, żeby miała zniknąć. Trzymajcie ją i promujcie!

Aha - i na koniec (nie wiem czy Gaweł bywa na ccie.pl, jeszcze go nie namierzyłem). Wszystkie sesje na których byłem, były na bardzo dobrym poziomie merytorycznym/technicznym i robiły bardzo dobre wrażenie (fakt, byłem gównie u Łukasza, Seby, Piotra J. i Gawła), ale Gaweł za każdym razem powala mnie swoim sposobem prowadzenia wykładu, słownictwem i dygresjami. Koniecznie wrzućcie nagrania z tych sesji gdzieś do sieci :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#6

#6 Post autor: lbromirs »

Dziękujemy za komentarze.

Krótki komentarz do łącza - mieliśmy 10M po raz pierwszy, ale niestety nie było dual-stacku. Zrobiłem tunel do HE, ale łącze było radiolinią i to niestety się czasem odbijało czkawką. Do tej pory było 2M lub 4M i było czasami lepiej :)

Inna sprawa, że wiele osób wykorzystywało łącze do bardzo dużych operacji ściągających - cięliśmy to na poziomie protokołów (w szczególności P2P), ale słyszałem wiele komentarzy typu "przed chwilą ciągnąłem prawie 7M na sekundę!".

Problemy o których piszesz, prawdopodobnie wynikały z "bujania" się łącza. W przyszłym roku chcemy zmienić gruntownie... wszystko :)

Aha - jeszcze jedna uwaga. Do tej pory otrzymywaliśmy w ankietach informacje, że nie chcecie mieć logo Cisco w widocznym miejscu, ale gdzieś "dyskretnie" - stąd pomysł z kołnierzem. Staramy się tylko reagować na uwagi z ankiet...

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#7

#7 Post autor: krisiasty »

lbromirs pisze:Problemy o których piszesz, prawdopodobnie wynikały z "bujania" się łącza. W przyszłym roku chcemy zmienić gruntownie... wszystko :)
wszystko w kontekście łącza czy całej konferencji? może jakaś inna lokalizacja? byle nie stadion narodowy... :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#8

#8 Post autor: lbromirs »

krisiasty pisze:
lbromirs pisze:Problemy o których piszesz, prawdopodobnie wynikały z "bujania" się łącza. W przyszłym roku chcemy zmienić gruntownie... wszystko :)
wszystko w kontekście łącza czy całej konferencji? może jakaś inna lokalizacja? byle nie stadion narodowy... :)
Lokalizacji również.

mrd
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:44

#9

#9 Post autor: mrd »

Nie będę potwarzał już tego co poprzednicy w kontekście drobnych niedociągnięć, zatem powiem tylko od siebie, że:

1. techtoriale pomysł super, oby tak dalej.
2. Q&A, z roku na rok coraz fajniej to działa. Nawet jak się nie ma jakiś powalających pytań warto przyjść i posłuchać.
3. Ogólnie sesje na bardzo dobrze+, fakt przydałyby się nagrania. Szkoda, że pozyskanie sesji AS nie jest tak "oczywiste".
4. Książki w wersji "e" byłyby fajnym rozwiązaniem.

jvb
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2012, 13:28

#10

#10 Post autor: jvb »

byłem na cisco forum po raz pierwszy. Moje wrazenia:

Kwestia obiadów / kolacji - trzeba by się mocno postarać, żeby zorganizować to gorzej niż było.
Tyle z negatywów ;-)

Pozytywne:
Merytoryka i sposób prowadzenia wykładów
ilość konkursów i ich forma ( pomijajac fakt tych trzech wyscigowek)
wieczorne imprezy - nie bylem na poprzednich ciscoforum wiec nie mam porownania, ale bylo ok.

Sugestie:
wprowadzic jakis mini q&a 5 min po kazdej sesji - wiekszosc sesji na ktorych bylem konczyla sie po czasie, co prowadzilo do pewnych reperkusji( a to konkurs mi uciekl, a to Gawel kazal chodzic z tylu bo mu rzutnik zaslaniaja ludzie, lub kilometrowa kolejka po zarelko bo przyszedlem troche pozniej niz inni.)
Nagrywanie sesji ( nie koniecznie video, juz samo audio byloby ok)


Zapytanie:
Nie bralem sprzetu do zakopca. Czy teraz moge gdzies pobrac wszystkie prezentacje?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

Prezentacje wkrótce będą na ciscoforum.pl - otrzymacie tradycyjnie maila z prośbą o zalogowanie się via kod rejestracyjny.

Piszcie proszę jeszcze - bardzo jesteśmy ciekawi rzeczy do poprawy w szczególności.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

wrażenia z poszczególnych sesji

#12

#12 Post autor: krisiasty »

teraz kilka słów o sesjach na których byłem

D1IN1 - Diagnostyka połączeń L2/L3
Łukasz Bromirski i Piotr Jabłoński (Cisco)
Dawno się tak nie uśmiałem, moglibyście z powodzeniem zastąpić wieczorny wystep Grabowskiego. Wydawałoby się że nie ma nic prostszego niż konfiguracja etherchannela czy ibgp, a tu się okazuje że nawet najlepsi mogą trafić na przeszkody. Bardzo dobra lekcja troubleshootingu przy dużej dozie humoru. Chętnie posłuchałbym o innych tego typu przypadkach.

D1DF2 - Unified Fabric - Transformacja Architektury Data Center
Andrzej Kroczek (Cisco) i Krzysztof Załęski (Sevenet)
Bardzo przystępnie omówiony FabricPath i TRILL, vPC, z wieloma przykładami konfiguracji, wyjaśnioną mechaniką działania. W sumie wyszedł z tego taki mini-techtorial po którym wyszedłem z wrażeniem że właśnie zostałem specem od tych technologii. Temat został potraktowany bardzo kompletnie i w bardzo przystępny sposób. Szczególne uznanie dla Krzysztofa z Sevenet który był bardzo dobrze przygotowany (co niestety w przypadku partnerów prowadzących sesje na wcześniejszych CF jest rzadkością).

Sesja Plenarna
Mr CleanAir wywołał salwę śmiechu i za to należy się brawo (zarówno za pomysł jak i wykonanie). Konsultacje medyczne via TelePresence czy też pomysł ze zdalną konsultacją lekarską na zapleczu apteki to czysta fantastyka w naszym kraju, ale kto wie, może niektorzy z nas dożyją takich czasów. Reszta sesji to zwyczajowy marketing, nie wymaga chyba szerszego komentarza

c.d.n.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#13

#13 Post autor: krisiasty »

ciąg dalszy o sesjach

D2BS4 - FlexVPN
Piotr Matusiak (Cisco)
Również bardzo ciekawa sesja kompleksowo omawiająca nowe funkcjonalności i konfigurację FlexVPN na routerach Cisco. Szkoda tylko że na sesji nie było Gawła - przydałaby się dyskusja FlexVPN kontra ASA dla Remote Access VPN. Tak czy inaczej sesja bardzo ciekawa, kompletna, z wieloma przykładami. Dzięki Piotr!

D2DF5
Krzysztof Banel (Cisco), Jacek Siekiński (EMC)
Większą część sesji poprowadził Jacek Siekiński z EMC który opowiadał o VPLEX-ie. Byłem na sesji poświęconej temu rozwiązaniu na EMC Forum, ale dopiero tutaj usłyszałem czym tak naprawdę jest ten produkt oraz gdzie i do czego można go wykorzystać. Wszystko opowiedziane bardzo sprawnie i konkretnie. Brawo! Sesję uzupełnił Krzysztof Banel który mówił o rozciąganiu sieci SAN na duże odległości - dobry pomysł, sporo informacji, ale podane w dość chaotyczny sposób - trochę winy za to ponosi pewnie ograniczony czas.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#14

#14 Post autor: krisiasty »

i kolejne sesje:

D2DF6 - Rozproszone Data Center - dostęp do usług
Piotr Jabłoński (Cisco), Krzysztof Załęski (Sevenet)
Kolejna dobra sesja z udziałem Krzysztofa Załęskiego z Sevenet. Do tej pory ta firma kojarzyła mi się głównie z technologiami Voice, ale widzę że technologie obecne w Data Center również nie są im obce. Sesja omawiała wdrożenie OTV u jednego z klientów, a więc była tym bardziej cenna że była to prawdziwa relacja z pola walki wraz z obszernymi fragmentami konfigów. Na koniec Piotr starał się omówić aspekty związane z dostępem do rozproszonych usług od strony Internetu, czyli była mowa o LISP-ie, choć z braku czasu temat został potraktowany trochę pobieżnie. Ale ogólnie sesja bardzo ciekawa.

Q&A
Jak zwykle było bardzo ciekawie, rozdano dużo książek "na zachętę", pobito kolejny rekord - sesja skończyła się (została przerwana?) chyba grubo po 21:30 - w ostatniej chwili udało się coś jeszcze do jedzenia znaleźć. Podejrzewam że gdyby były dostępne kanapki to można by tak siedzieć do północy albo i dalej.

Brzeg sieci IPv6 - techtorial
Łukasz Bromirski (Cisco), Sebastian Pasternacki (Cisco)
Długa sesja składająca się z trzech części omawiająca chyba wszystkie kluczowe aspekty związane z realizacją obsługi IPv6 na styku z internetem. Jako bonus w ostatniej części Łukasz obszernie omówił LISP-a i wkońcu mogę powiedzieć że wiem już "z czym się to je".
Cóż mogę więcej powiedzieć - jak zwykle mnóstwo przydatnych informacji podanych w bardzo przystępny sposób. Tym bardziej cennych że za chwilę sami będziemy musieli wdrażać IPv6, więc nie żałuję ani jednej sekundy poświęconej na tą sesję.

Podsumowując - wszystkie sesje na których byłem stały na bardzo wysokim poziomie. Trudno tutaj naprawdę się do czegokolwiek przyczepić czy wskazać miejsca do poprawy.
Widać że w tym roku więcej inżynierów z Cisco oraz kilka osób od partnerów (Sevenet, EMC) prezentowało znacznie wyższy poziom niż poprzednio często dorównując najlepszym.
Żałuję jedynie że nie udało mi się tym razem wziąć udziału w sesjach Gawła które zawsze sobie wysoko cenię.

Liczę na to że uda się w przyszłym roku zorganizować nagrywanie sesji i utrzymać tak wysoki poziom prezentacji. Jeszcze raz dziękuję wszystkim prelegentom i do zobaczenia na kolejnym CF.

patrol
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 06 lip 2010, 13:01
Lokalizacja: POLAND

#15

#15 Post autor: patrol »

Z mojej perspektywy bardzo udany wyjazd. Panowie prowadzacy jak zawsze wykazali sie niesamowita wiedza, tylko pozazdroscic umiejetenosci.

Bardzo dobre wrazenie pozostawila na mnie sesja Q&A, czekam na jakie wnioski po niej wpadl Pan z ComputerWorld:)

Ogolnie jesli chodzi o rzeczy "poza merytoryczne" nie mialy dla mnie wiekszego znaczenia. Wychodze z zalozenia, ze na takie konferencje jedzie sie po to, zeby cos sie nauczyc a nie nazrec, napic i jeszcze narzekac, ze bylo cos nie tak.

Pomyslcie o nagrywaniu sesji, byloby to bardzo przydatne.

Podsumowujac, tak trzymac Panowie, ogromny szacunek dla Was.

Pozdrawiam
CCNA, CCNP, CCIP, CCIE

ODPOWIEDZ