VoWLAN

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
drobny
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:30

VoWLAN

#1

#1 Post autor: drobny »

Witam Wszystkich,

Mam pytanie o Wasze doświadczenia z VoWLAN. Czy spotkaliście się z problemami, które napsuły Wam krwi lub wręcz okazały się nie do przeskoczenia. Założenia w moim przypadku są następujące:
200 x CP-7925G-E-K9 (telefon WiFi)
20 x AIR-LAP1142N-E-K9
2 x AIR-CT5508-25-K9
Powierzchnia do pokrycia to ok 30.000m2, hala produkcyjna, spora liczba urządzeń elektromechanicznych.

Zastanawiają mnie kwestie poprawnego rozmieszczenia APków i czy w związku z tym nie okaże się że w warunkach, o których wcześniej pisałem (hala, wiele przeszkód, urządzenia) próba wdrożenia VoWLAN jest conajmniej ryzykowna. Choć mam nadzieję, że moje obawy są nieuzasadnione:-)
Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
Pozdro,
M.
P
D

drobny
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:30

Sorki wielkie

#2

#2 Post autor: drobny »

Nie miałem zamiaru wysyłać tego 3 krotnie. Prośba do moderartora o usunięcie 2 poprzednich postów.
Dzięki.
M.
P
D

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: VoWLAN

#3

#3 Post autor: Kyniu »

drobny pisze:... próba wdrożenia VoWLAN jest conajmniej ryzykowna.
To nie próbuj tylko zrób jak należy. Czyli zacznij od porządnego "site survey" a na jego podstawie zrób przyzwoity projekt. Ale wydaje mi się że 20 AP to optymistyczne założenie.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#4

#4 Post autor: Seba »

Na pierwszy rzut oka to jest zdecydowanie za malo APkow, biorac pod uwage wylacznie oczekiwane pokrycie z punktu widzenia powierzchni, pomijajac inne kwestie.

Podstawowe wymagania odnosnie VoWLAN (2.4GHz):
- moc sygnalu nie gorsza niz -67dBm
- pokrycie sasiednich komorek 20%
- separacje miedzy AP nadajacymi na tym samym kanale 19dBm

Szczegolnie pierwszy komponent wplywa na powierzchnie pokrycia z jednego AP. Dla -67dBm, mowimy o promieniu okolo 15m (zakladamy, ze anteny nadaja z jednakowa sila w kazdym kierunku) co dla jednego AP daje powierzchnie okolo 700m2, co przy 20AP cos okolo 14k m2, i to przy braku uwzglednienia wymaganego pokrycia sasiednich komorek.

Dodatkowo AP1142 sa bardzo fajnymi AP do srodowiska biurowego, a juz niekoniecznie dla srodowiska hal produkcyjnych, ktore jest z punktu widzenia RF bardzo skomplikowane i wymagajace. I tu zdecydowanie trzeba isc w kierunku AP z antenami zewnetrznymi - 1260/3500/3600.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2012, 00:33 przez Seba, łącznie zmieniany 1 raz.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

drobny
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:30

#5

#5 Post autor: drobny »

Dzięki wielkie. Liczba AP jest dynamiczna, a powierzchnia to niecałe 20.000m2 a nie 30.000 (pomyłka). Site-survey obowiązkowo. Możecie polecić firmę, która taki test profesjonalnie wykona (okręg Śląski)? LAP1142 odpadają, co zresztą od poczatku było złym założeniem. Dalsze sugestie mile widziane :-)
Pozdr,
M.
P
D

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

drobny pisze: Możecie polecić firmę, która taki test profesjonalnie wykona (okręg Śląski)? LAP1142 odpadają, co zresztą od poczatku było złym założeniem. Dalsze sugestie mile widziane :-)
SKK z Krakowa. W razie czego odezwij się na priv - powiem Ci z kim rozmawiać.

ODPOWIEDZ