dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
and800
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:43

dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#1

#1 Post autor: and800 »

witam szanownych kolegow.

walcze juz kilkanascie godzin i nic madrego mi nie przychodzi do glowy.

oto moje zagadnienie:

mam dwa ssidy (aironet 2602):

1. home - vlan1, 10.10.11.0
2. guests - vlan4, 192.168.1.0


aironet wpiety do przelacznika SG500 do vlan8 (port typu trunk). aironet otrzymuje adresacje z puli 10.10.10.0

nie mam pomyslu (brakuje mi wiedzy) jak skonfigurowac przelacznik, aby "kojarzyl" urzadzenia pukajace do ssidow home i guests i nadawal tym urzadzeniom wlasciwe adresy IP

przeczytalem watek: http://ccie.pl/viewtopic.php?t=17515&highlight=vlan
jednak to nie jest dokladnie ta sytuacja. dodam, ze takie rozwiazanie mam od lat, jednak wszystko bylo realizowane w obrebie routera. teraz chce wykorzystac switch...

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#2

#2 Post autor: Kyniu »

and800 pisze: nie mam pomyslu (brakuje mi wiedzy) jak skonfigurowac przelacznik, aby "kojarzyl" urzadzenia pukajace do ssidow home i guests i nadawal tym urzadzeniom wlasciwe adresy IP
Tak, wiem, to jest złe, to nie powinno działać, wyparował vlan natywny, ..... ale robi swoje.

Kod: Zaznacz cały


dot11 vlan-name GUEST vlan 20
dot11 vlan-name LAN vlan 10
!
dot11 ssid G
   vlan 10
   authentication open
   authentication key-management wpa version 2
   mbssid guest-mode
   wpa-psk ascii 7 xxx
!
dot11 ssid X
   vlan 20
   authentication open
   authentication key-management wpa version 2
   mbssid guest-mode
   wpa-psk ascii 7 xxx
!
!
interface Dot11Radio0
 no ip address
 no ip route-cache
!
interface Dot11Radio0.10
 encapsulation dot1Q 10 native
 no ip route-cache
 bridge-group 10
 bridge-group 10 subscriber-loop-control
 bridge-group 10 block-unknown-source
 no bridge-group 10 source-learning
 no bridge-group 10 unicast-flooding
 bridge-group 10 spanning-disabled
!
interface Dot11Radio0.20
 encapsulation dot1Q 20
 no ip route-cache
 bridge-group 20
 bridge-group 20 subscriber-loop-control
 bridge-group 20 block-unknown-source
 no bridge-group 20 source-learning
 no bridge-group 20 unicast-flooding
 bridge-group 20 spanning-disabled
!
interface Dot11Radio1
 no ip address
 no ip route-cache
!
interface Dot11Radio1.10
 encapsulation dot1Q 10 native
 no ip route-cache
 bridge-group 10
 bridge-group 10 subscriber-loop-control
 bridge-group 10 block-unknown-source
 no bridge-group 10 source-learning
 no bridge-group 10 unicast-flooding
 bridge-group 10 spanning-disabled
!
interface Dot11Radio1.20
 encapsulation dot1Q 20
 no ip route-cache
 bridge-group 20
 bridge-group 20 subscriber-loop-control
 bridge-group 20 block-unknown-source
 no bridge-group 20 source-learning
 no bridge-group 20 unicast-flooding
 bridge-group 20 spanning-disabled
!
interface FastEthernet0
 no ip address
 no ip route-cache
 duplex auto
 speed auto
 bridge-group 1
 no bridge-group 1 source-learning
 bridge-group 1 spanning-disabled
!
interface FastEthernet0.1
 encapsulation dot1Q 10
 ip address abc.de.0.10 255.255.255.0
 no ip route-cache
 bridge-group 10
 no bridge-group 10 source-learning
 bridge-group 10 spanning-disabled
!
interface FastEthernet0.2
 encapsulation dot1Q 20
 no ip route-cache
 bridge-group 20
 no bridge-group 20 source-learning
 bridge-group 20 spanning-disabled

Trunk do switcha (nie, nie Cisco, miał być mały, miał mieć porty gigabit, miał mieć pasywne chłodzenie, być zarządzany i mało kosztować), dalej trunk do routera, na routerze dwie pule DHCP (bez komentarzy co do routera proszę a jak komuś zbywa Cisco to poproszę jakąś 890 do domu):

Kod: Zaznacz cały

#
/ip address
add address=abc.de.0.1/24 interface=LAN network=abc.de.0.0
add address=abc.ef.0.1/24 interface=GUEST network=abc.ef.0.0

#
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp_pool1 disabled=no interface=LAN lease-time=1w name=\
    DHCP_LAN
add address-pool=dhcp_pool2 disabled=no interface=GUEST lease-time=1w name=\
    DHCP_GUEST
/ip dhcp-server network
add address=abc.de.0.0/24 dns-server=abc.de.0.1,8.8.8.8 gateway=abc.de.0.1
add address=abc.ef.0.0/24 dns-server=abc.ef..0.1,8.8.8.8 gateway=abc.ef.0.1

#
/ip pool
add name=dhcp_pool1 ranges=abc.de.0.101-abc.de.0.254
add name=dhcp_pool2 ranges=abc.ef..0.101-abc.ef.0.254

#
/interface vlan
add interface=ether2-master-local l2mtu=1516 name=GUEST vlan-id=20
add interface=ether2-master-local l2mtu=1516 name=LAN vlan-id=10
Edit: dla jasności, AP celowo nie ma własnego IP w vlanie dla gości (tak, nie ufam moim gościom).

and800
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:43

Re: dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#3

#3 Post autor: and800 »

Kyniu pisze:
Trunk do switcha (nie, nie Cisco, miał być mały, miał mieć porty gigabit, miał mieć pasywne chłodzenie, być zarządzany i mało kosztować), dalej trunk do routera, na routerze dwie pule DHCP (bez komentarzy co do routera proszę a jak komuś zbywa Cisco to poproszę jakąś 890 do domu):

Kod: Zaznacz cały

#
/ip address
add address=abc.de.0.1/24 interface=LAN network=abc.de.0.0
add address=abc.ef.0.1/24 interface=GUEST network=abc.ef.0.0

#
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp_pool1 disabled=no interface=LAN lease-time=1w name=\
    DHCP_LAN
add address-pool=dhcp_pool2 disabled=no interface=GUEST lease-time=1w name=\
    DHCP_GUEST
/ip dhcp-server network
add address=abc.de.0.0/24 dns-server=abc.de.0.1,8.8.8.8 gateway=abc.de.0.1
add address=abc.ef.0.0/24 dns-server=abc.ef..0.1,8.8.8.8 gateway=abc.ef.0.1

#
/ip pool
add name=dhcp_pool1 ranges=abc.de.0.101-abc.de.0.254
add name=dhcp_pool2 ranges=abc.ef..0.101-abc.ef.0.254

#
/interface vlan
add interface=ether2-master-local l2mtu=1516 name=GUEST vlan-id=20
add interface=ether2-master-local l2mtu=1516 name=LAN vlan-id=10
Edit: dla jasności, AP celowo nie ma własnego IP w vlanie dla gości (tak, nie ufam moim gościom).

Kyniu, dzieki za odpowiedz. jak rozumiem musze miec dwa porty w trybie trunk na moim swtichu (SG500). jeden, ktory idzie do AP, a drugi, ktory idzie do routera.

czy procz servera dhcp i portu trunk, ktory przyjmie dwie sieci VLAN powienien cos ustawic na routerze ? co prawda moj wspanialy router ciskowy 877W udzwignie nie jeden pool dhcp-owy, ale czy cos procz tego na routerze ...

druga sprawa odkrylem, ze moj AP 2602i moze byc serwerem dhcp. czy tutaj nie ma jakiegos pola manewru ?

PS. w zwiazku z rozbudowa sprzetu zastanawiam sie nad routerem 1921 do chalupy, ktory zastapi nieoceniony 877W

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#4

#4 Post autor: Kyniu »

and800 pisze:Kyniu, dzieki za odpowiedz. jak rozumiem musze miec dwa porty w trybie trunk na moim swtichu (SG500). jeden, ktory idzie do AP, a drugi, ktory idzie do routera.
Parafrazując popularne swego czasu powiedzenie wypadałoby odpowiedzieć a co my w rosji jesteśmy żebyś coś musiał? Nic nie musisz, możesz jeśli chcesz. Masz 877 więc o ile dobrze pamiętam tam jest zabudowany czteroportowy switch - masz taką fanaberię to robisz dwa porty jako access, każdy w innym VLANie i nie musisz robić trunka jak masz taką ułańską fantazję.
and800 pisze:czy procz servera dhcp i portu trunk, ktory przyjmie dwie sieci VLAN powienien cos ustawic na routerze ? co prawda moj wspanialy router ciskowy 877W udzwignie nie jeden pool dhcp-owy, ale czy cos procz tego na routerze ...


A no to już bardziej skomplikowane pytanie. Normalnie bym odpowiedział że musisz zrobić subinterfejsy i ustawić poprawnie enkaspulację ale ... nie w tym routerze. Była raz dyskusja o różnicach między VLAN'ami na HWIC'u-4ESW a na interfejsie L3 routera - polecam odszukać i przeczytać. To co masz w tym 877 to właśnie taki jakby zabudowany na stałe 4ESW.
and800 pisze:druga sprawa odkrylem, ze moj AP 2602i moze byc serwerem dhcp. czy tutaj nie ma jakiegos pola manewru ?


Kombinuj, myśl, testuj, .......
and800 pisze:PS. w zwiazku z rozbudowa sprzetu zastanawiam sie nad routerem 1921 do chalupy, ktory zastapi nieoceniony 877W
Hmm, oczekujesz poklepania po ramieniu i pochwalenia? To Twoja decyzja, rób jak uważasz.

and800
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:43

Re: dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#5

#5 Post autor: and800 »

Kyniu pisze: ...
and800 pisze:druga sprawa odkrylem, ze moj AP 2602i moze byc serwerem dhcp. czy tutaj nie ma jakiegos pola manewru ?


Kombinuj, myśl, testuj, .......
a w ramach podpowiedzi mozesz przywrocic poprzednie zapisy, czy sa po prostu niewlasciwe i dlatego zostaly usuniete.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: dwa adresy IP dla jednego urzarzadzenia AIRONET

#6

#6 Post autor: Kyniu »

and800 pisze:a w ramach podpowiedzi mozesz przywrocic poprzednie zapisy, czy sa po prostu niewlasciwe i dlatego zostaly usuniete.
Pamiętam że tak robiłem na takiej 800-tce z WiFi żeby na kablu i WiFi obowiązywała ta sama pula dhcp. Kluczowa kawałki konfiguracji:
!
ip dhcp pool AAA
network 10.0.10.0 255.255.255.0
dns-server 194.204.159.1 194.204.152.34
default-router 10.0.10.1
!
ip dhcp pool BBB
network 10.0.20.0 255.255.255.0
dns-server 194.204.159.1 194.204.152.34
default-router 10.0.20.1
!
interface BVI1
ip address 10.0.10.1 255.255.255.0
ip nat inside
ip virtual-reassembly
!
interface BVI2
ip address 10.0.20.1 255.255.255.0
ip nat inside
ip virtual-reassembly
!
interface Vlan1
bridge-group 1
bridge-group 1 spanning-disabled
!
interface Vlan2
bridge-group 2
bridge-group 2 spanning-disabled
!
!
interface Dot11Radio0.1
encapsulation dot1Q 1 native
no cdp enable
bridge-group 1
bridge-group 1 subscriber-loop-control
bridge-group 1 spanning-disabled
bridge-group 1 block-unknown-source
no bridge-group 1 source-learning
no bridge-group 1 unicast-flooding
!
interface Dot11Radio0.2
encapsulation dot1Q 2
no cdp enable
bridge-group 2
bridge-group 2 subscriber-loop-control
bridge-group 2 spanning-disabled
bridge-group 2 block-unknown-source
no bridge-group 2 source-learning
no bridge-group 2 unicast-flooding
!
Ale jak to zrobić na Twoim AP tak żeby na 100% działało mógłbym się wypowiedzieć jakbym go dorwał do mojego laba.

and800
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:43

#7

#7 Post autor: and800 »

kręcę się w kółko od kilku dni i im dłużej to robię tym bardziej dochodzę do wniosku, że mam żle zrobione założenia (albo inaczej: nie potrafie zdefiniowac topologii) , przez co zadna ze zdefiniowanych konfiguracji nie dziala.

mam trzy urzadzenia cisco:

1. router 877W (przez ten router realizowany jest dostep do internetu POTS or jest DHCP serwerem dla 4 VLAN-ow)
2. switch SG-500
3. AP 2602i


moj cel to posiadac to posiadac 4 VLAN-y na switchu (oddzielna adresacja):
a)home, b) monitoring, c) dmz, d) guests.

pytanie jest proste, jednak zupelnie sie pogubilem jak polaczyc router ze switchem.
duzo sie naczytalem o "trunk" i zakladam, ze to jest rozwiazanie. moja definicja portu typu "trunk" to: "przyjmuje wszystko i oddaje wszystko".
ot, taki "port przelotowy". a wiec zalozylem, ze majac porty typu trunk po stronie zarowno switcha jak i routera (na routerze mam serwery DHCP dla 4 VLAN-ow, niesttety SG 500 nie ma funkcjonalnosci DHCP server) mozna przepuszczac caly ruch i dopiero switch bedzie rozdzielal ruch na odpowiednie VLAN-y.
ocywiscie zalezy mi bardzo na tym, aby ruch pomiedzy VLAN-ami odbywal sie tylko w obrebie switcha, aby niepotrzebnie nie komunikowac sie z routerem. chodzi o to, ze porty switcha sa 1000 Mb, zas port routera "tylko" 100 Mb

jednak jak przychodzi do konfiguracji to nie potrafie sobie dac rady. dlatego zastanawiam sie, czy pomiedzy routerem a switchem nie powinno byc jakiegos 5-tego VLAN-u ...


kolejny element (tytul watku) to dwa VLAN-y na tym AP 2602 - tak aby mogl obslugiwac dwie oddzielne adresacje dla dwoch VLAN-ow (home oraz guests). przyklady wklejane prez Kynia sa wlasciwe, sam mam takie na swoim 877W od kilu lat i dziala to bez problemu. rozne ssidy dla roznych VLAN-ow. jednak jak przyszlo mi rozlozyc funkcjonalnosci do tej pory zintegrowane w obrebie jednego urzadzenia (877W) na trzy urzadzenia (AP 2602, Sg-500, i router 877W) i tutaj zupelnie sie wysypalem.

mysle, ze teraz najwazniejsze jest zbudowanie odpowiedniej topologii. bez tego nawet nie ma jak projektowac dwoch IP adresow na jednym porcie ethernetowym w AP.

mozecie mnie koledzy oswiecic ?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

and800 pisze:kręcę się w kółko
To może dla odmiany spacer na świeżym powietrzu.
and800 pisze:ot, taki "port przelotowy". a wiec zalozylem, ze majac porty typu trunk po stronie zarowno switcha jak i routera (na routerze mam serwery DHCP dla 4 VLAN-ow, niesttety SG 500 nie ma funkcjonalnosci DHCP server) mozna przepuszczac caly ruch i dopiero switch bedzie rozdzielal ruch na odpowiednie VLAN-y.
Tak. I nie płacz nad tym brakiem serwera DHCP na switchu bo tylko by Ci to dodatkowo zamotało sytuację.
and800 pisze:ocywiscie zalezy mi bardzo na tym, aby ruch pomiedzy VLAN-ami odbywal sie tylko w obrebie switcha, aby niepotrzebnie nie komunikowac sie z routerem. chodzi o to, ze porty switcha sa 1000 Mb, zas port routera "tylko" 100 Mb
Według specyfikacji obsługuje routing: Layer 3 static (500 models) and dynamic (500X models) IP routing provide advanced traffic management capabilities to segment networks
and800 pisze:jednak jak przychodzi do konfiguracji to nie potrafie sobie dac rady. dlatego zastanawiam sie, czy pomiedzy routerem a switchem nie powinno byc jakiegos 5-tego VLAN-u ...


W sumie to jest - jeśli za takowy uznać natywny.
and800 pisze:kolejny element (tytul watku) to dwa VLAN-y na tym AP 2602 - tak aby mogl obslugiwac dwie oddzielne adresacje dla dwoch VLAN-ow (home oraz guests).
Dostałeś konfiguracje.
and800 pisze:przyklady wklejane prez Kynia sa wlasciwe,
Tyle to akurat wiadomo - są z działających urządzeń a nie jakieś wydumane i teoretyczne.
and800 pisze:mysle, ze teraz najwazniejsze jest zbudowanie odpowiedniej topologii.
Zaiste zawiła - proszę oto projekt topologii router-kabel-switch-kabel-AP
and800 pisze:bez tego nawet nie ma jak projektowac dwoch IP adresow na jednym porcie ethernetowym w AP.
No to znaczy kolega jednak nie zajrzał do tego co wysłałem na początku. I kolega myli AP, urządzenie L2 z urządzeniem L3. AP na dobrą sprawę wcale nie musi mieć adresu IP - tyle że jest on tam dla wygody zdalnego dostępu - co by po SSH czy HTTP było się z czym łączyć. Ale traktuj AP'eka jak zwykły przełacznik L2 tylko taki ..... no bez kabli, bezprzewodowy przełącznik L2 który z komputerami łączy sie nie patchcordem tylko radiem. Na początek, pomijając że SG500 też może routować wyobraź sobie że Twoja powyższa Topologia to router [L3]-kabel-switch-kabel-AP-"wirtualny kabel po radiu"-komputer[L3]. Tylko router i tylko komputer w tym łańcuszku mają adresy.
and800 pisze:mozecie mnie koledzy oswiecic ?
Ale co jeszcze jest niejasne?

and800
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:43

#9

#9 Post autor: and800 »

mysle, ze dosc sporo zostalo tu powiedziane, jednak odpowiedzi sa troche chaotyczne, na przemian z niemerytorycznymi komentarzami.

dla osob zainteresowanych tytulem watku, ponizej w punktach co trzeba zrobic (znakomite, przejrzyste, krotkie opracowanie)

https://supportforums.cisco.com/docs/DOC-14496

ODPOWIEDZ