Rozwiązanie Captive Portal

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
debianek
wannabe
wannabe
Posty: 210
Rejestracja: 19 lip 2007, 16:46

Rozwiązanie Captive Portal

#1

#1 Post autor: debianek »

Witam,

ostatnimi czasy mieliśmy kilka "prawnych" kłopotów z siecią WIFI (sieć otwarta - taki wymóg, mocno ograniczona - praktycznie tylko http/https) więc wizją szefostwa jest uruchomienie usługi typu Captive Portal.

Szukam jakiegoś rozwiązania Captive Portal, które spełniałoby poniższe założenia:

- sieć WiFi oparta o kontrolery Cisco Wism1 i Wism2
- ok. 500 AP (1231,1242,1262)
- jednoczesna liczba klientów: ok 1000-1500
- brama sieci to ASA

Sieć powinna obsługiwać dwa typy użytkowników: pracowników oraz gości.
Wymagany jest jeden SSID, dopuszczalne jest ładowanie pracowników w jeden VLAN, gości w inny.
Dostęp do zasobów sieci powinien odbywać sie po uwierzytelnieniu przez portal WWW:
- pracownicy: loginy i hasła udostępnia interfejs typu LDAP,
- goście: wpisują np. numer telefonu komorkowego i dostają wtedy hasło jednorazowe/dzienne/tygodniowe (mamy firmowy serwer SMS) lub wpisują swój adres mail i tam dostają kod (wiadomosc z kodem muszą odebrać inną drogą).


Kiedyś bym sobie taką funkcjonalność wyrzeźbił na czymś w stylu pfSense, squid itp ale już mi się po prostu nie chce, bo i tak mi nie zapłacą tyle ile szefostwo gotowe jest wydać na gotowy, komercyjny produkt z ładnym interfejsem, wykresikami, statystykami i innymi fajerwerkami.

Rozwiązanie oparte o Cisco (sprzęt, soft), IBM (soft) są preferowane, ale inne też oczywiście są brane pod uwagę.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#2

#2 Post autor: art »

Cisco WCS chyba nie spełni Twoich wszystkich wymagań. Kiedyś widziałem prezentację firmy Passus, właśnie na temat captive portal, fajnie to wyglądało, więc może skontaktuj się z nimi i niech to wycenią :)
Ups I switched again =)

On_Cisco_board
wannabe
wannabe
Posty: 75
Rejestracja: 23 lut 2010, 11:15

#3

#3 Post autor: On_Cisco_board »

Zainteresuj się również rozwiązaniami ARUBA - jedno z najlepszych rozwiazań na rynku, w pl chyba Alcatel-Lucent tez sprzedaje produkty Aruby pod wlasna marką.

Nie jestem zwiazanym w zaden sposob z Arubą ale znam kilka przykladow duzych wdrozen poza pl naprawde daja rade.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#4

#4 Post autor: art »

ktoś wspominał, chyba kyniu, że wszystko fajnie, tylko że za każdą funkcjonalność trzeba płacić w Aruba :) nie wiem dokładnie, jak to wygląda, ale to może być coś na "minus"
Ups I switched again =)

MiKel
wannabe
wannabe
Posty: 74
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:26

#5

#5 Post autor: MiKel »

Akurat produkty Aruby lepiej kupić pod marką Aruby a nie ALU, a w Polsce problemu ze znalezieniem dystrybutora nie ma. Tym bardziej że ALU chyba nie sprzedaje rozwiązań software Aruba.

Ale tak jak pisze kolega - zainteresuj się rozwiązaniem Clearpass i modułem Clearpass Guest. Bez problemu powinieneś zintegrować to z WLC, masz możliwość sponsoringu bazującego na SMS i email, zarówno self-provision jak i ze sponsorem. Musisz tylko wybadać dokładnie sprawę SMS - na pewno jest obsługa znanych bramek, nie wiem jak z własną bramką.

Nawet gotowy guide który ci coś pokaże znajdziesz tutaj: link

mahi
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 04 paź 2013, 12:09

#6

#6 Post autor: mahi »

Czy te dwa typy klientów muszą używać tego samego SSID? O ile logujacy sie webowo goscie sa trudni do przewidzenia, to juz uwiezytelniani po MAC, to nie jest problem.
MAHI

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rozwiązanie Captive Portal

#7

#7 Post autor: psles »

debianek pisze:Witam,

Sieć powinna obsługiwać dwa typy użytkowników: pracowników oraz gości.
Wymagany jest jeden SSID, dopuszczalne jest ładowanie pracowników w jeden VLAN, gości w inny.
A to w ogole mozliwe, zeby jeden SSID byl do wielu VLANow mapowany? Pytanie moze banalne dla niektorych, ale mam dostep do WLC i nie widzialem takiej mozliwosci... Wybaczcie - ucze sie ;)

Awatar użytkownika
scoon
wannabe
wannabe
Posty: 301
Rejestracja: 28 paź 2008, 12:24

#8

#8 Post autor: scoon »

Jeśli byłoby to L2 Security mógłbyś dynamicznie przydzielać vlany. Jeśli chodzi o L3 Sec. czyli Captive portal niestety nie.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: Rozwiązanie Captive Portal

#9

#9 Post autor: art »

psles pisze: A to w ogole mozliwe, zeby jeden SSID byl do wielu VLANow mapowany? Pytanie moze banalne dla niektorych, ale mam dostep do WLC i nie widzialem takiej mozliwosci... Wybaczcie - ucze sie ;)
pytasz o dynamiczny przydzial VLAN'ów ? jasne że da się zrobić.
Ups I switched again =)

Awatar użytkownika
scoon
wannabe
wannabe
Posty: 301
Rejestracja: 28 paź 2008, 12:24

#10

#10 Post autor: scoon »

W przypadku L2 da się jak pisałem wcześniej. Jednak Captive portal jest uwierzytelnianiem w L3.

Awatar użytkownika
chomicki
CCIE
CCIE
Posty: 30
Rejestracja: 29 paź 2003, 17:07
Lokalizacja: Warszawa / Białystok

#11

#11 Post autor: chomicki »

Zainteresuj się Cisco ISE (licencja Advanced Wireless).
A jeżeli infrastruktura ma być dopiero budowana (w co wątpię, bo modele APków które wymieniłeś są już niekupywalne), to zerknij na Meraki.

Ew. rozwiązania typu Nomadix mogą częściowo zaadresować te wymagania (raczej pod kątem gości niż pracowników).
---------- = Chomicki = ------------
- kilka C(C)xx, w tym # 17593 -
---------------------------------------

ODPOWIEDZ