Cisco2504 Wireless Controller+Cisco AIR-LAP1141N-E-K9 zasięg

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

Cisco2504 Wireless Controller+Cisco AIR-LAP1141N-E-K9 zasięg

#1

#1 Post autor: KrzysztofP »

Mam Cisco 2504 Wireless Controller + AP Cisco AIR-LAP1141N-E-K9. Czy można w tym kontrolerze i AP-kach podnieść moc sygnału bo jest trochę za słaba. Jak tak to jak?
Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Re: Cisco2504 Wireless Controller+Cisco AIR-LAP1141N-E-K9 za

#2

#2 Post autor: bigboss »

KrzysztofP pisze:Mam Cisco 2504 Wireless Controller + AP Cisco AIR-LAP1141N-E-K9. Czy można w tym kontrolerze i AP-kach podnieść moc sygnału bo jest trochę za słaba. Jak tak to jak?
Z góry dzięki za pomoc.
Można na kontrolerze ustawić na żądanym pasmie (a/n lub b/g/n) i wybranych lub wszystkich AP, Power Level Assignment (zakładka bodajże RRM/TPC) na Manual i niższą wartość (1 to maksymalna moc).

Może to oznaczać proszenie się o kłopoty, chyba że wiesz, co robisz. Można też spróbować zwiększyć nieco Power Threshold w tej samej zakładce.

Ale generalnie, jeśli masz po prostu za mało AP i nadają już z maksymalną mocą, to niewiele możesz zrobić, nie naruszając przepisów o mocy transmisji. O ile kontroler można by oszukać, że jest w innej domenie regulacyjnej, o tyle AP mają zaszyte, że są zgodne z ETSI i koniec.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

#3

#3 Post autor: KrzysztofP »

Power Threshold mam ustawione na -70
zakres Power Threshold to (-80 to -50 dBm)

to na ile zmienić?

pozdr

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#4

#4 Post autor: Seba »

Kilka pytan wyjasniajacych:
Jakie sa wymagane predkosci minimalne?
Jaka najnizsza wartosc masz zaznaczona jako Mandatory?
Jakie sa wymagania ruchowe, sama data, czy jakies voice/video
Sprawdzasz dla 2.4 czy 5GHz?
Jaki dystans od AP chcialbys osiagnac?
Jak wyglada srodowisko, gdzie masz ten system zainstalowany (otwarta przestrzen ala Open Office, korytarz, magazyn, biuro z duza iloscia przeszkod, etc)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

#5

#5 Post autor: KrzysztofP »

Jakie sa wymagane predkosci minimalne?
nie ma jakiś prędkości minimalnych - typowy dostęp do internetu

Jaka najnizsza wartosc masz zaznaczona jako Mandatory?
nie wiem gdzie to sprawdzić

Jakie sa wymagania ruchowe, sama data, czy jakies voice/video
sama data

Sprawdzasz dla 2.4 czy 5GHz?
2,4

Jaki dystans od AP chcialbys osiagnac?
trochę chciałbym wydłużyć zasięg - teraz jest jakieś 20 metrów a chciałbym z 5 więcej

Jak wyglada srodowisko, gdzie masz ten system zainstalowany (otwarta przestrzen ala Open Office, korytarz, magazyn, biuro z duza iloscia przeszkod, etc)
korytarz i po bokach pomieszczenia - trochę przeszkód jest

wcześniej działało lepiej ale chyba doszły jakieś zakłócenia zewnętrzne i się pogorszyło

z góry dzięki
pozdr

KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

#6

#6 Post autor: KrzysztofP »

gdzie w kontrolerze 2504 można zmienić kanał, na którym nadają AP-ki?
czy można ustawić tak aby część AP-ków nadawała na innych kanałach?

z góry dzięki za info

Gizmo
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:55

#7

#7 Post autor: Gizmo »

Generalnie kontroler stara się ustawić APki tak aby w meshu używały naprzemiennie kanałów 1,6 i 11 dla pasma b/g - te kanały nie nakładają się wzajemnie na siebie. Zarówno moc, jak i kanały dla poszczegółnych APków możesz zmienić w zakładce Wireless->Access Points->Radios->802.11b/g/n wybierasz z prawej strony rozwijane menu i Configure. Jeśli jest * przy mocy i kanale oznacz to że kontroler dobrał te parametry automatycznie.
Moc radia jest określona skala liczbową od 1 = 100% mocy do 7 = około 1,56% wartości nominalnej (każda wartość = poprzednia /2) 1=100, 2=50 3=25 itd. Moc nominalna to o ile pamiętam 100mW.
“Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” - A.C.Clark

KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

#8

#8 Post autor: KrzysztofP »

dzięki za szybką odpowiedź

czy można gdzieś zmienić te trzy automatyczne przypisywane kanały (1, 6, 11) na inne trzy?

Current Tx Power Level mam ustawione w Assignment Method na Global, a global to jest 7 czyli AP-ki słabo dają.
Czy mogę je automatycznie (czyli zmienić global) na 1 aby dawały na max
dlaczego domyślnie są ustawione na 7 a nie 1 aby dawały max moc?

mam 18-ście AP-ków i nie chciał bym zmieniać kanałów i mocy ręcznie na wszystkich AP-kach

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#9

#9 Post autor: Seba »

Dla 2.4GHz nie używaj innych kanałów niż 1, 6, 11; to są trzy zalecane kanały dla tego pasma. Wartość globalna mocy nadawczej jest domyślnie ustawiona na Automatic (Wireless > 802.11b > RRM > Tx Power Control(TPC)), i to mechanizm RRM może podjąć decyzje, że z jakiś względów obniża moc nadawczą. Możesz ustawić globalnie wartość Fixed na wybraną przez siebie moc nadawczą, z tym, że w zależności od Twojego środowiska wcale nie ma gwarancji, że ręczne wymuszenie podniesienie mocy nadawania rozwiąże Twoje problemy.
Pamiętaj też, że moc nadawania klientów jest zazwyczaj niższa niż AP, a komunikacja jest dwukierunkowa, i dawanie max na jednej stronie wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

KrzysztofP
member
member
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:07

#10

#10 Post autor: KrzysztofP »

to teraz już się trochę pogubiłem z tym ustawianiem mocy AP-ków

w TPC mam ustawiony Power Level Assignment Method na automatic
Maximum Power Level Assignment (-10 to 30 dBm) jest na 30
Minimum Power Level Assignment (-10 to 30 dBm) jest na -10
Power Threshold (-80 to -50 dBm) jest na -80
więc jest max jaki można tam ustawić
mogę wybrać Fixed -wtedy parametr mogę wybrać od 1 do 5
jak to się ma do wartości (1=30dB, 2=15dB, itd.?)?

w zakładce Wireless->Access Points->Radios->802.11b/g/n wybieram z prawej strony rozwijane menu i Configure to wtedy też mam możliwośc wyboru mocy
Current Tx Power Level mam ustawione w Assignment Method na Global, a global to jest 7 czyli AP-ki słabo dają bo na 1,56%.

jak to się ma jedno do drugiego?

ODPOWIEDZ