Wireless na magazynie

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Wireless na magazynie

#1

#1 Post autor: vrankom »

Hej,

Mam na magazynach pomontowane APki to AIR-LAP1242AG-E-K9 z antenami AIR-ANT-1728, calosc spieta z WLC2500 i niestety po ostatnich roszadach regalow slabo to dziala albo wogole. Zastanawiam sie nad, albo przelozeniem APkow w inne miejsca, albo zmiane anten na inne.
Apki widza w zaleznosci od magazynu albo na 6m albo na 8m albo na 10m nad posadzka. Specyfika zatowarowania jest rozna - od metalu po szklo - i zmienia sie dynamicznie. Niestety jak sie okazuje same regaly tez potrafia sie zmienic bez stosownej informacji wczesniej.

Jakis gosc podrzucil temat ze w jego bylej firmie mieli dwie anteny panelowe na 10 000m2 magazynu wypelnionego metalem i innym syfem i wszystko smigalo - mowimy tu o skanerach recznych oraz drukarkach.

Czy macie moze jakies doswiadczenia z antenami panelowymi? ew. jakis inny setup ktory moglby dzialac lepiej w takim srodowisku? obecnie wireless chodzi na 2.4 ale nie widze wiekszego poblemu zeby bylo 5Ghz o ile cos mialoby to pomoc.

Bede na dniach ponownie robil site-survey zeby zobaczyc jak to wyglada w tej chwili.
Moge oczywiscie dolozyc wiecej APkow ale niestety osoba ktora podrzucila temat anten panelowych stoi wysoko w hierarchii i jest duze cisnienie zeby jednak 'obnizyc' koszta i zrobic to wlasnie w ten sposob ;p

wszelkie opinie mile widziane.

/F.

chocapic
rookie
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2012, 15:52

#2

#2 Post autor: chocapic »

Podobnie mam magazyny z pułkami wypełnionymi po brzegi i ten sam model access pointa i terminale motoroli.
Najlepiej w tym przypadku się sprawdzają małe anteny dookólne umiejscowione na środku ścieżki, belka przy suficie.
Idealnie by było po jednym access poincie na ścieżce, ale stosujemy apek co drugą ścieżke.
Widziałem w zastosowaniu również 1,5m anteny sektorowe , kąt promieniowania to dramat i szybko przeszliśmy na dookólne.
Odnośnie anten, to najlepiej sprawdzają się małe 7 dbi, co przyjdzie po dużych antenach jeśli jest mały nadajnik w terminalu.

Pozdro

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Wireless na magazynie

#3

#3 Post autor: Kyniu »

vrankom pisze: wszelkie opinie mile widziane.
W wireless nie ma cudownych, uniwersalnych recept. Niestety zmienność ustawienia regałów, różnica w tym co na tych regałach leży i ile tego leży, też nie sprzyjają sytuacji bo co z tego, że zrobisz site survey i zmodernizujesz obecną instalację, jak to będzie rozwiązanie "na teraz". Musiałbyś dysponować site survey z różnych okresów, gdy rożne było ustawienie regałów i różne zatowarowanie by szukać rozwiązania możliwie niewrażliwego na przyszłe zmiany. Czy zmiana anten może pomóc - może. Czy może zaszkodzić - może. Nie chcę pisać, że wireless to magia, bo opiera się na prawach fizyki, ale niestety czasem ociera się o magię (jak ktoś ma wątpliwości to niech zobaczy konstrukcje filtra dupleksowego KF http://www.lewczuk.pl/index.php/pl/krot ... plekser-2m).

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#4

#4 Post autor: vrankom »

chocapic pisze:Podobnie mam magazyny z pułkami wypełnionymi po brzegi i ten sam model access pointa i terminale motoroli.
Najlepiej w tym przypadku się sprawdzają małe anteny dookólne umiejscowione na środku ścieżki, belka przy suficie.
Idealnie by było po jednym access poincie na ścieżce, ale stosujemy apek co drugą ścieżke.
Widziałem w zastosowaniu również 1,5m anteny sektorowe , kąt promieniowania to dramat i szybko przeszliśmy na dookólne.
Odnośnie anten, to najlepiej sprawdzają się małe 7 dbi, co przyjdzie po dużych antenach jeśli jest mały nadajnik w terminalu.

Pozdro
;) hym niestety fantazja magazynierow jest spora, mialem juz klika razy stracona antene bo 'niechcacy' zachaczyli ja paleta... generalnie anteny montuje wlasnie tak jak sugerujesz, jednak z powodow ogolno znanych w polandzie, czyli budzetowych nie w kazdej alejce a nawet nie co dwie ;p

@kyniu
wiem, pytam o doswiadczenie innych i ogolne spostrzezenia w tym specyficznym srodowisku. regaly nie zmieniaja sie co tydzien, raczej raz na rok/dwa/trzy i mam wszystkie site-survey'e ktore zrobilem wczesniej

/F.

chocapic
rookie
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2012, 15:52

#5

#5 Post autor: chocapic »

Akurat u mnie belka ochrania z dołu te anteny, może najlepszym wyjściem byłoby opisanie, oklejenie miejsca anten np na żółto lub czerwono.
Myśle że też opcją może być przejście z WLC na WCS'a, tak też zrobiliśmy

Pozdro

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#6

#6 Post autor: vrankom »

chocapic pisze:Akurat u mnie belka ochrania z dołu te anteny, może najlepszym wyjściem byłoby opisanie, oklejenie miejsca anten np na żółto lub czerwono.
Myśle że też opcją może być przejście z WLC na WCS'a, tak też zrobiliśmy

Pozdro
mialem WCSa potem NCSa a teraz Prime'a ;)

mowiac o WLC mialem na mysli ze nie uzywam APkow w trybie autonomicznym

/F.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

#7

#7 Post autor: rysic »

Różne scenariusze przerabialiśmy. Pozostaliśmy jednak przy panelówkach. Niestety, tak jak już było napisane, nie raz na magazynie dzieje się magia znikania zasięgu. Wypełnione regały to zabójstwo (szczególnie jakimiś płynami). Jedna z lepiej działających metod, które wdrożyliśmy, to "nie słuchać marudzenia - za jakiś czas się samo uspokoi" :lol:

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#8

#8 Post autor: vrankom »

rysic pisze:Różne scenariusze przerabialiśmy. Pozostaliśmy jednak przy panelówkach. Niestety, tak jak już było napisane, nie raz na magazynie dzieje się magia znikania zasięgu. Wypełnione regały to zabójstwo (szczególnie jakimiś płynami). Jedna z lepiej działających metod, które wdrożyliśmy, to "nie słuchać marudzenia - za jakiś czas się samo uspokoi" :lol:
hym cisco/nie cisco? jakie modele? w jakis sposob ustawione? na jakiej wysokosci?

/F.

Morfi
wannabe
wannabe
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2008, 18:17

#9

#9 Post autor: Morfi »

Hej,

ja mam hale magazynowe z ap 1242 w skrzynkach hensel na wysokości od 10 do 14 metrów. W zależności od obiektu stosujemy różne anteny, głównie panele Cisco air ant2485pr na zewnątrz budynków i ant2452vr wewnątrz. Mamy też omni anteny od jakiegoś producenta z De.

Co ciekawe połączenie na jednej hali 1242 z 3502 powodowało reset sesji przy roamingu. Dlatego były szybkie zakupy 1242.

Ogólnie bardzo dobrze się sprawuje sieć na samych panelach. Nawet w warunkach "water firewall" gdzie na pow. 5000 metrów kw. Było około 8000 palet z wodą, sieć smigala aż miło. Jak masz pytania to pw.

Awatar użytkownika
Neferith
wannabe
wannabe
Posty: 61
Rejestracja: 24 paź 2005, 11:15
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

#10

#10 Post autor: Neferith »

Ja mam u siebie magazyn 60 000 m2, tam dla AP 1242 montuje anteny 2506 wiszace ok 40 cm pod AP. Sam AP jest na wysokosci ok 5-6 m od ziemi najlepiej w alejkach albo na skrzyzowaniach.

Swego czasu mialem mega problemy z klientami mobilnymi (terminal Akerstroms na wozkach widlowych) i ponad rok fachowcy od sitesurvery'ow zmagali sie z tematem i nikt nie wiedzial, co jest nie tak.
Objawy byly takie, ze klienci nagle dostawali "Limited connectivity" i zolta ikonke o ograniczeniu polaczenia. Pomagalo ponowne polaczenie.

Koniec koncow problemem nie byly AP, ale klienci i wymiana ich kart na Summit (model Summit SDC-PE15N - http://www.summitdata.com/SDC-PE15N.html). Od wymiany kart wszelkie problemy z WLAN na magazynie zniknely.

pozdrawiam,
Bartosz Bobkiewicz

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#11

#11 Post autor: vrankom »

Neferith pisze:Ja mam u siebie magazyn 60 000 m2, tam dla AP 1242 montuje anteny 2506 wiszace ok 40 cm pod AP. Sam AP jest na wysokosci ok 5-6 m od ziemi najlepiej w alejkach albo na skrzyzowaniach.

Swego czasu mialem mega problemy z klientami mobilnymi (terminal Akerstroms na wozkach widlowych) i ponad rok fachowcy od sitesurvery'ow zmagali sie z tematem i nikt nie wiedzial, co jest nie tak.
Objawy byly takie, ze klienci nagle dostawali "Limited connectivity" i zolta ikonke o ograniczeniu polaczenia. Pomagalo ponowne polaczenie.

Koniec koncow problemem nie byly AP, ale klienci i wymiana ich kart na Summit (model Summit SDC-PE15N - http://www.summitdata.com/SDC-PE15N.html). Od wymiany kart wszelkie problemy z WLAN na magazynie zniknely.

pozdrawiam,
Bartosz Bobkiewicz

a ile masz APkow na tych 60k m2 ?

obecnie na 12k m2 mam powieszone 14 AP, dzisiaj po kolejnym site-survey'u odkrylem ze po zmianach pojawily sie metalowe siatki od posadzki do sufitu ;)

/F.

Morfi
wannabe
wannabe
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2008, 18:17

#12

#12 Post autor: Morfi »

vrankom pisze:

a ile masz APkow na tych 60k m2 ?

obecnie na 12k m2 mam powieszone 14 AP, dzisiaj po kolejnym site-survey'u odkrylem ze po zmianach pojawily sie metalowe siatki od posadzki do sufitu ;)

/F.
ale Ci tam mieszają... Przecież to potrafi całkowicie zaburzyć działanie sieci... U mnie mieliśmy przypadek, że przed rozebraniem ścianki z blachy 1 mm za ścianą nie było w ogóle zasięgu. Tylko zrobili w niej dziurę wielkości 5x5 metrów, a już było -70dbm... a po rozebraniu całej ściany, na 5k m2 wystarczył 1 AP (ale nie ma tam regałów i innych rzeczy, które potrafią tłumić) bo resztę "doświetlały" istniejące punkty.

Awatar użytkownika
Neferith
wannabe
wannabe
Posty: 61
Rejestracja: 24 paź 2005, 11:15
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

#13

#13 Post autor: Neferith »

Hej,

Na calym magazynie mam 33 APeki.

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#14

#14 Post autor: vrankom »

Neferith pisze:Ja mam u siebie magazyn 60 000 m2, tam dla AP 1242 montuje anteny 2506 wiszace ok 40 cm pod AP. Sam AP jest na wysokosci ok 5-6 m od ziemi najlepiej w alejkach albo na skrzyzowaniach.

Swego czasu mialem mega problemy z klientami mobilnymi (terminal Akerstroms na wozkach widlowych) i ponad rok fachowcy od sitesurvery'ow zmagali sie z tematem i nikt nie wiedzial, co jest nie tak.
Objawy byly takie, ze klienci nagle dostawali "Limited connectivity" i zolta ikonke o ograniczeniu polaczenia. Pomagalo ponowne polaczenie.

Koniec koncow problemem nie byly AP, ale klienci i wymiana ich kart na Summit (model Summit SDC-PE15N - http://www.summitdata.com/SDC-PE15N.html). Od wymiany kart wszelkie problemy z WLAN na magazynie zniknely.

pozdrawiam,
Bartosz Bobkiewicz
hym caly czas podejrzewam tez skanery, niestety magazyn zyje swoim zyciem i nie mam wiedzy czy nie zmienili skanerow na inne/inny soft/system etc. a to ma spore znaczenie np. drukarki Zebry z kartami wifi by cisco nie maja zadnych problemow, natomiast skanery reczne tak, no ale one caly czas jezdza wiec tu dobre pokrycie i roaming jest istotny.

Wczoraj, po analizie pomiarow, przestawilem pare APkow 'w lepsze' miejsca zobaczymy czy pomoglo.

/F.

Awatar użytkownika
Neferith
wannabe
wannabe
Posty: 61
Rejestracja: 24 paź 2005, 11:15
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

#15

#15 Post autor: Neferith »

A te skanery sa bezposrednio wpiete w WIFI, czy moze po kablu do terminali, ktore z kolei sa wpiete do WIFI?

ODPOWIEDZ