1532e oraz 2 anteny patch AIR-ANT5114P-N

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
jacmoc
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 09 lip 2013, 21:11

1532e oraz 2 anteny patch AIR-ANT5114P-N

#1

#1 Post autor: jacmoc »

Witam chciałbym wykorzystać AP 1532 z pewnych względów w następujący sposób:
---AP~~~~ĄP~~~~~~AP-----
gdzie:
AP- apek 1532e
-- - skrętka
~~ - fale radiowe

I mam następujące pytania:

Czy można tak w AP 1532e użyć dwóch anten 5 GHz AIR-ANT5114P-N celujących w przeciwne kierunki ?
1532 ma możliwość skonfigurowania 2 portów na 5 GHz tak więc matematyka się zgadza, ale czy z punktu widzenia wireless się zgadza ?
Co się stanie jeśli nie wykorzystam portów 2,4 GHz, mogą zostać puste? czy konieczne jest montowanie anteny ?

kanar
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 10 lut 2014, 21:51

#2

#2 Post autor: kanar »

Hej,

Jeżeli "fale radiowe" które narysowałeś mają być wykorzystywane tylko jako backhaul (połączenie między AP) nie musisz mieć anten na 2,4 GHz. Jeżeli będziesz tutaj wykorzystywał kontroler a jeden AP będzie bridgował ruch z sieci Ethernet to powstanie super mesh z jednym RAP (root ap - który przez kabel jest w stanie nawiązać połączenie CAPWAP do kontrolera) oraz dwa MAP ( mash AP - poprzez backhaul będzie w stanie ustanowić połączenie CAPWAP do kontrolera dzięki protokołowi AWPP -Adaptive Wireless Path Protocol ) Pamiętaj że by default AP (dokładniej MAP) nie przesyła ruchu z portu Ethernet do backhaul - tak w skrócie.

Co do 5GHz pamiętaj żę prędkości wynegocjowane na backhaul będą malały bardziej ze wzrostem odległości niż 2,4GHz.

Więcej na pewno można byłoby doradzić gdyby było więcej detali.

jacmoc
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 09 lip 2013, 21:11

#3

#3 Post autor: jacmoc »

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Budżet mi pozwala na 1532e.
generalnie sieć będzie następująca:

Zdjecie
Dolny AP będzie podpięty do WLAN Controllera

Potrzebują wykonać w pewnym sensie ring z 1532e. Obok każdego AP będzie stał mały switch do podpięcia docelowych urządzeń, maks 3 połączenia. Idea jest następująca.

I moje pytanie brzmi następująco : Czy mogę podpiąć w każdym AP dwie anteny 5GHz AIR-ANT5114P-N skierowane w stronę sąsiada które będą jednocześnie będą nadawać i odbierać ?

Czy to ma sens ?
nie mogę podać lokacji, ale jest to przestrzeń z dużą ilość przeszkód dlatego zależy mi na antenach kierunkowych, żeby wycelować w sąsiada. Odległości maks 100m.

kanar
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 10 lut 2014, 21:51

#4

#4 Post autor: kanar »

Hej,

Rysunek już wiele mówi o Twoim designie. Na wstępie powiem, ze nigdy nie tworzyłem mesha outdoor z antenami kierunkowymi. Postaram Cię naprowadzić na kilka elementów które może dadzą odpowiedź na Twoje pytanie.
Seria 1532e ma możliwość pracy "daisy chain" w meshu. Wykorzystuje różne kanały w backhaulu do uplinku i downlinku, tym samym zwiększając bandwidth.
Skupiając się na rysunku, dolny AP będzie RAP. W meshu by default bakchaul tworzy sie na 5 GHz (co wpasowuje się w Twoje założenie) 4 pozostałe AP z założenia będa MAPs które po backhaulu będą łączyły się i asocjowały do kontrolera. AWPP protokół na podstawie wartości SNR do sąsiednich AP oraz ilośći przeskoków będzie wyliczał metrykę ease value-coś jak EIGRP. (zaleca się od 3 do 4 hopów - MAP do RAP - u Ciebie spełnione) Pamiętaj aby SNR najlepiej pomiędzy AP był lepszy najlepiej niż 20dBm co w teorii powinno dać bandwidth na backhaulu około 24Mbs. W zanadrzu mamy jeszcze daisy chain. Odległość 100m jaka przedstawiłeś jest idealne dla outdoorowego rozwiązania, co daje duza szanse uzyskania powyższych parametrów.
Podsumowując: Z założenia mesha dwie anteny raczej nie będą nadawały i odbierały jednocześnie do obu sąsiadów, gdyż AWPP wybierze jedna ścieżkę do RAP na podstawie ease value. Druga droga będzie traktowana jako feasible successor i posłuży jako alternatywa gdy zmienia się warunki.

jacmoc
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 09 lip 2013, 21:11

#5

#5 Post autor: jacmoc »

Tylko czy mogę takie anteny podpiąć ?
To jest mój największy ból, nie są w antenach przewidzianych do tego modelu.
A w przykładowych konfiguracjach wszędzie jest podpinana tylko jedna dwuportowa panelówka skierowana w jedną stronę. A ja chciałbym 2 jednoportowe skierowane w przeciwną. I nie wiem czy to zadziała

kanar
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 10 lut 2014, 21:51

#6

#6 Post autor: kanar »

Hej,

Dopiero teraz miałem czas spojrzeć w Ordering Guide dla tej serii AP. Rzeczywiście, nie ma tej anteny na liście i osobiście z braku doświadczenia nie polecałbym innej niż te które tam są wymienione:

Ordering Guide

W teorii dwie anteny kierunkowe skierowane przeciwnie nie maja racji bytu. Przy Twoim designie gdzie odległości wynoszą nie więcej niż 100m dlaczego by nie zastosować anteny AIR-ANT5180V-N. Bardzo dobre parametry i 5 Ghz które tylko potrzebujesz. Dodam jeszcze że jest to lepsze rozwiązanie dla protokołu AWPP którego zadaniem jest dynamicznie szukać połączeń do innych AP.

ODPOWIEDZ