AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
bbartlomiej
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2015, 20:38

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#31

#31 Post autor: bbartlomiej »

Post do usunięcia

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#32

#32 Post autor: art »

bbartlomiej pisze: Jak ktoś zna RFC i standardy, to raczej umie doprowadzić nawet Mikrotika do działania.
Ale tu nie chodzi o to żeby siedzieć nad tym nie wiadomo ile, chyba że ktoś chce iść w tę stronę i obsługiwać MT. Ja nie chcę i nie tykam się tego czegoś, co więcej jeśli zdarzy się, że ktoś ma to coś po swojej stronie i chciałby mojej pomocy to ja odmawiam :)
Dlaczego ?
1. nie mam ochoty, odkrywać koła na nowa, o czym już napomknął kyniu
2. zazwyczaj ten ktoś, to niezły ścibi grosz i jak usłyszy ile trzeba by było zapłacić za choćby dwie godziny pracy, to mówi że przecież sprzęt który kupił, był niewiele droższy :D i zaczyna się cała litania czy nie da się taniej itp. itd.

I jasna sprawa, że nie ma co wybierać sprzętu dużych vendorów do domu ale też nie ma co się pakować w coś "egzotycznego"
Ups I switched again =)

Dariusz_F
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:14

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#33

#33 Post autor: Dariusz_F »

Kyniu pisze:
scoon pisze:Generalnie wydaje mi się, że każdy wątek tego typu powinien zaczynać się od budżetu jaki na to jest przewidziany... :)
Idea słuszna ale w praktyce każdy zaczynałby się "mam stówkę, chce nową beemkę full wypas" albo "szukam frajera, co da za piątaka".
Kyniu, scoon, i tak właśnie jest w przypadku tego tematu:
Najlepiej żeby cena tego dobrodziejstwa nie była zbyt wysoka (tzn najlepiej jak zmieścimy się z trzech cyfrach za jedno urządzenie).
Z małym błędem (z/w* trzech cyfrach za jedno urządzenie) ale miałem na myśli do tysiąca zł za jeden AP.

Widzę, że wywiązała się niezła dyskusja. Nad MT myślałem, ale niestety nie mam czasu by w tym grzebać. Gdybym był 15-20 lat młodszy to byłoby co innego :)

Dariusz_F
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:14

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#34

#34 Post autor: Dariusz_F »

seba766 pisze:No to jak masz do tysiąca to zdecydowanie polecam Arube IAP. Spełni Twoje wszystkie wymagania i po skonfigurowaniu działa bez dotykowo
Czy żeby go skonfigurować trzeba mieć do niego jakiś wireless controller? Czy ten AP ma jakiś webowy panel admina?

Dariusz_F
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:14

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#35

#35 Post autor: Dariusz_F »

Ciekawym rozwiązaniem jest to Meraki od Cisco - podobno wysłali już do mnie darmowy AP, ale jeszcze do mnie nie dotarł. Próbuję znaleźć informacje odnośnie tej licencji, ale niestety nigdzie nie jest to napisane wprost. Co jeśli ta trzyletnia licencja mi wygaśnie? Czy to oznacza, że wtedy nie będę mógł zarządzać tym AP? Czy jest jakiś sposób by nim zarządzać, ale tak żeby nie płacić Cisco co ileś tam lat za odnowienie licencji? Np. poprzez podłączenie jakiegoś urządzenia do sieci, w stylu tego UniFi CloudKey.

Bo jeśli użytkowanie AP wiąże się z wykupem "abonamentu" i czasowego odnawiania subskrypcji, która zapewnia jego funkcjonowanie, to dla użytkownika domowego jest to bez sensu. Może sprawdza się to dla firm.

Wtedy pewnie będę się skłaniał ku produktom Ubiquity - UniFi AP AC PRO + UniFi Switch 8 60W.

Wspomniany AP może być zasilany poprzez 802.3af lub at, a switch ma cztery porty 802.3af - w zupełności wystarczy. W odróżnieniu od lepszego modelu switcha ośmioportowego, który ma 8 portów 802.3at, tamten ma też mniejszy pobór prądu, więc chyba będzie lepszym wyborem do domu.

Co do Aruby to oglądałem kilka filmików pokazujących konfigurację urządzeń, lub konwersję AP do trybu standalone - usability nie powala :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#36

#36 Post autor: Kyniu »

Dariusz_F pisze:Próbuję znaleźć informacje odnośnie tej licencji, ale niestety nigdzie nie jest to napisane wprost.
Słabo szukałeś.
Dariusz_F pisze:Co jeśli ta trzyletnia licencja mi wygaśnie? Czy to oznacza, że wtedy nie będę mógł zarządzać tym AP?
Nie tylko zarządzać. Po prostu przestanie działać.
Dariusz_F pisze:Czy jest jakiś sposób by nim zarządzać, ale tak żeby nie płacić Cisco co ileś tam lat za odnowienie licencji? Np. poprzez podłączenie jakiegoś urządzenia do sieci, w stylu tego UniFi CloudKey.
Nie. Ewentualnie podmiana softu ale nie wiem czy da się na tych nowszych. Na starsze modele dawało się wrzucić DD-WRT.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Dariusz_F
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:14

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#37

#37 Post autor: Dariusz_F »

Kyniu pisze:
Dariusz_F pisze:Próbuję znaleźć informacje odnośnie tej licencji, ale niestety nigdzie nie jest to napisane wprost.
Słabo szukałeś.
[sarkazm]Dziękuję za tę jakże cenną i bardzo potrzebną tutaj uwagę, która wiele wnosi do tematu i sprawia, że całe to forum staje się bardzo przyjaznym miejscem do dyskusji.[/sarkazm]

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#38

#38 Post autor: Kyniu »

Dariusz_F pisze:[sarkazm]Dziękuję za tę jakże cenną i bardzo potrzebną tutaj uwagę, która wiele wnosi do tematu i sprawia, że całe to forum staje się bardzo przyjaznym miejscem do dyskusji.[/sarkazm]
Nie zachowuj się jak dziecko, w myśl zasady "zawiniłeś, nie przepraszaj, lepiej się obrazić". Pierwszy wynik jako mi zwróciło Google po zapytaniu o licencjonowanie MERAKI to był link do Licensing FAQ https://documentation.meraki.com/zGener ... ensing_FAQ a tam masz punkt:
Q: What happens when my license runs out?
A: You can purchase a renewal through an authorized Meraki partner. If you chose not to renew, you will no longer be able to manage your devices via the Meraki cloud, and your Meraki network devices will cease to function. This means that you will no longer be able to configure or make changes to your Meraki network equipment, and your Meraki network products will no longer allow traffic to pass to the Internet. With Systems Manager networks, you will no longer be able to enroll devices or change settings for currently enrolled devices.
Więc zachowuj się jak facet i przyznaj do lenistwa a nie wylewaj swoje żale, że Cię nie ma kto pogłaskać po główce. EOT
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#39

#39 Post autor: art »

Dariusz_F pisze:
Bo jeśli użytkowanie AP wiąże się z wykupem "abonamentu" i czasowego odnawiania subskrypcji, która zapewnia jego funkcjonowanie, to dla użytkownika domowego jest to bez sensu. Może sprawdza się to dla firm.
A kto powiedział, że to jest dla domu ?:) SOHO jak najbardziej ale wtedy bym brał MX z Wi-fi.
Dostałem 3 lata temu darmowego Meraki, powiem tak: bajka w konfiguracji i zarządzaniu, choć osobiście uważam że wireless'a, switchingu nie opłaca się na tym budować. Security jak najbardziej, z tym że licencja SEC jest stosunkowo droga. Ceny są bardziej amerykańskie niż polskie.

Co do samego abonamentu, zwróć uwagę, iż co raz więcej firm idzie w tą stronę: MS, Adobe itp.
Ups I switched again =)

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#40

#40 Post autor: freel4ncer »

art pisze:
Dariusz_F pisze:
Bo jeśli użytkowanie AP wiąże się z wykupem "abonamentu" i czasowego odnawiania subskrypcji, która zapewnia jego funkcjonowanie, to dla użytkownika domowego jest to bez sensu. Może sprawdza się to dla firm.
A kto powiedział, że to jest dla domu ?:)

Przeciez OP szuka Aps do domu napisal w pierwszym poscie.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#41

#41 Post autor: art »

No to wyraziłem swoje zdanie, że Meraki raczej do domu nie, ze względu na cenę.
Ups I switched again =)

gryzzli
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2018, 14:21

Re: AP sufitowy - prośba o pomoc w doborze

#42

#42 Post autor: gryzzli »

Prośba o informację od autora tematu jakie zastosował rozwiązanie, jakie były orientacyjne koszty oraz czy jest zadowolony.
Jestem w podobnej sytuacji i taka opinia jest bezcenna.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ