Cisco wireless i MS Skype/Lync

Wszystko co się wiąże z technologiami bezprzewodowymi
Wiadomość
Autor
mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Cisco wireless i MS Skype/Lync

#1

#1 Post autor: mhuba »

Hej

Czy ktoś przerabiał problemy z Skype na wirelessie?
Mamy wiadomo jakieś AP (w miare nowe, 2702), kontrolry dosyć daleko geograficznie, ruch wychodzi do internetu tez w innej lokalizacji.
Wszystko działa wyśmienicie, duże przepustowości, zero problemów tylko z jedna aplikacja są cyrki, SKYPE For business!

Rwie, pokazuej że "poor network connection", nie mozna wlaczyc wspoldzielenia desktopu, za chwile już można, zrywa sesje.
Dzieje się tak samo w wielu oddziałach. Nawet jeśli Skype mówi że nie może działać bo "poor network connection" to internet na notebooku działa jak złoto.
Test przepustowości pokazuje >50 Mbps, wszystko bangla, wszystkie kreski na połączeniu do AP, od strony kontrolera robie test do notebook i tez połączenie i jakoś WZOROWE.

Teraz najlepsze, jak przełączaja się ludzie do LAN sieci to wszystko działa idealnie. S4B = zero problemów.
Internet wychodzi w tym samym miejscu dla LAN, ma taka sama trase. Czyli wykluczam raczej srodowisko wspolne, MPLS, Internet.

Myślałem że to może probem że za dużo userów per AP, dołożyłem kilka AP, bez zmian dale to samo.
Zapchanie APów, czy portów gdzie AP są podpete jest znikome, max kilka 3-8 mbps czyli tyle co nic dla AP z MIMO i wydajności > 1 gbps.

Gdzie może być problem? Jakieś pomysły?

Tu widze są jakies nowe bajery dedykowane dla Skypa https://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/w ... s-LAN.html

Są jakieś rekomendacje dla konfiguracji, QOS etc. tylko tak jak wspomniałem, wykorzystanie AP jest znikome <1%, na LAN gdzie tez nie ma QOS wszystko działa idealnie.

Kod: Zaznacz cały

Recommended WLC Configuration for Lync Clients
Cisco recommends constant monitoring of Wi-Fi channel conditions to avoid interference, disruptions caused by rogue devices, and spectrum issues. The overall WLAN design should consider configuration of multicast direct as well as Wi-Fi call admission control for voice and video.
To provide an enterprise solution and a high-quality user experience for Lync users, Cisco recommends that the WLAN be created with the following options:
    WLAN QoS equal to platinum, which allows the clients to use any QoS tag/class:
        Adding QoS service profiles when appropriate
        Adding QoS service roles when appropriate
    WLAN band select to push clients to the 5 GHz band, where coverage design supports voice and VoWLAN
    WLAN 802.1x security:
        Adding fast transition (11r) when appropriate to improve re-authentication roams
    802.11k to provide access point neighbor lists based on client location for network-assisted roaming
    Disabled access point load balance
    Enabled channel scan at defaults
    Set WMM policy on the WLAN to Allowed. This permits a mix of QoS capable and non-QoS capable clients on the same WLAN 

Pzdr
mHuba

snake
member
member
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwie 2012, 08:13

Re: Cisco wireless i MS Skype/Lync

#2

#2 Post autor: snake »

Cześć,

a wireless to flexconnect czy cały ruch idzie do kontrolerów? QOS dla voice przydaje się, jak i w sieci LAN tak i na samym kontrolerze.

Pozdrawiam,
Grzegorz

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Cisco wireless i MS Skype/Lync

#3

#3 Post autor: mhuba »

Flexconnect, ruch za AP wyskakuje do LAN i jest traktowany jak każdy inny bez wyjątku.
Tylko okazało się jeszcze że jedni mają zawsze problem a innni nigdy, mowie o tych samych lokalizacjach, o tych samych konferencjach i ludzie którzy siedza w tej samej salce.

Mam przeczucie że jest to wina sterowników kart sieciowych w przeszłości już miałem kiedys gdzieś takie cyrki.
Poprosiłem IT o update sterowników i zobaczymy, podbno te są bezpośrednio domyślne z W10.

Pzdr
mHuba

rayos
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 05 wrz 2007, 23:01

Re: Cisco wireless i MS Skype/Lync

#4

#4 Post autor: rayos »

mhuba pisze: 26 lip 2019, 08:57 Mam przeczucie że jest to wina sterowników kart sieciowych...
Niewiele pomogę, ale może tak być. Ja mam dokładnie ten sam problem. Sieć wifi oparta na Meraki, łacze sie VPN do zasobów firmowych. Net śmiga, a skype pokazuje "low quality". Objawy dokładnie takie same jak opisałeś.
mhuba pisze: 26 lip 2019, 08:57 Poprosiłem IT o update sterowników i zobaczymy, podbno te są bezpośrednio domyślne z W10.
Udało się z update?
CCNA R&S, CCNA Wireless, CUWSS

ODPOWIEDZ