Rozciągnięcie LAN i SAN

Problemy i dyskusje z zakresu rozwiązań i technologii Data Center
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

Rozciągnięcie LAN i SAN

#1

#1 Post autor: Dee_Jay »

Witam,
Prośba o pomoc w temacie. Muszę rozciągnąć VLAN lub dwa z mojego DC do drugiej lokalizacji która będzie oddalona max 50km od DC. Potrzebne jest rozciągnięcie LAN i SAN i to w miarę tanio.
Pierszy pomysł do xWDM oraz dwa MDS 1948S po obo stronach dla SAN oraz jakieś światło dla LAN z jednej strony mam N5k z drugiej chciałem dać C2960x z odpowiednią wkładką.
W drugiej lokalizacji ma stać maszyna lub dwie która będzie w tym samym VLAN co maszyny w DC natomiast SAN jest mi potrzebny do zabezpieczenia sobie danych z DC.
Czy urządzenia o których myślałem mają wogóle sens?
Jak mówiłem rozwiązanie ma być tanie i nie chciałbym strzelać do wróbla z armaty.

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Rozciągnięcie LAN i SAN

#2

#2 Post autor: judge dredd »

Cześć,

Co do sieci LAN, to "jakieś światło między N5k oraz 2960x z odpowiednią wkładką" wydaje się być naprostszym rozwiązaniem, ale obawiam się, że to nie będzie tanie - podpytaj lokalnych operatorów za ile by takie światło przeprowadzili z punktu do punktu. To rozwiązanie jest najfajniejsze, bo masz po prostu długi kabel i jeśli masz fantazję (i pieniądze) to nawet i 10G czy 40G na tym pociągniesz. Tańszym rozwiązaniem powinno być łącze operatorskie L2 (zwane czasem MetroEthernet), czyli tak na prawdę QinQ - jeśli znajdziesz operatora, który jest obecny w obu lokalizacjach, to powinien on zestawić taką usługę stosunkowo tanim kosztem - jeśli nie ma takiego operatora, który ma łącza do obu lokalizacji, to koszty wzrastają, bo jeden operator musiałby się posiłkować drugim. W takiej sytuacji dostajesz dwa urządzenia ISP po dwóch stronach i się do nich podłączasz - choćby po miedzi, natomiast urządzenia te są dla Ciebie przezroczyste i możesz normalnie trunka sobie skonfigurować na N5K i 2960 i pchać wszystkie vlany na jakie masz ochotę. Wadą mogą tu być niewysokie przepustowości przy tańszym abonamencie - im szybciej tym drożej. Musisz popytać jakie są ceny po prostu.

Pozdro!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

Re: Rozciągnięcie LAN i SAN

#3

#3 Post autor: Dee_Jay »

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Pozdrawiam

popo
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 28 paź 2003, 17:54
Lokalizacja: Katowice Krakow

Re: Rozciągnięcie LAN i SAN

#4

#4 Post autor: popo »

Co do SAN, jeśli to fiber channel, to uważaj na bufory / licencje.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ