UCS storage - san cloud vs storage cloud

Problemy i dyskusje z zakresu rozwiązań i technologii Data Center
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

UCS storage - san cloud vs storage cloud

#1

#1 Post autor: krisiasty »

Próbuję sobie przypomnieć parę rzeczy z UCS-a, odpaliłem emulator, przejrzałem materiały z kursu na którym kiedyś byłem, dokumentację i wciąż nie wiem czy dobrze rozumiem jedną rzecz:

jaka jest zależność pomiędzy VSAN-ami zdefiniowanymi w 'SAN Cloud' a VSAN-ami zdefiniowanymi w 'Storage Cloud'???

Dokumentacja pod tym względem jest beznadziejna, a z logiką na pierwszy rzut oka też niewiele ma to wspólnego...

Doc mówi o "Named VSAN" który jak rozumiem jest warstwą abstrakcji dla VSAN-ów do których mogę wrzucić zewnętrzne porty FC (uplinki do zewnętrznego fabrica FC) i tenże "Named VSAN" tworzy się w sekcji "SAN cloud".

W kolejnym akapicie jest nagle mowa o "Storage VSAN" tworzonym w sekcji "Storage Cloud" ale tu już żadnego wyjaśnienia czy komentarza nie ma.

Mogę się jedynie domyślać że "Storage Cloud" dotyczy rzeczy "wewnątrz" systemu UCS, a "SAN Cloud" na zewnątrz, ale nie bardzo widzę sens takiego rozdziału, tym bardziej że nie widać go także w opcjach dot. LAN.

Możecie mnie oświecić o co tu chodzi?

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

#2

#2 Post autor: martino76 »

Witam,

Z tego co pamiętam oglądając INE to Storage Claude VSAN jest, wykorzystywany kiedy mamy storage np. MDS bezpośrednio podpięty do FI, jeśli natomiast FI jest podpięte do np N7K gdzie mamy storage to wtedy korzystamy z SAN Cloud.

Pozdro,

Awatar użytkownika
redhead
wannabe
wannabe
Posty: 99
Rejestracja: 19 lut 2009, 00:31

#3

#3 Post autor: redhead »

http://www.cisco.com/c/en/us/support/do ... as-00.html

FI FC w switch mode i zoninig na FI.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#4

#4 Post autor: krisiasty »

Panowie,

Przykładów jak coś skonfigurować na UCS-ie jest sporo, również w samej dokumentacji. Nie o to mi chodziło.

Chciałbym zrozumieć logikę która za tym stoi (chyba że nie ma żadnej?)...
Po co wprowadzono podział na Storage Cloud i SAN Cloud? Co za różnica czy VSAN będzie wychodził do macierzy portem typu F (direct) czy E (przez zewnętrzny switch FC)?
Rozumiem że sam port trzeba inaczej skonfigurować, ale żeby wymyśleć do tego dwa typy VSAN-ów??? Po co?????????

W obu przypadkach Fabric Interconnect musi być w FC switch mode. Teoretycznie mógłbym jedną macierz podpiąć bezpośrednio a drugą przez zewnętrzne switche (i zoning robić na tych switchach). Gdybym w takiej sytuacji chciał mieć obie macierze w tym samym VSAN-ie, to muszę dwa razy go zdefiniować - zarówno pod SAN Cloud i Storage Cloud, a może tylko w jednym z tych miejsc (w którym)? A jak zrobię w dwóch, to serwery będą widzieć to jako jeden i mieć dostęp do obu macierzy?Czy muszę dwa różne zdefiniować i podokładać vHBA do serwerów, każdy w innym VSAN-ie?

Nie mam niestety w tej chwili dostepu do fizycznego sprzętu żeby to przetestować a w emulatorze nie ma jak sprawdzić takich rzeczy.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: UCS storage - san cloud vs storage cloud

#5

#5 Post autor: konradrz »

krisiasty pisze:ale nie bardzo widzę sens takiego rozdziału, tym bardziej że nie widać go także w opcjach dot. LAN.
Wisz pan, kiedyś miały powstać tzw storage blade'y. Znaczy, nawet powstały (obrazek), ale nigdy nie zostały "wypuszczone na świat". To były full-size blade'y wypełnione dyskami SSD (2 kontrolery active/active, 2x8 dysków SSD podpiętych taką harmonijkową taśmą do backplane'u - czyli mogłeś wymieniać dyski online).
A czemu osobne chmurki Storage i SAN? Miała być możliwość ustawiania boot LUNu na tych specjalizowanych blejdach, plus korzystania z podpiętej sieci FC SAN (fakt, pewnie ładniejsza nazwa by była "chassis storage"). Czyli wiesz, "Orakla butujemy z prawie-lokalnego dysku, ale bazę danych trzymamy na VMAXie-czy-tam-gdzie". Cały czas masz przenośność profili (serwer Orakla nie ma twardych dysków), i minimalizujesz latency dostępu do systemu operacyjnego.
W chwili obecnej, o ile mi wiadomo, nie ma już planów wypuszczenia tych blejdów.

Obrazek

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UCS storage - san cloud vs storage cloud

#6

#6 Post autor: krisiasty »

konradrz pisze:
krisiasty pisze:ale nie bardzo widzę sens takiego rozdziału, tym bardziej że nie widać go także w opcjach dot. LAN.
Wisz pan, kiedyś miały powstać tzw storage blade'y. Znaczy, nawet powstały (obrazek), ale nigdy nie zostały "wypuszczone na świat". [...]
To o czym piszesz w jakiejś formie zmaterializowało się w ucs m-series - jakiś lokalny storage (w postaci 4 dysków ssd) który wirtualizujesz i poszczególne lun-y przypinasz do konkretnych node-ów.

Ale wciąż nie widzę tu związku z vsan-ami które trzeba (?) definiować w dwóch różnych miejscach ani nie tłumaczy to zależności pomiędzy nimi...

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: UCS storage - san cloud vs storage cloud

#7

#7 Post autor: konradrz »

krisiasty pisze:Ale wciąż nie widzę tu związku z vsan-ami które trzeba (?) definiować w dwóch różnych miejscach ani nie tłumaczy to zależności pomiędzy nimi...
A, sorry. Zbyt ogólnikowo wytłumaczyłem. Łatwiej mi na "białej tablicy*" wychodzi.
Idea była taka, że mamy osobne (!) sieci "wewnętrzne" (storage blade) i "zewnętrzne" (FC-SAN, czyli w 60-75% przypadków Brocade). A jak wiesz, FI interopu nie robi, a i Brocade nie wspiera. Więc idea była (onegdaj) "NPV/AccessGateway do BRCD, plus local boot - czyli local VSAN - do mojego storage blade". FI miał być "pół NPV/pół switch" - czyli _dokładnie_ tak samo jak jest w Ethernecie, o którym wspomniałeś (FI jest switchem - for all intents and purposes - dla urządzeń wewnątrz domeny UCS; jest "wielkim durnym hostem z milionem MAC adresów" dla urządzeń zewnętrznych).
Jak wspomniałem - o ile wiem, nie ma już takich planów rozwoju. A (chyba) szkoda.


* ciekawostkowo. anty-rasistowsko nie możemy już mówić "whiteboard", tylko "dry erase board". zamiast "blackboard" musimy mówić "chalkboard". pieprzyć polityczną poprawność, tyle mam do powiedzenia na ten temat.

ODPOWIEDZ