Ranking certyfikatów - Prośba o pomoc.

same linki
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ranking certyfikatów - Prośba o pomoc.

#1

#1 Post autor: miboo »

Hej chłopaki i dziewczyny.

Wiele osób, które zaczyna, pyta mnie (zapewne i was), czy dany certyfikat jest warty swojej ceny/czasu/przygotowań, czy nie. Postanowiłem wiec stworzyć serwis gdzie można to ocenić.

CertRank

- Jak na razie 1663 certy (troche jeszcze jest do dodania) - Cisco wszystko ;)
- 22 Kategorie (tutaj nie wiem czy dodać wiecej, albo odjąć)
- Głosowanie dla zalogowanych użytkowników i sprawdzanie (linkedIN + inne miejsca) czy dana osoba ma ten cert - kontrowersyjne i dużo pracy, ale wyniki mogą być lepsze.
- 5 Atrybutów do algorytmu (ciężki do zdobycia, łątwo o podwyżkę, łatwo znaleźć pracę, dużo wiedzy podczas procesu certyfikacji, respect w "społeczeństwie" :)).

Te 5 kategorii padały w moich ankietach prawie w 100%.

Chciałbym BARDZO poznać waszą opinię. Co zmienić, co dodać, co odjąć, aby przydało się to dla was.
Jakbyście znaleźli chwilę na oddanie głosu, również będę, bardzo wdzięczny.

Dziękuję,
Mirek.

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#2

#2 Post autor: Slomek. »

Taki ranking jest bez sensu, a wartość certyfikatów kształtują potrzeby i wymagania rynku. Zasadniczo np na dzień dzisiejszy robienie CCIE R&S przy tej ilości certyfikowanych osób jest bez sensu, inaczej to wygląda z Security a już najlepiej Voice.
Trecom.pl

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

#3 Post autor: miboo »

Slomek. pisze:Taki ranking jest bez sensu, a wartość certyfikatów kształtują potrzeby i wymagania rynku. Zasadniczo np na dzień dzisiejszy robienie CCIE R&S przy tej ilości certyfikowanych osób jest bez sensu, inaczej to wygląda z Security a już najlepiej Voice.
Ciekawa opinia. Czyli w jaki sposób ze stada prawie 2000 certów, znaleźć ten wartościowy, który mi się przyda w karierze? Pytam, bo sam nie znam innej odpowiedzi jak coś w stylu rankingu sporządzonego przez osoby, które mają certyfikat X i mogą powiedzieć - jest OK, jest do dupy (pracodawcy mają go w dupie).

Będę wdzięczny za pomoc.
Mirek.

horac

#4

#4 Post autor: horac »

najlepszy cert w tej chwili to ITIL Expert i Prince.

Czyli co zrobic zeby sie nie narobic

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#5

#5 Post autor: Slomek. »

Tak ale wydaje mi się, że nie można wrzucać wszystkiego do jednego wora i trzeba to jakoś usystematyzować i tak np grupa certyfikatów sieciowych, systemowych, zarządzania IT itp. i w ramach takiego podziału starać się je zestawić co do aspektu potrzeb rynku, zarobków, ROI, wymagań procesu certyfikacji czy populacji certyfikowanych.
Dla przykładu:
Core IT Skills:
A+, Network+, Security+, Linux+, MCP, CCNA, MOS
Network Design & Administration:
Network+, Server+, MCSA, CAN, CNE, CCNA, A+, CCDA, CCNP
Programming/Software Engineering:
MCSD, SCJP, MCAD, MCSD.NET, MCSA, MCSE, SCSA
Technical Support:
A+ (hardware), MOUS
Database Administration:
MCDBA, Oracle DBO/DBA, OCA, OCPDBA
Web Development/Design:
I-Net+, Certified Internet Webmaster Associate, Master Certified Internet Webmaster Designer, Master Certified Internet Webmaster Web Site Manager, ProSoft CIW, Adobe, Macromedia/Allaire, Java
Trecom.pl

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

#6 Post autor: miboo »

Dzieki Słomek.
Podzieliłem wszystko na 22 kategorie (wybór na górze - chyba mało widoczny :( ), chcę też dodać kraje i również segregację per kasa, praca, wiedza (w trakcie implementacji)

Bardzo chcę dodać również
- zarobki (tutaj ciężko z opinią, który cert co daje, bo jak wszyscy wiemy ciężko to określić - no może poza paroma firmami z zachodu) - Jeżeli macie jakiś pomysł, chętnie bym zaimplementował.
- Populację - tu jest też duży problem, bo jak wiadomo większe firmy się nie dzielą ;) Niektóre tak, ale z NDA. Z mniejszymi jest łatwiej.

Dziękuję Ci Słomek za uwagi, bardzo pomocne.

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

#7 Post autor: miboo »

horac pisze:najlepszy cert w tej chwili to ITIL Expert i Prince.

Czyli co zrobic zeby sie nie narobic
Dojście do ITIL Experta to nie najłatwiejsze zadanie :) Chyba, że firma stawia 8)

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#8

#8 Post autor: Sofcik »

I sam ranking jest trochę przekłamany. Nie wierzę osobiście w to, że ktoś wyżej stawia certyfikat typu CCIE R&S niż CCDE tudzież MCTS z Windows 7 nad MCITP: Enterprise Admin.

I tak jak pisali koledzy wcześniej: ważne jest to czego rynek potrzebuje a nie to ile osób ma dany certyfikat - po co Ci 100 widelców jeśli potrzebujesz jednego noża? Tak samo jest z certyfikatami: po co Ci stu gości z CCIE R&S jak potrzebujesz CCIE Storage albo po co Ci MCITP:Enterprise admin jeśli potrzebujesz MCITP: Exchange 2010?

--
Piotrek

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

#9 Post autor: miboo »

Hej Sofcik dzieki za uwagi.

1. Mierzymy 5 czynników, ale też i popularność. 11 CCIE wypowiedziało się 5/5 o swoim doświadczeniu z CCIE RS. Tylko jeden CCDE póki co się wypowiedział. Tak wiec potrzebuje to czasu, wiec piszę do kogo tylko mogę, aby wypowiedział się o swoich certach. Będę wdzięczny również za waszą pomoc.

2. "Czego rynek chce". Jak najbardziej tak. Co do klasyków tu nie mam sprzeciwu. Każdy wie, że CCIE, CCDE, albo (polećmy w kosmos) CCAr POMOŻE Ci w znalezieniu pracy (nie zapewni, ale pomoże).
Natomiast jak dostaje maila z pytaniem czy certyfikacje Kasperskiego, NetApp, czy SecurityUniversity pomogą mi w znalezieniu pracy, to tu już się robi trudniej.

3. Dodaliśmy też sortowanie per kraj, per dziedzinę (server, networking, design) aby mieć lepszy obraz, a nie MCTS (computer) over MCITP (server).

Dlatego chcę, aby to urosło i dało jakiś obraz na świat certyfikacji. Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę i pomysły (tu wielkie dzieki dla Slomek. oraz kilka osób z forum, które wyraziły swoją opinię w ocenach <- you rock).

Mirek.

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#10

#10 Post autor: Sofcik »

miboo pisze:Hej Sofcik dzieki za uwagi.

1. Mierzymy 5 czynników, ale też i popularność. 11 CCIE wypowiedziało się 5/5 o swoim doświadczeniu z CCIE RS. Tylko jeden CCDE póki co się wypowiedział. Tak wiec potrzebuje to czasu, wiec piszę do kogo tylko mogę, aby wypowiedział się o swoich certach. Będę wdzięczny również za waszą pomoc.
Wrzuć może też ten wątek na http://wss.pl - zobaczysz jak się przedstawia sytuacja w "świecie Microsoftu".
miboo pisze: 2. "Czego rynek chce". Jak najbardziej tak. Co do klasyków tu nie mam sprzeciwu. Każdy wie, że CCIE, CCDE, albo (polećmy w kosmos) CCAr POMOŻE Ci w znalezieniu pracy (nie zapewni, ale pomoże).
Natomiast jak dostaje maila z pytaniem czy certyfikacje Kasperskiego, NetApp, czy SecurityUniversity pomogą mi w znalezieniu pracy, to tu już się robi trudniej.
To prawda - ja patrząc np na swoje "papierki" i to jak są "wyceniane" w Polsce i za granicą mam wątpliwości czy w Polsce w ogóle są kompetentni rekruterzy. Ostatnio miałem telefon z pewnej agencji rekrutacyjnej gdzie "rekruter" nie widział różnicy pomiędzy Hyper-V a VMWare, Cisco a Juniperem i TSMem a NetBackupem.
A po podaniu kwoty zrobił "karpia" i się więcej nie odezwał :)
miboo pisze: 3. Dodaliśmy też sortowanie per kraj, per dziedzinę (server, networking, design) aby mieć lepszy obraz, a nie MCTS (computer) over MCITP (server).

Dlatego chcę, aby to urosło i dało jakiś obraz na świat certyfikacji. Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę i pomysły (tu wielkie dzieki dla Slomek. oraz kilka osób z forum, które wyraziły swoją opinię w ocenach <- you rock).

Mirek.
A jak ten świat ma wg Ciebie wyglądać? Chcesz zrobić ranking typu "jaki chcę zdobyć cert", "jaki mam cert" albo "jakiego wymagali ode mnie przy rekrutacji"? Bo na razie to wygląda na bazę danych osób certyfikowanych (nie wiem czy z danymi osobowymi czy nie) i IMHO nijak nie pokazuje obrazu pt. "co warto wiedzieć i jaki certyfikat zdobywać".
No chyba, że idea jest inna.

--
Piotrek

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

#11 Post autor: miboo »

Sofcik pisze:A jak ten świat ma wg Ciebie wyglądać? Chcesz zrobić ranking typu "jaki chcę zdobyć cert", "jaki mam cert" albo "jakiego wymagali ode mnie przy rekrutacji"? Bo na razie to wygląda na bazę danych osób certyfikowanych (nie wiem czy z danymi osobowymi czy nie) i IMHO nijak nie pokazuje obrazu pt. "co warto wiedzieć i jaki certyfikat zdobywać".
No chyba, że idea jest inna.
Thanks za info i pomysł z wss zaraz zapytam chłopaków. Budujemy portal w metodologii lean-startup i do końca nie wiem co z tego wyjdzie. Póki co jest za mało danych do czegokolwiek. Pojawiają się pomysł związane z dodaniem oceny treningów per certyfikat (przez osoby z certami), oferty pracy per zgodność z cetrami wymaganymi przez pracodawcę, ranking certów przez headhunterów i pracodawców... ale do tego jeszcze daleka droga i nie wiadomo kiedy skręci.

P.S. Zgadzam się z Toba, że w tej chwili nie dużo widać (za mało opinii, liczbowych i słownych), ale tu właśnie liczę na waszą pomoc. Coś konstruktywnego, co dodać, co odjąć, czy wogóle (jak to napisał jeden z forumowiczy na priv), w******ć to.

Dzieki, Mirek.

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#12

#12 Post autor: eprom »

Slomek. pisze:Taki ranking jest bez sensu, a wartość certyfikatów kształtują potrzeby i wymagania rynku. Zasadniczo np na dzień dzisiejszy robienie CCIE R&S przy tej ilości certyfikowanych osób jest bez sensu, inaczej to wygląda z Security a już najlepiej Voice.
Zalezy gdzie, kolega z CCIE Voice przez pare miesiecy nie mogl znalezc zadnej pracy w Amsterdamie, w koncu zatrudnil sie jako zwykly ip engineer i bynajmniej nie poziomu expert.

Pozdrawiam
--

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#13

#13 Post autor: frontier »

eprom pisze:
Slomek. pisze:Taki ranking jest bez sensu, a wartość certyfikatów kształtują potrzeby i wymagania rynku. Zasadniczo np na dzień dzisiejszy robienie CCIE R&S przy tej ilości certyfikowanych osób jest bez sensu, inaczej to wygląda z Security a już najlepiej Voice.
Zalezy gdzie, kolega z CCIE Voice przez pare miesiecy nie mogl znalezc zadnej pracy w Amsterdamie, w koncu zatrudnil sie jako zwykly ip engineer i bynajmniej nie poziomu expert.

Pozdrawiam
Nie chce mi sie wierzyc aby mial problemy w AMS (chyba ze po prostu wymagali jezyka Dutch a on nie zna i to bylo przeszkoda?), no ale poradz mu aby sie rozejrzal po Londku albo innych miastach w Anglii, jak potrafi zrobic spory projekt to mysle ze tam sie o niego pozabijaja.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

kloppy
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2013, 19:32

#14

#14 Post autor: kloppy »

bez sensu ranking:P

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#15

#15 Post autor: eprom »

frontier pisze: Nie chce mi sie wierzyc aby mial problemy w AMS (chyba ze po prostu wymagali jezyka Dutch a on nie zna i to bylo przeszkoda?), no ale poradz mu aby sie rozejrzal po Londku albo innych miastach w Anglii, jak potrafi zrobic spory projekt to mysle ze tam sie o niego pozabijaja.
mnie tez bylo trudno w to uwierzyc ale to fakt. Sam przegladalem ogloszenia i nie widzialem w AMSie
nic dla CCIE Voice.

Kolega ostatecznie przeniosl do Londku pare miesiecy temu i robi uzytek ze swojego voice'owego CCIE ;-)

Pozdrawiam
--

ODPOWIEDZ