Czołem wiara- zrobiłem softwara

Wszystko o automatyzacji w sieciach i DC
Wiadomość
Autor
bartek17
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 05 lut 2015, 10:55

Czołem wiara- zrobiłem softwara

#1

#1 Post autor: bartek17 »

No i nadeszła chwila kiedy zdecydowałem że czas przypomnieć sobie programowanie i napisałem swój pierwszy program w pytonie :-)
Dlatego pewnie jest nie najlepiej napisany i pewnie nadal są błędy - ale "u mnie działa"- więc publikuje beta ver.

Program bierze listę urządzeń, łączy się do każdego po ssh i wykonuje zadane polecenia na urządzeniach. Ja używam go do zbierania tablic BGP (i późniejszej ich analizy z pyats) wykonując po prostu "show ip bgp" - ale można go używać w zasadzie do wszystkiego co ma ssh - nie koniecznie tylko do cisco.
Wiem że są inne takie- ale ten jest mój i ja go lubię!
Program ma wsparcie do czytania dużych tablic - jeśli ktoś się zastanawia ile zajmuje tablica BGP internetu teraz- to jest to 444226 KB tekstu. Tę akurat ściągałem z publicznego rviews.kanren.net - jej odczyt zajmuje jakieś 45 minut.
Jak ktoś ma powtarzalne polecenia show na urządzeniach cisco - to właśnie do tego zrobiłem ten program.
Uwaga- dla każdej komendy tworzona jest osobna sesja ssh - co wyklucza użycie komend do konfiguracji (configure terminal) - są to ograniczenia zastosowanej biblioteki paramiko. Pewnie można to by poprawić - ale mi na razie wystarcza to co jest - może w przyszłości jeśli uznam że trzeba to zrobić.

Kod źródłowy i exe do pobrania jest na :
https://github.com/bartoszgagat/CSA/tree/beta1

ps Nie kompilowałem go na razie na inne niż windows systemy operacyjne. Program na razie działa w ramach jednego procesu- bo nie miałem potrzeby używania wielu. Czasem to powoduje, że wygląda jakby się zawiesił- szczególnie przy odczycie większych tablic. Mimo że jestem z niego dumny to trochę konstruktywnej krytyki mi nie zaszkodzi.

ps2
Program ma instrukcje opisującą kontakt do pomocy technicznej - jakby coś nie działało ;-)

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Czołem wiara- zrobiłem softwara

#2

#2 Post autor: bart »

No jak coś pokażesz na tym githubie to będzie można ocenić ;)

mzb
wannabe
wannabe
Posty: 163
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:14

Re: Czołem wiara- zrobiłem softwara

#3

#3 Post autor: mzb »

bartek17 pisze: 20 lis 2022, 17:40 Program bierze listę urządzeń, łączy się do każdego po ssh i wykonuje zadane polecenia na urządzeniach. Ja używam go do zbierania tablic BGP (i późniejszej ich analizy z pyats)
Good start :-)
Powiedz coś więcej o tej analizie bgp, i czemu nie istniejące toole jak ThousandEyes czy RIPE?

ODPOWIEDZ