Optimal Routing Design

Sekcja konkursowa - gdy nie ma konkursu znajduje się w Archiwum
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

Optimal Routing Design

#1

#1 Post autor: marcins »

jesli ktos chce...
Book Description

Techniques for optimizing large-scale IP routing operation and managing network growth

* Understand the goals of scalable network design, including tradeoffs between network scaling, convergence speed, and resiliency
* Learn basic techniques applicable to any network design, including hierarchy, addressing, summarization, and information hiding
* Examine the deployment and operation of EIGRP, OSPF, and IS-IS protocols on large-scale networks
* Understand when and how to use a BGP core in a large-scale network and how to use BGP to connect to external networks
* Apply high availability and fast convergence to achieve 99.999 percent, or “five 9s” network uptime
* Secure routing systems with the latest routing protocol security best practices
* Understand the various techniques used for carrying routing information through a VPN

Optimal Routing Design provides the tools and techniques, learned through years of experience with network design and deployment, to build a large-scale or scalable IP-routed network. The book takes an easy-to-read approach that is accessible to novice network designers while presenting invaluable, hard-to-find insight that appeals to more advanced-level professionals as well.



Written by experts in the design and deployment of routing protocols, Optimal Routing Design leverages the authors’ extensive experience with thousands of customer cases and network designs. Boiling down years of experience into best practices for building scalable networks, this book presents valuable information on the most common problems network operators face when seeking to turn best effort IP networks into networks that can support Public Switched Telephone Network (PSTN)-type availability and reliability.



Beginning with an overview of design fundamentals, the authors discuss the tradeoffs between various competing points of network design, the concepts of hierarchical network design, redistribution, and addressing and summarization. This first part provides specific techniques, usable in all routing protocols, to work around real-world problems. The next part of the book details specific information on deploying each interior gateway protocol (IGP)–including EIGRP, OSPF, and IS-IS–in real-world network environments. Part III covers advanced topics in network design, including border gateway protocol (BGP), high-availability, routing protocol security, and virtual private networks (VPN). Appendixes cover the fundamentals of each routing protocol discussed in the book; include a checklist of questions and design goals that provides network engineers with a useful tool when evaluating a network design; and compare routing protocols strengths and weaknesses to help you decide when to choose one protocol over another or when to switch between protocols.



“The complexity associated with overlaying voice and video onto an IP network involves thinking through latency, jitter, availability, and recovery issues. This text offers keen insights into the fundamentals of network architecture for these converged environments.”

–John Cavanaugh, Distinguished Services Engineer, Cisco Systems®



This book is part of the Networking Technology Series from Cisco Press‚ which offers networking professionals valuable information for constructing efficient networks, understanding new technologies, and building successful careers.
z tego co widze to ksiazka to poziom CCNP lekko nizej moze...
i od takich ludzi oczekuje zgloszen. jutro wylosuje szczesliwca

aha. zgloszenia na PM :)
Obrazek


EDIT: aha ludziki co juz kiedys cos wylosowali tym razem zostana skresleni ;) czas aby inni mieli szanse...
Ostatnio zmieniony 04 paź 2005, 20:36 przez marcins, łącznie zmieniany 1 raz.

Insomnia
wannabe
wannabe
Posty: 717
Rejestracja: 22 wrz 2004, 12:43

#2

#2 Post autor: Insomnia »

Jeśli są tam przykły, laby to wchodzę :) Jeśli to tylko teoria, to rezygnuję.

Insomnia
wannabe
wannabe
Posty: 717
Rejestracja: 22 wrz 2004, 12:43

#3

#3 Post autor: Insomnia »

Kod: Zaznacz cały

Ran into problems sending Mail. Response: 550 5.7.1 ... Relaying denied 

DEBUG MODE

Line : 152
File : smtp.php
hehehe, chyba wszyscy zapychają skrzynke :) [/code]

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#4

#4 Post autor: marcins »

Insomnia pisze:Jeśli są tam przykły, laby to wchodzę :) Jeśli to tylko teoria, to rezygnuję.
nie ma

Awatar użytkownika
mikrobi
wannabe
wannabe
Posty: 247
Rejestracja: 31 gru 2003, 00:47

#5

#5 Post autor: mikrobi »

marcins pisze:
Insomnia pisze:Jeśli są tam przykły, laby to wchodzę :) Jeśli to tylko teoria, to rezygnuję.
nie ma
Ksiazka lezy u mnie na polce :-)
Ksiazka nie jest nizej niz CCNP. Jest wyzej.
Ksiazka nie przygotowuje do zadnego z egzaminow.
Ksiazka nie posiada labow bo patrz powyzej.
Ksiazka ma duzo bledow typograficznych 8-)
Ksiazka jest napisana przez lebskich gosci.
Ksiazka jest godna polecenia, ale nie dla egzam-killerow ani innych labratow :-)

pozdr,
mikrobi

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#6

#6 Post autor: marcins »

generalnie jak widzialem to ksiazka odnoszaca sie do desginu..duzo podpowiedzi.ale np jak ulepszyc aktualna siec nie zauwazylem.moze za krotko mialem w dloniach..

na polkach mam juz i tak duzo za duzo ksiazek- czesc nawet nie przeczytana. ;)

wiec moze sie komus przyda...

ps. byla tez cos o budowaniu centrow danych, ale oddalem kolesiowi w robocie...

Awatar użytkownika
teque
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:23

#7

#7 Post autor: teque »

marcin, tak z ciekawosci...
pracujesz jako admin? :wink:

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#8

#8 Post autor: marcins »

no mozna by tak powiedziec...ciec na routerach + security...

Awatar użytkownika
cichy
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 03 cze 2005, 13:14
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: cichy »

A ja bym chętnie wziął udział w konkursie. Musze się gdzieś jeszcze zgłaszać? :roll:

Awatar użytkownika
teque
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:23

#10

#10 Post autor: teque »

cichy pisze:A ja bym chętnie wziął udział w konkursie. Musze się gdzieś jeszcze zgłaszać? :roll:
msg do marcina


PS zajebisty emoticon :wink:

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#11

#11 Post autor: Seba »

Praktycznie całkowicie zgadzam się z mikrobi, włączając opcję "leży u mnie na półce" :wink:
Jeszcze nie miałem okazji się zagłębiać, bo na tą półkę trafiła niedawno, a moje bieżące zagadnienia są nieco odmienne (QoS), ale parę ciekawych rzeczy można tam wyszukać.

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#12

#12 Post autor: voytar »

marcins pisze:na polkach mam juz i tak duzo za duzo ksiazek- czesc nawet nie przeczytana. ;)
Nie masz jakichś o UNIXie/Linuksie? :mrgreen:
marcins pisze:ps. byla tez cos o budowaniu centrow danych, ale oddalem kolesiowi w robocie...
Pamiętasz tytuł?

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#13

#13 Post autor: marcins »

voytar pisze:Nie masz jakichś o UNIXie/Linuksie? :mrgreen:
heh mam w innym mieszkaniu
nawet sporo..stevens, duzo o nowych koncepcjach ( jak na tamte czasy )
Jakies systemy rozproszone, itp. ale co to nie wiem. generalnie pozbylbym sie. ale to w wawie tylko..i nie wiem kiedy powiem co mam ;)
ps. byla tez cos o budowaniu centrow danych, ale oddalem kolesiowi w robocie...
Pamiętasz tytuł?[/quote]

Build the Best Data Center Facility for Your Business

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#14

#14 Post autor: marcins »

noi po losowaniu
zglosilo sie okolo 20 osob.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#15

#15 Post autor: peper »

and the winner is?
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Zablokowany