Proszę o poradę

wasze opinie o akademiach CNAP, generalnie wszystko co sie wiaze z programem, szkoleniami, egzaminami...
Wiadomość
Autor
pc-et
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2007, 17:07

Proszę o poradę

#1

#1 Post autor: pc-et »

Witam,
Mam za zadanie zrobić projekt okablowania budynku (cisco sem 1). Okablowanie ma byc wykonane według pewnych narzuconych reguł. Jedna z nich brzmi:

W określonych obszarach roboczych zaprojektować okablowanie UTP kategorii 5E. Na każde stanowisko należy zaplanować podwójny kabel UTP, czyli dwa gniazdka RJ45.

Czy mam to rozumiec w ten sposób że z przełącznika mam prowadzić dwa kable UTP do każdego stanowiska pracy, a jeśli tak to jaki jest tego sens? Przecież w firmie która ma na piętrze rozmieszczone ponad 90 komputerów nie powstanie nagle 180 stanowisk pracy (jest to niewykonalne fizycznie).

Niestety z prowadzącym grupę nie ma czasowo kontaktu więc chciałbym zasięgnąć opinii forumowiczów.

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#2

#2 Post autor: voytar »

Do sieci podłącza się też np. telefony i drukarki. Chociaż w przypadku tych pierwszych, czasem wystarczy jedno gniazdko.

pc-et
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2007, 17:07

#3

#3 Post autor: pc-et »

To jasne, oprócz komputerów są na piętrze drukarki, pytanie tylko: czy jak jest powiedziane że na jedno stanowisko pracy ma być podwójny kabel UTP - czyli dwa gniazdka, to mam zając w przełączniku dwa piny na stanowisko (wyprowadzić dwa kable do jednego stanowiska pracy)?

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#4

#4 Post autor: Seba »

Jak to mowia "kazdy kij ma dwa konce", i lekko parafrazujac to stwierdzenie, powiedzialbym, ze "kazdy kabel ma dwa konce", co oznacza mniej wiecej, ze jak masz dwa porty przy biurku to musisz zaalokowac dwa porty na switchu :-)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

#5

#5 Post autor: Misiekm »

Przy tej okazji chcialem zapytac, czy urzadzenia korzystające z PoE moga byc podlaczane poprzez gniazda , patch panale? Jak wyglada strata mocy po kilku takich przejsciach?

Pozdrawiam

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

#6

#6 Post autor: kt »

Misiekm pisze:Przy tej okazji chcialem zapytac, czy urzadzenia korzystające z PoE moga byc podlaczane poprzez gniazda , patch panale?
a czemu nie...? :P poza tym, są jeszcze patch-panele oferujące PoE, przydatne gdy np. nie masz switcha z tą funkcjonalnością...

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#7

#7 Post autor: Seba »

Misiekm pisze:Przy tej okazji chcialem zapytac, czy urzadzenia korzystające z PoE moga byc podlaczane poprzez gniazda , patch panale? Jak wyglada strata mocy po kilku takich przejsciach?
Jezeli okablowanie i jego wyposazenie (panele, gniazda, etc) sa dobrej jakosci, czytaj zgodne z Cat5 i wyzej, i calkowita dlugosc polaczenia miesci sie granicach 100m, to mysle, ze mozna stwierdzic, ze straty sa pomijalnie male.
Standardowo na polaczeniu PC-Switch, zakladamy dwa przejscia/polaczenia:
- switch-patch panel
- gniazdo klienckie-PC
Czasami dochodzi dodatkowe przejscie miedzy patch panelami, np. miedzy szafami...
Jak jest wiecej takich przejsc/polaczen to powiedzialbym, ze w planowaniu "kablowania" ktos dal ciala :P
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

Misiekm pisze:Przy tej okazji chcialem zapytac, czy urzadzenia korzystające z PoE moga byc podlaczane poprzez gniazda , patch panale? Jak wyglada strata mocy po kilku takich przejsciach?
Postaram sie odpowiedzieć na kilka Twoich pytań w tej jednej odpowiedzi.

Po pierwsze - dostałeś projekt okablowania więc na tę chwile nie myśl o urządzeniach. A tak już sie przyjęło że punkt logiczny (tzw. pela) to między innymi 2xRJ45 (i jeszcze zasilanie). Uzasadnienie już koledzy podali - telefon, drukarka, drugi komp na biurku (np. notebook), inne urządzenie. Generalnie okablowanie robi sie nadmiarowo bo jego - w przeciwieństwie do przełącznika w szafie - szybko sie nie wymieni. A dwa że okablowanie robi się z myślą o 20-25 latach użytkowania (dlatego na tyle lat udzielane są gwarancje na certyfikowane instalacje) a urządzenia aktywne na 5-7 lat.

Po drugie - istnieją zasady projektowe i wykonawcze takich instalacji. Poznaje się je z reguły na kursach dla certyfikowanych instalatorów, organizowanych przez producentów bądź dystrybutorów okablowania strukturalnego. Niestety z zasady są one płatne. Niedawno ukazała się jakas pozycja Helionu w tym temacie ale ciężko mi ocenić jej jakość bo nie czytałem.

Po trzecie - gdy poznasz powyższe będziesz wiedział co normy mówią o ilości połączeń, patch paneli, etc. Z zasady Powinno być tak - od gniazda w ścianie idzie kabel (drut) do patch panela w punkcie dystrybucyjnym i jego długość nie może przekraczać 90m. Pozostałem 10 m przyjmuje się na wykonanie połaczeń - od gniazda do urządzenia końcowego i od patch panela do urządzenia w szafie. Norma dopuszcza istnienie jednego (tylko jednego) punktu pośredniego między gniazdem a patch panelem, aczkolwiek nie jest to zalecane - niemniej dla PoE nie stanowi przeszkody.

To powiedziałem ja, Kyniu, posiadacz certyfikatu instalatora
(dla jasności, firma mnie wysłała na szkolenie to i papier mam, ale ze stroną praktyczną mam mało do czynienia)

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

#9

#9 Post autor: Misiekm »

Kyniu pisze:
Postaram sie odpowiedzieć na kilka Twoich pytań w tej jednej odpowiedzi.

To powiedziałem ja, Kyniu, posiadacz certyfikatu instalatora
Dziekuje panie Kynio, ja w sumie niczego nie montuje,ale Soga bym dał z miejsca :lol:

Seba dzieki.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ