Szwajcaria

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#16

#16 Post autor: minimalist300 »

martino76 pisze:
Mieszkałem też na Limmatstrasse - 6.3km od biura i płaciłem 600CHF za pokój z łazienka w apartamencie 150m2, współdzielony z jedną parą.
No to o czym mówimy współdzielony z parą, w Londynie tez znajdziesz pokój za 400£ m-e u parą. Jeśli już mówimy o kosztach to lepiej powiedzieć ile kosztuje wynajęcie 2 bedroom flat a nie shared to oddaje realny koszt mieszkania.


Pozdro,[/quote]

Chyba koledze nie chodziło o dzielenie pokoju a apartamentu... Za 400 funtów to w Manchesterze gdzie jest 2x taniej nie wynajmiesz 2 bedroom mieszkania z kimś do podziału. Znajomy mieszka przy Canada Wharf i płaci 800 funtów miesiecznie za pokój w mieszkaniu 2 bedroom.

shh
wannabe
wannabe
Posty: 129
Rejestracja: 24 lis 2005, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

#17

#17 Post autor: shh »

Akurat wynajem mieszkania w Zurychu nie jest bardzo drogi, (prawie) wszystko inne jest.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ty2=Zurich
oddaje, mniej wiecej, rzeczywistosc.
Rent Prices in London are 25.41% higher than in Zurich

bartek17
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 05 lut 2015, 10:55

Lozanna

#18

#18 Post autor: bartek17 »

Ja byłem Lozannie (Szwajcaria)- klimat super, miasto ok, niby częśc francuskojęzyczna ale po angielsku sie dogadasz raczej wszedzie.
Kupno domu nie wchodzi w gre (musisz tam mieszkac 10 lat zeby miec obywatelstwo- i potem dopiero sie starac).
Nawet z wynajmem prywatnym domu/lokalu jest problem- mi firma placila za hotel- ale wiem ze rynek mieszkan na wynajem jest maly i wynajmujacy organizuja castingi na lokatora :-).
Pamietaj -ze w Szwjcarii potrzebujesz pozwolenia na prace - wiec jak sie kontrakt skonczy- to mozesz miec problem. Zarobki moze ciut wieksze niz w UK- ciezko porownac bo Lozanna nie jest wielkim miastem i np. w Londynie placa lepiej.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#19

#19 Post autor: Keadwen »

"Dnia 31 maja 2014 r. traci ważność tzw. klauzula wentylacyjna w myśl której obywatele 8 nowych państw Unii Europejskiej (w tym Polski) nie mieli otwartego dostępu do szwajcarskiego rynku pracy."

http://www.szwajcaria.net/arbeit.html

Wystarczy tylko zarejestrować się w odpowiednim Kreisburo i po problemie.

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

#20

#20 Post autor: drozdov »

Ja mieszkam w Szwajcarii z rodzina ponad 4 lata w okolicach Zurychu. Koszt wynajmu mieszkania ( 100 m2 ) to jakies 2000 - 3000 CHF miesiecznie. Generalnie faktycznie wiele rzeczy jest drogich ale mysle ze porownywalnych z Londynem (np piwo w pubie/barze, restauracje). Jedzenie jest drogie i generalnie jest kilka sieci sklepow ktore maja prawie ze monopol. Z plusow ktore ja zauwazylem to:
- niskie podatki
- b dobra opieka zdrowotna
- bezpieczenstwo

Ja jestem zadowolony

Niestety w bardzo wielu firmach oczekuja jezyka niemieckiego i w wiekszosci przypadkow jest to nie do przeskoczenia.
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

showrun
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:54

#21

#21 Post autor: showrun »

drozdov pisze: Niestety w bardzo wielu firmach oczekuja jezyka niemieckiego i w wiekszosci przypadkow jest to nie do przeskoczenia.

Tak z ciekawości - musi to być szwajcarska odmiana niemieckiego? Szwajcarski niemiecki bardzo się różni od niemieckiego z Niemiec?

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

#22

#22 Post autor: drozdov »

W duzej wiekszosci przypadkow "Hoch Deutsch" jest wystarczajacy ale bylo kilka ofert gdzie wymagali dialektu.

Dialekt jest bardzo silny - koledzy niemcy ktorzy ze mna pracuja mowia ze ciezko im szwajcarow zrozumiec jak mowia w dialekcie.
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

horac

#23

#23 Post autor: horac »

drozdov pisze:W duzej wiekszosci przypadkow "Hoch Deutsch" jest wystarczajacy ale bylo kilka ofert gdzie wymagali dialektu.

Dialekt jest bardzo silny - koledzy niemcy ktorzy ze mna pracuja mowia ze ciezko im szwajcarow zrozumiec jak mowia w dialekcie.

Niech sprobuja ze szkotem po angielsku :wink:

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#24

#24 Post autor: PatrykW »

horac pisze:
drozdov pisze:W duzej wiekszosci przypadkow "Hoch Deutsch" jest wystarczajacy ale bylo kilka ofert gdzie wymagali dialektu.

Dialekt jest bardzo silny - koledzy niemcy ktorzy ze mna pracuja mowia ze ciezko im szwajcarow zrozumiec jak mowia w dialekcie.

Niech sprobuja ze szkotem po angielsku :wink:
Ze szkotem idzie sie dogadac :)
Zrob to samo z ciapakiem :P
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

Awatar użytkownika
Deidara
wannabe
wannabe
Posty: 593
Rejestracja: 28 lut 2007, 10:32

#25

#25 Post autor: Deidara »

Wojtachinho pisze:
horac pisze:
drozdov pisze:W duzej wiekszosci przypadkow "Hoch Deutsch" jest wystarczajacy ale bylo kilka ofert gdzie wymagali dialektu.

Dialekt jest bardzo silny - koledzy niemcy ktorzy ze mna pracuja mowia ze ciezko im szwajcarow zrozumiec jak mowia w dialekcie.

Niech sprobuja ze szkotem po angielsku :wink:
Ze szkotem idzie sie dogadac :)
Zrob to samo z ciapakiem :P
Ze Szkotem się dogadasz ale górali z Highlandów to nawet rodowici Szkoci i Anglicy nie rozumieją :).
Trwałość ortogonalna to taka trwałość która jest ortogonalna do konstruktorów typu.
Know Your Options !!
Keep It Simple ?? :shock:

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#26

#26 Post autor: mihu »

Deidara pisze:
Wojtachinho pisze:
horac pisze:
Niech sprobuja ze szkotem po angielsku :wink:
Ze szkotem idzie sie dogadac :)
Zrob to samo z ciapakiem :P
Ze Szkotem się dogadasz ale górali z Highlandów to nawet rodowici Szkoci i Anglicy nie rozumieją :).
Tragicznie nie jest, da sie nawet dogadać z ludźmi z Glasgow, chyba, że przez telefon ;)
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Szwacjaria stawki

#27

#27 Post autor: Phibrizzo »

Hej co do stawek w Szwajcarii - Zurich.
Praca na etat dla Seniora to okolo 150 tys CHF na rok brutto.
Praca na kontrakcie to od 800 CHF/dzien. Przy czym np. Project Manager czy Techncial Architect w UBS w Zurichu maja nawet do 2000 CHF za dzien. To sa stawki ktore bank placi - jesli po drodze jest agencja to naturalnie kontraktor zarabia stawke minus prowizje agencji.

Wiec panowie - Cenic sie ! Polak ma taki sam brzuch jak Szwajcar a w glowie niejednokrotnie wiecej.

adashio
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2007, 17:57
Lokalizacja: Warsaw

Re: Szwajcaria

#28

#28 Post autor: adashio »

Hej, odświeżam temat. Czy ktoś pracuje/pracował B2B z Polski? Dostaję od czasu do czasu propozycje pracy w CH i właśnie mam jedną na tapecie z możliwością częściowej pracy onsite, częściowo home office z Polski i teraz pytanie - da się to ogarnąć jednoosobową działalnością gospodarczą z PL? Czy jednak trzeba się podpiąć pod umbrellę w CH (rozwiązanie prostsze ale finansowo już nie takie fajne)?
adashio

hangie
wannabe
wannabe
Posty: 235
Rejestracja: 01 maja 2007, 21:18
Lokalizacja: Londyn

Re: Szwajcaria

#29

#29 Post autor: hangie »

Zalezy od branzy. Mam znajomego kontraktora mieszkajacego w NL ale dolatuje do pracy do CH :) Z racji ze pracuje w firmie ktora swiadczy uslugi dla jednego z glownych bankow nie bylo opcji zatrudnienia z zagranicy - tajemnice bankowe itp. Ostatecznie ma umowe o prace w CH z posrednikiem i tak sobie lata.

Pamietaj tez ze wielkim plusem CH sa niskie podatki - takze pracujac w/dla ale bedac rezydentem podatkowym w PL duzo tracisz.
Pozdrawiam
Krzysztof Goławski

adashio
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2007, 17:57
Lokalizacja: Warsaw

Re: Szwajcaria

#30

#30 Post autor: adashio »

hangie pisze: 17 maja 2018, 09:20 Pamietaj tez ze wielkim plusem CH sa niskie podatki - takze pracujac w/dla ale bedac rezydentem podatkowym w PL duzo tracisz.
Nie do końca. Na dzień dzisiejszy w PL masz liniowe 19%, w Genewie zapłaciłbym ponad 20% podatku, obowiązakowy pierwszy filar itp.
adashio

ODPOWIEDZ