Gateway i Gatekeeper w różnych sieciach

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

Gateway i Gatekeeper w różnych sieciach

#1

#1 Post autor: Frant!c »

Witam od jakiegoś czasu dręczy mnie problem dotyczących Gatekeeperów. Jednak moje doświadczenie i wiedza (tzn ich brak :)) nie pozwalają mi zrozumieć zasad relacji bram ze strażnikami. Dostępne mi przykłady opisują te relacje w ramach jednej sieci LAN. Chciałbym się dowiedzieć czy możliwe jest zarejestrowanie bramy do strażnika będącego w innej sieci.
Pozdrawiam

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Skąd wytrzasnąłeś takie tłumaczenia?

Jakby to prosto i przyjaźnie wyjaśnić. Hmm, z góry uprzedzam, że dla jasności przekazu pewne rzeczy uproszczę. A co do pytania - brama to interfejs pomiędzy "dwoma różnymi światami" np. brama FXO/FXS która zamienia sygnały klasycznej, analogowej telefonii, na sygnały cyfrowe i na odwrót, transmitowane dedykowanym protokołem, z wykorzystaniem stosu TCP/IP. Celowo nie podaje konkretnych nazw, bo tego jest trochę na świecie. Dokładnie czymś takim były kiedyś routery (piszę w czasie przeszłym bo teraz prawie wszędzie zapanował nam Ethernet i TCP/IP), których rola to nie tylko routing ale "tłumaczenie" pomiędzy różnymi standardami tak na poziomie interfejsu elektrycznego jak i logicznego.

Gatekeeper natomiast to urządzenie kontrolujące pracę bramy. Czyli brama odwala brudną robotę ale nie zastanawia się po co, na co, jak i dlaczego. Od tego jest gatekeeper, który mówi bramie co ma robić, jak ma robić i po co ma to robić. Trochę jak generał i żołnierze na wojnie. Żołnierz nie musi znać celu i sensu rozkazu - ma go wykonać. Cały obraz bitwy ma natomiast generał. Jak sam zresztą widzisz tłumaczenie strażnik" nie bardzo tu pasuje - raczej "rozum" lub "mózg" byłoby lepsze.

Skoro już co nieco wiesz o sieciach, odpowiedź powinna nasunąć Ci się sama. Ale niech będzie mała podpowiedź - czy znasz jakieś ograniczenia natury technicznej (pomijam np. ograniczenia prawne czy organizacyjne) które nie pozwalałyby Ci wymieniać informacji z użyciem TCP/IP poza obrębem sieci lokalnej?

Jeśli nadal nie znasz odpowiedzi przewijaj dalej ...






.... no to pomyśl tak. Masz dostawcę VoIP. Ten dostawca dostarczył Ci bramkę VoIP która rejestruje się u niegoż, Ty zaś masz klasyczny port analogowy do tradycyjnego telefonu analogowego. Ta bramka to jak już wiesz gateway. Skoro cała logika sterująca bramką jest po stronie operatora to jego system jest gatekeeperem. Czy całość zamyka się w sieci lokalnej?

Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

#3

#3 Post autor: Frant!c »

http://www.cisco.com/c/en/us/support/do ... epers.html
A zone is the collection of H.323 nodes such as gateways, terminals, and MCUs registered with the gatekeeper. There can only be one active gatekeeper per zone. These zones can overlay subnets and one gatekeeper can manage gateways in one or more of these subnets.
http://www.cisco.com/c/dam/en/us/suppor ... -zones.gif

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

Pojęcia gateway i gatekeeper są uniwersalne w technologii voice i szersze niż przypadek protokołu H.323 chociaż jak to zawsze bywa jest szkoła falenicka i otwocka ;) I tak jeden powie, że nie bo np. w SIP obowiązuje pojęcie SIP proxy a inny powie, że figa i że można zamiennie z SIP Proxy powiedzieć SIP gatekeeper.

Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

#5

#5 Post autor: Frant!c »

Hmm Kyniu! Dziękuje za pomoc. Moje zamierzenie związane z połączeniem tych badziewi zostało zrealizowane :)

ODPOWIEDZ