powtórka do CCNA

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Qrinq
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 06 lut 2017, 18:52

Re: powtórka do CCNA

#16

#16 Post autor: Qrinq »

Kyniu chyba nie należy do najbardziej pomocnych użytkowników na forum :D
Same książki to rzeczywiście za mało żeby zdać CCNA. Oprócz pytań teoretycznych na egzaminie certyfikacyjnym pojawiają się również zadania praktyczne. Jeśli oblejemy je wszystkie, możemy od razu zapisać się na kolejny termin nawet jeśli teoria będzie zaliczona w 100%.
Żeby się do nich przygotować trzeba dużo labować, a opcji do tego jest kilka. Myślę, że linki podane wyżej przez vamosPL powinny odpowiedzieć na Twoje pytania.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: powtórka do CCNA

#17

#17 Post autor: Kyniu »

Qrinq pisze:Kyniu chyba nie należy do najbardziej pomocnych użytkowników na forum :D
Nie ma już punktów helped więc nie mogę Ci powiedzieć, żebyś sobie sprawdził ale jesteś "w mylnym błędzie". Co więcej, moja odpowiedź dla osoby myślącej powinna być bardzo pomocna.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

fajeczka
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2016, 20:42

Re: powtórka do CCNA

#18

#18 Post autor: fajeczka »

Kyniu bardziej mi chodzi o kwestie teoretyczne. Praktyka to oczywiście obowiązek i bez tego ani rusz. To tak jakbym chciał zdać prawo jazdy tylko czytając ksiażkę. Nie ma szans i z ccna jest podobnie. Labowanie to oczywista oczywistość. Bardziej chodziło mi o źródła do nauczenia się teorii której jest całkiem sporo.Największym problemem jest to że zagadnienia teoretyczne się zmieniają i jak porównywałem bridging materials z netacad do OCG to miałem wrażenie, że zawartość jest jednak inna a powinna być taka sama. Wychodziłem z założenia, że skoro jest to "oficjalny przewodnik do CCNA " to jest to najlepsze źródło do nauki zagadnień teoretycznych. Dlatego moje pytanie czy teoria która jest zawarta w OCG jest wystarczająca: tj dostarczy mi takiej wiedzy że na CCNA mnie nic nie zaskoczy.

Nie obawiam sie praktyki a raczej pytań teoretycznych. Jak robiłem testy z poprzednich wersji ccna to jest sporo pytań na które nie znajdę odpowiedzi w zadaniach praktycznych. Akurat uważam że konfiguracja, naprawianie, analiza sieci idzie mi bardzo dobrze. Bardziej martwię się pytaniami stricte teoretycznymi typu co oznacza akronim BYOD. Odpowiedzi na takie pytanie nie znajdę poprzez praktykę.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: powtórka do CCNA

#19

#19 Post autor: Kyniu »

fajeczka pisze:Odpowiedzi na takie pytanie nie znajdę poprzez praktykę.
Praktyka to nie lab. Praktyka to codzienna praca. Owszem ta przy konsoli też, ale w dużej mierze cała ta otoczka wokół. Szkolenia (w tym darmowe webexy), artykuły które pisze wiele osób, również w języku polskim, śledzenie newsów branżowych, w miarę możliwości spotkania typu PLNOG, dyskusje z kolegami, etc. etc. Robienie CCNA dla samego CCNA, to taka sztuka dla sztuki. Za pół roku nic już z tej wiedzy nie zostanie.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: powtórka do CCNA

#20

#20 Post autor: vamos »

Generalnie pełna zgoda z Kyniu. Niemniej jednak, pozostawiając na boku całą dyskusję powyżej, postaram się odpowiedzieć po prostu na postawione pytanie. Na bazie własnego doświadczenia i maksymalnie szczerze. Ja przygotowywałem się do CCNA R&S 640-802 uczęszczając na oficjalną Akademię Sieci Cisco. Zatem przerobiłem wszytskie udostępnione na netacadzie wykłady. Ponadto nabyłem fizycznie oba tomy Official Cert Guide'a Wendella Odoma i przeczytałem je dwukrotnie od deski do deski. Całość uzupełniłem obejrzeniem CBT Nuggets. I uważam, że materiały te pokryły całość teorii, która pojawiła się na egzaminie. Kazde zagadnienie i pytanie na egzaminie miało swoją odpowiedź w wymienionych powyżej materiałach.

A mimo to oblałem z wynikiem 815/1000 (czyli zabrakło 10 punktów). Brakujący czynnik? Wydaje mi się, że właśnie wspomniana przez Kyniu praktyka. I o ile praktyka zawodowa jest najbardziej wartościowa i nieoceniona to z perspektywy czasu uważam, że wystarczająca ilość godzin spędzona ze sprzętem czy nawet w Packet Tracerze załatwiłaby sprawę. Oczywiście nigdy się nie dowiesz na czym się konkretnie wyłożyłeś ale mi się wydaje, że w moim przypadku były to błędy w konfiguracji EIGRP oraz błędne odpowiedzi na niektóre pytania o składnie komend.

I ostatnia kwestia z którą się można zgodzić lub nie - moim zdaniem dumpy (jak bardzo niechlubne by były) są dla wielu osób koniecznością. Kiedyś dyskutowałem na ten temat z kolegą dej0 (też na forum) i w sumie wysunął ciekawą teorię, że Cisco dodaje do egzaminu pytania o składnie komend itp. po to żeby zmniejszyć zdawalność egzaminu. Zdawalność egzaminu natomiast rośnie równolegle z dostepnością dumpów. Dumpy natomiast powstają bo egzamin jest trudny do zdania (to już jest względne). W każdym bądź razie to taki trochę samonapędzający się okrąg. Wąż jedzący własny ogon. Tak jak w Wirelessie site survey jest jedynie narzędziem do walidacji wcześniej zaplanowanego rozmieszczenia anten, tak dumpy sa moim zdaniem jedynie walidacją dobrego przygotowania do egzaminu Cisco. Dobrego to znaczy w granicach 80%. Egzaminy nie są tanie więc ma sens podciągnięcie tych kilku procent jesli miałoby się je stracić na głupich pytaniach, na które odpowiedzi wygooglujesz w 5 sekund. Na egzaminie zapytają Cie o wartość danego timera. W rzeczywistości nawet w kursach INE Brian McGahan czasami nie pamięta domyślnych wartości timerów i szybko je sprawdza w dokumentacji Cisco. Należy mieć do tego zdrowe podejście. Trochę się już rozpisałem więc linkuję do moich dalszych przemysleń na ten temat:
http://nastykusieci.pl/braindumpy-za-i-przeciw/

Pozdrawiam,
Damian

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: powtórka do CCNA

#21

#21 Post autor: konradrz »

vamos pisze:Na egzaminie zapytają Cie o wartość danego timera. W rzeczywistości nawet w kursach INE Brian McGahan czasami nie pamięta domyślnych wartości timerów i szybko je sprawdza w dokumentacji Cisco.
Połowicznie offtopikowo. Niestety często jest tak, że pytania nie są pisane przez specjalistów*, ale przez jakiś dział (Learning@Cisco?), gdzie panie Krysia z Basią biorą podręcznik i wyrywkowo biorą pytania co-do-słowa. Dowód? Dowolny egzamin ze ścieżki datacenter - pytania są żywcem przepisane z książek, włącznie z błędami (!). Fakt, ręce opadają.
A dumpy jako takie nie byłyby złe jako źródło nauki, gdyby nie podawać odpowiedzi. W sensie - jest tylko pytanie (i ew obrazek), i sam musisz doczytać itd. Bardzo dużo idzie się wtedy nauczyć (bo przypadkowo nauczysz się tego, a i tamtego - przy okazji czytania dokumentu o np BGP).


* powyższe nie tyczy się "dużych" egzaminów.

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: powtórka do CCNA

#22

#22 Post autor: Dej0 »

Przydatne są też dumpy w których żadne pytanie się na egzaminie nie powtarza. Można wtedy wtedy dowiedzieć się jakie tematy musimy doczytać i powtórzyć.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: powtórka do CCNA

#23

#23 Post autor: minimalist300 »

Jak dla mnie korzystanie z brain dumpow nie ma sensu. Mam znajomych ktorzy nigdy z nich nie korzystali a mimo tego sa na poziomie CCNP+

Na swoim przykladzie moge powiedziec ze dumpy do CCNA nie maja sensu gdyz bez problemu mozna zdac egzamin bez nich po praktycznie przeklikaniu slajdow z Akademii

anatol
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:34

Re: powtórka do CCNA

#24

#24 Post autor: anatol »

Czy ta pozycja jest ok w przygotowaniu się do CCNA? http://u.42.pl/xr7w - Exam 65 Official Cert Guide Library: Official Cert Guide Library

czy jednak te dwie:
CCENT/CCNA ICND1 100-105 Official Cert Guide i CCNA Routing and Switching ICND2 200-105 Official Cert Guide?

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: powtórka do CCNA

#25

#25 Post autor: judge dredd »

Jak już masz kupować, to kupuj dwie. Różnic między wydaniami CCNA a ICND1&2 nigdy nie analizowałem, ale na pierwszy rzut oka widać, że dwie książki mają nominalnie 400 stron więcej niż jedna, choć teoretycznie powinno być w nich to samo, więc co najwyżej nauczysz się kilku rzeczy więcej niepotrzebnie :-D.

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

Danielk
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 12 lut 2017, 10:09

Re: powtórka do CCNA

#26

#26 Post autor: Danielk »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi odnośnie do nabywania wiedzy na poziomie CCNA. Aktualnie kończę semestr 2 CCNA w akademii Cisco. Skupiam się wyłącznie na materiałach zawartych w kursie, wyjątkiem są laby. Staram się przerobić ich jak najwięcej z różnych źródeł. Czy znacie fajne stronki z PT. labami do CCNA? Dzięki

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: powtórka do CCNA

#27

#27 Post autor: nowyk123 »

Hej :) Odkopuje temat. Chce się przygotować do CCNA, mam już dwie książki Odel CCENT ICND1 i CCENT ICND2. Jednak mam pytanie co do labow - proszę podajcie mi jakieś sprawdzone strony z takimi, jakie są przykładowe w Packet Tracer?
Jeszcze kupiłem taką książkę - W drodze do CCNA. Zadania przygotowujące do egzaminu warto ją przerobić?

piec22
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 25 kwie 2016, 18:50

Re: powtórka do CCNA

#28

#28 Post autor: piec22 »


ODPOWIEDZ