Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#1

#1 Post autor: heliox »

Czesc,

sytuacja wygląda następująco:
-CUCM 11.5
-route pattern na zewnątrz 0[1-9]XXXXXXXX
-calling party transformation mask 0234567XXX - za xxx podstawiane DN od 100 do 200
-ustawione dla tego patternu - Allow Device Overwrite ( do PSTN nie powinien iść numer którego tu nie powinno być)
-każdy z telefonów ma remote destination profile i remote dest na telefon komórkowy.

Jesli dzwonimy na zewnatrz z IP Phones wszystko działa.
Jeśli dzwonimy z zewnątrz z numeru 666777888 na wewnetrzny 0234567100 i tel nie jest odbierany nastepuje przekierowanie i tu UWAGA !!
numer żródłowy zmienia się na 0234567 888 czyli dla numeru dzwoniącego(przekierowywanego) stosowany jest calling party transformation mask 0234567XXX.

To co chce osiągnąc to podmiana na numer wewnetrzny do którego było wykonywane połączenie z zewnątrz.

Wyczytałem że należy w ustawieniach Trunk wybrać:
Outbound Calls / Calling Party Selection / Last Redirect Number (External) i wtedy powinnio nadpisac sie ostatnim numerem wewnetrznym.
Niestety nie działa i nie wiem dlaczego.

Jedyne co znalazłem to w Route list / details - jesli zmienie Use Calling Party's External Phone Number Mask z Default na Off to przelatuje cały numer bez zmian i przekierowania działają ale wtedy nie działaja z kolei IP Phones ??? co tez jest bez sensu bo nigdzie nie ustawiałem tych externali.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Ja tylko dyskretnie i na marginesie przypomnę, że w polskim prawie telekomunikacyjnym manipulowanie "prezentacją numeru" jest przestępstwem.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#3

#3 Post autor: martino76 »

Zapytaj operatora, czy w ogóle wspiera hair pinning i pozwala na prezentacje innym numerem niż tym przypisanym do SIP trunka. Dodatkowo manipulacja na trunku, za wiele nie da, bo provider może odrzucać call bazując na takich opcjach jak last redirection etc.

Zarknij na https://supportforums.cisco.com/documen ... sip-trunks

Pozdro,

heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#4

#4 Post autor: heliox »

chyba nie do konca dobrze opisałem problem - moja pula zewnetrznych numerów to 0234567100 do 0234567200. jesli dzwonie na któryś z nich a on nie odpowiada to następuje przekierowanie na numer komórkowy powiązany z tym telefonem. Jesli np dzwoni numer 111111111 na moj numer 0234567100 powiązany z komórkowym 222222222 to chce aby na numer 222222222 dzwonił numer 0234567100. Najlepiej było by aby przekierowany był oryginał ale tutaj dostawca odrzuca połączenie twierdząc ze ta numeracja u mnie nie istnieje ( co jest oczywiste). Teraz działa to kompletnie bez sensu bo moj pattern i Calling Party Transform Mask zamieniają numer dzwoniący wg schematu 0234567xxx czyli robią z 111111111 -> 0234567111. Linka podanego już wczoraj przerabiałem niestety opcja Calling Party Selection" to "Last Redirect Number (External)" nie chce działac i nie wiem dlaczego - powinna nadpisywac Calling Party Transform Mask z patternu ale tak nie robi.

mmoryto
wannabe
wannabe
Posty: 194
Rejestracja: 18 lut 2011, 12:28
Lokalizacja: Kanada

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#5

#5 Post autor: mmoryto »

Spróbuj opcji "Last Redirect Number" zamiast "Last Redirect Number (External)".

heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#6

#6 Post autor: heliox »

Niestety nie działa - mam wrażenie ze żadna z tych opcji nie działa bo mam gdzieś coś zaznaczone w innym miejscu ale nie mam pojecia co .

heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

Re: Prezentacja numeru po przekierowaniu na mobile

#7

#7 Post autor: heliox »

a z innej beczki: Dlaczego zmiana z Default na OFF opcji Use Calling Party's External Phone Number Mask w Route List details powoduje ze przekierowywany jest numer oryginalny ale telefony IP wychodzą wewnetrznym 3 cyfrowym numerem ??? Wg mojej wiedzy to raczej ustawienie na ON powinno coś zmieniac a nie na OFF.

ODPOWIEDZ