FortiOS Fortinet Firewall nauka

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

FortiOS Fortinet Firewall nauka

#1

#1 Post autor: qligowski »

Witam, Jaki jest najelpszy (i tani) firewall Fortigate zeby sie nauczyc FortiOS ? Czy wszystkie modele maja podobne komendy i OS? Chcialbym kupic do nauki bo niedlugo bede go uzywal w pracy. A moze mozna go zasymulowac w GNS3 ? Dzieki

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#2

#2 Post autor: Kyniu »

qligowski pisze: 15 lis 2017, 16:14 Witam, Jaki jest najelpszy (i tani) firewall Fortigate zeby sie nauczyc FortiOS ? Czy wszystkie modele maja podobne komendy i OS? Chcialbym kupic do nauki bo niedlugo bede go uzywal w pracy. A moze mozna go zasymulowac w GNS3 ? Dzieki

Nie chcę by ktoś poczuł się urażony ale wierz mi, tam nie bardzo jest się czego uczyć.
Chyba, że nauką nazwiemy przyzwyczajanie do dziwnych (czytaj absurdalnych, co mam na myśli możesz wyszukać w archiwum) rozwiązań.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#3

#3 Post autor: qligowski »

Dokladnie to mam na mysli 8)

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#4

#4 Post autor: frontier »

Nie kupuj HW, jak juz naprawde chcesz cos poklikac to instalnij sobie VM z trial license. Tak jak Kyniu pisze tam niebardzo jest sie czego uczyc no chyba ze nigdy FW na oczy nie widziales.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#5

#5 Post autor: qligowski »

Dzieki za odpowiedzi, a czy FortiOS jest taki sam na wiekszosci modeli czy komendy i nterfejs jest zalezny od modelu ?

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#6

#6 Post autor: kurđ »

Jest taki sam, choć w niższych modelach nie ma pewnych funkcji np. explicit proxy.
MfG
Kurđ

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#7

#7 Post autor: qligowski »

Dzieki wielkie

Awatar użytkownika
kiloparowek
member
member
Posty: 41
Rejestracja: 26 cze 2014, 09:41
Lokalizacja: Gliwice

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#8

#8 Post autor: kiloparowek »

Hej,

Do nauki dobry jest Fortigate 60D.

Wersje IOsa są różne. Najnowsza wersja 5.4 oferuje zupełnie inny interface. Wg. mnie dużo szybszy, czytelniejszy bogatszy. CLI ogólnie jest spoko. Jednakże zarządzanie przez www jeśli chodzi o te firmę jest naprawdę świetne.
W dużych środowiskach zwykle będziesz korzystał z Forti Managera który zarządza wszystkimi firewallami. Zwykle rzadko się robi coś na pojedynczym firewallu.
Love and compassion are necessities, not luxuries. Without them humanity cannot survive.

Dalai Lama

Awatar użytkownika
balam
wannabe
wannabe
Posty: 977
Rejestracja: 21 cze 2006, 16:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: FortiOS Fortinet Firewall nauka

#9

#9 Post autor: balam »

kiloparowek pisze: 19 mar 2018, 14:34 Najnowsza wersja 5.4 oferuje zupełnie inny interface.
5.6.x juz produkcyjnie uzywam i dalej jest krok w dobrym kierunku jesli chodzi o interface.
Somewhere back in time.

ODPOWIEDZ