Szwajcaria

praca itp
Wiadomość
Autor
hangie
wannabe
wannabe
Posty: 235
Rejestracja: 01 maja 2007, 21:18
Lokalizacja: Londyn

Re: Szwajcaria

#31

#31 Post autor: hangie »

Nie wiem jak wygladaja podatki od dzialanosci gospodarczej ale dla etatowcow to zalezy od kantonu np w Bern masz 6.5%, a sa jeszcze nizsze. Genewa byla chyba najdrozsza z tego co pamietam.
Ja porownuje do siebie gdzie w UK okolo 34% income tax (w tym zdrowotny) + 5% NI + 5% pension.... W CH bym placil jednak mniej :)

W szwajcari bylem na kilku projektach i to co wiem slyszalem od lokalnych rezydentow podczas obiadow :)
Pozdrawiam
Krzysztof Goławski

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

Re: Szwajcaria

#32

#32 Post autor: drozdov »

Najdroższy jest Neuchatel. Generalnie zasada jest że kantony francuskojęcyczne mają wyższe podatki. Najniższe to Zug - 3%. Podatki są uzależnione od wielu rzeczy - czy masz rodzine, ile masz dzieci, czy przynależysz do jakiegoś kościoła itd. Im więcej zarabiasz tym wiecej płacisz podaktu. Zurych to ok 8%. W Szwajcarii dodatkowo obowiązkowe jest ubezpieczenie od utraty pracy, emerytura i to jest odciągane z pensji. Kasę chorych płacisz dodatkowo. No to mniej więcej tak to wygląda.
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

adashio
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2007, 17:57
Lokalizacja: Warsaw

Re: Szwajcaria

#33

#33 Post autor: adashio »

Stąd moje pytanie o B2B - czy da się fakturować klienta Szwajcarskiego z polskiej jednoosobowej działalności?
adashio

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Szwajcaria

#34

#34 Post autor: mhuba »

adashio pisze: 17 maja 2018, 20:31 Stąd moje pytanie o B2B - .....
Po pierwsze, chyba każdy próbuje Ci tu pokazać że tam zapłacisz tych podatków mniej, bedziesz miał lepsza słuzbe zdrowia, plus odłożysz coś na emeryture bo naszej z ZUS to w życiu nie zobaczysz a Ty dalej swoje.
Po drugie skąd ludzie z forum mają wiedzieć czy Twój przyszły partner biznesowy zgodzi się na FV z Polszy?
Po trzecie podatki generalnie płaci się tam gdzie się mieszka, ewentualnie gdzie jest centrum twoich życiowych interesów i z infrastruktóry którego regionu korzystasz.

Pzdr
mHuba

adashio
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2007, 17:57
Lokalizacja: Warsaw

Re: Szwajcaria

#35

#35 Post autor: adashio »

mhuba pisze: 17 maja 2018, 23:41
adashio pisze: 17 maja 2018, 20:31 Stąd moje pytanie o B2B - .....
Po pierwsze, chyba każdy próbuje Ci tu pokazać że tam zapłacisz tych podatków mniej, bedziesz miał lepsza słuzbe zdrowia, plus odłożysz coś na emeryture bo naszej z ZUS to w życiu nie zobaczysz a Ty dalej swoje.
Umiem liczyć i nie masz racji. W Genewie zapłacę ponad 20% podatku, plus social, ubezpieczenie od utraty pracy, 2 filary, mgmt fee umbrelli itp. więc efektywnie zapłacę ok 40% "podatku" vs 19% liniowego w PL.
Po drugie skąd ludzie z forum mają wiedzieć czy Twój przyszły partner biznesowy zgodzi się na FV z Polszy?
Nie o to pytałem, sam nie wiem czy się na to zgodzi. Chodzi mi o kwestie prawno-podatkowe, czy jest to wykonalne w kontekście VATu, przepisów itp.
Po trzecie podatki generalnie płaci się tam gdzie się mieszka, ewentualnie gdzie jest centrum twoich życiowych interesów i z infrastruktóry którego regionu korzystasz.
Tak jak wspomniałem, połowę czasu spędzę w PL, połowę w CH, rodzina i centrum życiowych interesów jest w PL i tu chciałem płacić podatki. Jeżeli będę płacił podatki w CH, obawiam się, że fiskus w PL stwierdzi, że jednak powinien płacić je w PL ze względu na centrum interesów życiowych.
adashio

hangie
wannabe
wannabe
Posty: 235
Rejestracja: 01 maja 2007, 21:18
Lokalizacja: Londyn

Re: Szwajcaria

#36

#36 Post autor: hangie »

Umiem liczyć i nie masz racji. W Genewie zapłacę ponad 20% podatku, plus social, ubezpieczenie od utraty pracy, 2 filary, mgmt fee umbrelli itp. więc efektywnie zapłacę ok 40% "podatku" vs 19% liniowego w PL.
W Polsce placisz tylko %19 podatku ? Nigdy nie bylem na b2b w Polsce ale zawsze mi sie wydawalo ze jeszcze ZUS dochodzi, NFZ i jakis 2/3 filar na przyszlosc tez jest. Zrobisz jak uwazasz.
Generalnie szwajcaria nalezy do wspolnego rynku takze nie widze przyczyny czemu mialbys miec jakis problem z rozliczeniami. Jedynie tak jak pisalem rozne wewnetrzne firmowe zasady moga tego zabraniac.
Pozdrawiam
Krzysztof Goławski

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Szwajcaria

#37

#37 Post autor: Kyniu »

hangie pisze: 18 maja 2018, 10:01 W Polsce placisz tylko %19 podatku ? Nigdy nie bylem na b2b w Polsce ale zawsze mi sie wydawalo ze jeszcze ZUS dochodzi, NFZ i jakis 2/3 filar na przyszlosc tez jest.
Mała podpowiedź - wystarczy poszukać pod hasłem "dzień wolności podatkowej" https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%8 ... Podatkowej
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Szwajcaria

#38

#38 Post autor: minimalist300 »

Odswiezam wątek. Ktoś mieszka na stałe? (Najlepiej okolice Lausanne lub Zurychu. Interesują mnie koszty utrzymania pary i ogólne informacje o życiu w Szwajcarii (przeprowadzałybym się z UK)

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Szwajcaria

#39

#39 Post autor: qligowski »

Znajomy jest DevOpsem pracujacym w jednym z bankow z tego co mowi to koszty zycia zabijaja i bedzie wracal do UK bo jest korzystniej.

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

Re: Szwajcaria

#40

#40 Post autor: drozdov »

minimalist300 pisze: 25 lut 2019, 23:46 Odswiezam wątek. Ktoś mieszka na stałe? (Najlepiej okolice Lausanne lub Zurychu. Interesują mnie koszty utrzymania pary i ogólne informacje o życiu w Szwajcarii (przeprowadzałybym się z UK)
Ja w okolicach Zurychu.
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Szwajcaria

#41

#41 Post autor: minimalist300 »

drozdov pisze: 07 mar 2019, 20:23
minimalist300 pisze: 25 lut 2019, 23:46 Odswiezam wątek. Ktoś mieszka na stałe? (Najlepiej okolice Lausanne lub Zurychu. Interesują mnie koszty utrzymania pary i ogólne informacje o życiu w Szwajcarii (przeprowadzałybym się z UK)
Ja w okolicach Zurychu.
Mógłbyś napisać coś o kosztach utrzymania i wydatkach które trzeba brać pod uwagę? Jak wyglada życie przy dochodach powiedzmy 120k CHF rocznie? Czy z samym angielskim można żyć czy potrzebny jest niemiecki? Po przeprowadzce zaczął bym się uczyć niemieckiego ale w tej chwili mój poziom jest zerowy.

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

Re: Szwajcaria

#42

#42 Post autor: drozdov »

minimalist300 pisze: 08 mar 2019, 22:01 Mógłbyś napisać coś o kosztach utrzymania i wydatkach które trzeba brać pod uwagę? Jak wyglada życie przy dochodach powiedzmy 120k CHF rocznie? Czy z samym angielskim można żyć czy potrzebny jest niemiecki? Po przeprowadzce zaczął bym się uczyć niemieckiego ale w tej chwili mój poziom jest zerowy.
Pytanie czy sam czy z rodzina? Przy dochodach 120k to sam bedziesz mial calkiem fajnie. Z rodzina Ci na wszystko starczy ale juz wielkiego szalu nie bedzie. Szwajcaria jest droga - wynajem mieszkania ok 100m2 to koszt jakies 2300CHF miesiecznie i to nie w Zurychu. Uslugi sa drogie, jedzenie (szczegolnie mieso) jest drogie.
Jezeli chodzi o niemiecki to jest o wiele wiecej firm ktore szukaja z niemieckim. Z angielskim zalapiesz sie do takich firm jak: UBS, Credit Suisse, Google, Zurich Insurance ale konkurencja jest dosc duza.
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Szwajcaria

#43

#43 Post autor: minimalist300 »

drozdov pisze: 09 mar 2019, 00:17
minimalist300 pisze: 08 mar 2019, 22:01 Mógłbyś napisać coś o kosztach utrzymania i wydatkach które trzeba brać pod uwagę? Jak wyglada życie przy dochodach powiedzmy 120k CHF rocznie? Czy z samym angielskim można żyć czy potrzebny jest niemiecki? Po przeprowadzce zaczął bym się uczyć niemieckiego ale w tej chwili mój poziom jest zerowy.
Pytanie czy sam czy z rodzina? Przy dochodach 120k to sam bedziesz mial calkiem fajnie. Z rodzina Ci na wszystko starczy ale juz wielkiego szalu nie bedzie. Szwajcaria jest droga - wynajem mieszkania ok 100m2 to koszt jakies 2300CHF miesiecznie i to nie w Zurychu. Uslugi sa drogie, jedzenie (szczegolnie mieso) jest drogie.
Jezeli chodzi o niemiecki to jest o wiele wiecej firm ktore szukaja z niemieckim. Z angielskim zalapiesz sie do takich firm jak: UBS, Credit Suisse, Google, Zurich Insurance ale konkurencja jest dosc duza.
Przeprowadzałbym się z żona która mówi po angielski i hiszpańsku. Zona chciała by podjąć prace jako Business analyst wiec podejrzewam ze musiała by się niemieckiego nauczyć co trochę by potrwało.

kubn2
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:46

Re: Szwajcaria

#44

#44 Post autor: kubn2 »

Trochę odkopię ten zapomniany wątek :)

Skoro o koszty już pytania były to ktoś z lokalnych się orientuje ile może taki mid sieciowy może dostać?

ODPOWIEDZ