Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#1

#1 Post autor: -Tomek- »

Zastanawiam się na wyborem mechanizmu kolejkowania dla synchronicznych interfejsów serialowych, których prędkość nie jest stała, bo zależy od tego co wynegocjują modemy.
Jeżeli ograniczam się do mechanizmów dostępnych w IOS 12.4, to w zasadzie pozostaje mi do wyboru Custom Queueing (CQ) ?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#2

#2 Post autor: lbromirs »

Użyj MQC i ustaw specyfikację rezerwacji jako 'percentage' a nie wartość absolutną. Sposób kolejkowania jest ortogonalny do tego co jest dla Ciebie problemem. Sposób kolejkowania powinien oddawać charakterystykę ruchu i ew. ilość klas priorytetowych.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

Re: Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#3

#3 Post autor: -Tomek- »

lbromirs pisze: 10 lip 2018, 16:06 Użyj MQC i ustaw specyfikację rezerwacji jako 'percentage' a nie wartość absolutną. Sposób kolejkowania jest ortogonalny do tego co jest dla Ciebie problemem. Sposób kolejkowania powinien oddawać charakterystykę ruchu i ew. ilość klas priorytetowych.
Wiem, że można ustawiać rezerwację pasma w procentach, tylko mam pytanie, jak router wyliczy sobie aktualną całkowitą wartość bandwidth?
W przypadku seriali powinna być ona równoważna częstotliwości zegara odebranego z modemu (DCE), a jakoś sobie nie wyobrażam, że router obliczy ją dynamicznie w inny sposób.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#4

#4 Post autor: lbromirs »

To jeszcze raz, bo może faktycznie coś mi umknęło.

Masz router połączony 'synchronicznym interfejsem serialowym' do modemu, który to dopiero negocjuje prędkość łącza? Jeśli tak, to faktycznie router widzi tylko przepustowość interjsu pomiędzy sobą a modemem. Ustawiłbym go na maksimum tego co modemy mogą wynegocjować i kolejkował równoważąc do niego - w szczególności dla klasy priorytetowej. Aczkolwiek rozwiązań jest trochę, wszystkie sprzed dwóch dekad kiedy takie połączenia i problemy były dniem powszednim :)

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

Re: Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#5

#5 Post autor: -Tomek- »

lbromirs pisze: 11 lip 2018, 15:31 Masz router połączony 'synchronicznym interfejsem serialowym' do modemu, który to dopiero negocjuje prędkość łącza?
Coś w tym stylu - załóżmy, że router ma być mobilny i w zasadzie bezobsługowy. Jeździ w różne miejsca, gdzie może zastać różną infrastrukturę i co jakiś czas (np. kilka dni) łączy się poprzez modem serialowy (RS232) z centralą. Prędkość połączenia może być z zakresu 9,6-512 Kbps, więc ustawianie pasma na maksimum szybkości mija się z celem.

Dlatego, w tym przypadku uznałem, że "stare dobre" CQ będzie chyba najlepszym rozwiązaniem?

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

Re: Wybór mechanizmu kolejkowania dla interfejsów o zmiennej szybkości

#6

#6 Post autor: -Tomek- »

W międzyczasie okazało się, że od wersji IOS 15.1(4) nie są już wspierane "stare" metody kolejkowania tj. WFQ, CQ, WRED, itp.
W poniższym linku pokazano, jak migrować do MQC:
https://www.cisco.com/en/US/docs/ios-xm ... -lgcy.html

Na szczęście kolejkowanie robię na innym sprzęcie (12.4) niż markowanie, więc metody "legacy" jeszcze tam działają.

Mam jeszcze jedno pytanie, skąd MQC ustala sobie parametr bandwidth dla danego interfejsu?
Czyżby z wartości, która została wprowadzona komendą "bandwidth XXX " na interfejsie?

ODPOWIEDZ