vPC-peer-?

Problemy i dyskusje z zakresu rozwiązań i technologii Data Center
Wiadomość
Autor
piter1789
wannabe
wannabe
Posty: 222
Rejestracja: 01 wrz 2014, 10:46

vPC-peer-?

#1

#1 Post autor: piter1789 »

Witam,
czytam już chwilę i coś mi chyba umyka. Dokładniej mówiąc chodzi o dwa polecenia:
peer-switch
peer-gateway

Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć tak prosto te dwa sformułowania?
Bo peer-gateway użyjemy gdy nasze nexuy są bramą dla vlan? a drugi tryb? Bo doczytałem się, że jest nie zalecany..

I co w przypadku jak mamy przełączniki w VSS spięte jak core i do tego chcemy dołożyć dwa nexuy dla części serwerowo-macierzowej?

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: vPC-peer-?

#2

#2 Post autor: martino76 »

Peer-switch ogolnie powoduje to ze oba switche generuja BPDU, bez tej komenty tylko primary generuje STP BPDU a secondary dziala jak proxy, przekazujac BPDU. Z peer-switch oba switche dla danego VLANu sa root.
Co do peer-gateway to dziala to na takiej zasadzie, ze jesli jeden ze switchy otrzyma pakiet z mac adresem drugiego switcha to nie przekazuje takiego pakietu do sasiada tylko sam forwarduje taki pakiet dalej do innej podsieci.

piter1789
wannabe
wannabe
Posty: 222
Rejestracja: 01 wrz 2014, 10:46

Re: vPC-peer-?

#3

#3 Post autor: piter1789 »

OK, czyli tak:
peer-switch np. gdy nasze nexusy są rootem w stp, bo jak jeden padnie to drugi nie generuje od nowa całego drzewa tylko już jest więc tak naprawdę nie ma przerwy zbyt dużej. dobrze rozumiem idee?

a jeśli nasze nexusy nie będą root w stp, to nie ma potrzeby żeby peer-switch uruchamiać?

Podobnie peer-gateway, tzn. skoro on nie są L3 u mnie to to nie działa ta funkcjonalność.

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: vPC-peer-?

#4

#4 Post autor: martino76 »

Witam,

Tak dobrze rozumiesz ide, ogolnie peeer-switch powoduje to, ze BPDU timeout jest duzo mniejszy na urzadzeniach podloczonych do pary vPC. Jesli twoje nexusy nie sa root w STP, to nie musisz tego konfigurowac, bo kto inny jest root.

Jesli nie masz L3 na nexusach, to nie musisz odpalac peer-gateway.

Pozdro,

ODPOWIEDZ