Wybór szkoły

praca itp
Wiadomość
Autor
IamBlonde
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 27 maja 2019, 08:46

Wybór szkoły

#1

#1 Post autor: IamBlonde »

Cześć!
Postanowiłam, że chcę rozpocząć się całkowicie przekwalifikować i zostać sieciowcem. Mam jednak dylemat co wybrać:
-skończyć roczny kurs "Kwalifikacja EE.08. Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci", który jest połączony z Cisco Networking Academy, dostałabym też zniżkę na CCNA i miesięczne praktyki
-iść na studia informatyczne z "sieciową" specjalizacją
-wybrać kurs na Udemy i uczyć się w domu (mam kilka routerów cisco).
Pierwsza opcja wydaje mi się najszybsza i skupiona jednak na tym czego chcę się nauczyć, żeby w ogóle zacząć, tylko czy bez studiów informatycznych, jestem w stanie ogarnąć już pracę w realnej firmie? Czy może polecicie jeszcze inną drogę?

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Wybór szkoły

#2

#2 Post autor: bydgoszcz2016 »

Powiem od siebie:

Skończyłem studia pt Telekomunikacja i elektronika ze Specjalizacja w sieciach - nie nauczyłem się tam niczego potrzebnego mi w późniejszej pracy, oczywiście to mój jednostkowy przypadek, nie twierdze że inne uczelnie też niczego nie naucza Cię, ale...pominałbym ten krok i zaczał od kursów CCNA/CCNP i edukacji w domu na labach i literaturze fachowej. Uczysz się tego co chcesz, co Cię intyeresuje i co w przyszłości będziesz robił. Na studiach poznasz trochę sieci a przez wiekszość czasu będziesz programował, uczył sie fizyki, ochrony środowiska i innych rzeczy które na specjalizacji powinny już wyginać. W IT brak studiów tematycznych rzadko jest przeszkoda w karierze.

IamBlonde
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 27 maja 2019, 08:46

Re: Wybór szkoły

#3

#3 Post autor: IamBlonde »

Mam też taki plus, że mój mąż jest sieciowcem, zawsze mogę zadawać pytania podczas nauki własnej. Kwestia czy dla osoby nietechnicznej, taki roczny kurs będzie wystarczający. Mój mąż nie studiował, za to od zawsze się tym interesował stąd gdzieś tam u mnie pomysł, żeby iść na studia. Jeszcze pozostaje pytanie czy w różnych firmach zespół będzie chciał kobietę 😂

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Wybór szkoły

#4

#4 Post autor: mhuba »

Teraz tyle roboty jest w tych wszystkich korporacjach, o studia chyba nikt nie pyta, ludzie czesto nie wiedza jak router wyglada, potrafia cos tam na nich konfigurowac i wszyscy sa zadowoleni.
W spodnie nikt raczej nigdzie nie zaglada.

Pzdr
hm

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Wybór szkoły

#5

#5 Post autor: judge dredd »

Cześć,

Dyplom studiów technicznych zawsze się przyda - spójrz choćby na ogłoszenia o pracę - w większości jest napisane "ukończone studia na kierunku informatycznym lub pokrewne", do tego często jest również "posiadanie certyfikatu CCNA/CCNP", choć tutaj czasem dodane jest "lub wiedzy na tym poziomie". Jeśli wiesz już na pewno, że sieci to Twoje przeznaczenie, ale jeszcze nie miałaś okazji rozpocząć żadnych studiów, to ja bym zaczął od porządnego szkolenia CCNA, bo już wtedy możesz zacząć pracę na jakimś NOC'u (network operations center) i zdobywać doświadczenie - to jest najważniejsze - studia możesz robić równolegle. Wydaje mi się, że to sensowna ścieżka. Przy czym tutaj, nie wiem czy koledzy się ze mną zgodzą, nie idź raczej w to "Kwalifikacja EE.08..." bo ki diabeł wie co to jest... Ja nie wiem, ale może to jakieś nowe trendy i ja się nie znam. Moim zdaniem poszukaj lepiej kursów przygotowujących do zdania egzaminu Cisco CCNA - to po pierwsze jest rozpoznawalne na rynku, a po drugie tematyka tego szkolenia daje na prawdę solidną bazę wiedzy z sieci komputerowych.

Jeśli chodzi o chęć do zatrudniania kobiet na stanowiska techniczne, to faktem jest, że w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę w tym zakresie przychodzi mało zgłoszeń od dziewczyn, ale wydaje mi się, że jest to w pewnym sensie na plus, bo wzbudza zainteresowanie - jedno ogłoszenie od dziewczyny wśród 50 od chłopaków od razu się wyróżnia i zwraca uwagę. Trudno mi powiedzieć jakie są ogólne trendy i preferencje do zatrudniania kobiet na stanowiskach technicznych w sieciach, ale ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zawsze gdy prowadziliśmy rekrutacje w firmach, w których pracowałem, to nigdy nie zdarzyło się, żeby odrzucić jakieś CV "bo dziewczyna" - porównywało się wiedzę i doświadczenie. Może ktoś podzieli się innymi doświadczeniami.

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

IamBlonde
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 27 maja 2019, 08:46

Re: Wybór szkoły

#6

#6 Post autor: IamBlonde »

To żaden nowy trend, po prostu technik informatyk wyszedł już ze szkół policealnych, można to robić tylko w szkołach branżowych. Ta kwalifikacja i jeszcze 09 daje łącznie tytuł technika, jeśli ma się wykształcenie średnie, a że mam nawet wyższe to się łapie. Robią teraz kursy na pojedyńcze kwalifikacje, zamiast na technika, żeby obejść przepisy a nadal dostać dofinansowanie. Jako, że działają też jako cisco networking Academy, to w tym dofinansowaniu mogłabym mieć to za 1500 zł łącznie, plus zniżka na egzamin. Nie wiem czy w miarę sprawnie to wyjaśniłam. Jednak chyba się zdecyduję na to, żeby skupić się najpierw na CCNA, zacząć po praktykach już jako junior. Wtedy studia będą dopełnieniem tego, czego będę uczyć się na co dzień w pracy. Byle nauczyć się wszystkiego na tyle, aby wypaść jakoś na rozmowie :)

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Re: Wybór szkoły

#7

#7 Post autor: drake »

Hej,
idź na kurs CCNA do akademii, złap sie gdzies na praktykę/staż lub pracę i zbieraj doświadczenie. Studia mozesz podjac, jak stwierdzisz, że to faktycznie Cię interesuje. Czytaj, ucz sie, labuj... CCNP i dalej... Only sky is the limit!

Pozdruffka! :)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Wybór szkoły

#8

#8 Post autor: Kyniu »

IamBlonde pisze: 27 maja 2019, 09:50 Mam też taki plus, że mój mąż jest sieciowcem, zawsze mogę zadawać pytania podczas nauki własnej.
Biedny facet ;(
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

IamBlonde
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 27 maja 2019, 08:46

Re: Wybór szkoły

#9

#9 Post autor: IamBlonde »

Kyniu już nie przesadzaj :)
Czasem mu pomagam i jest bardzo zadowolony z podjętej przeze mnie decyzji. Nie ingeruje jednak w to, jaką drogę obiorę. To plus, że mam kogo pytać :)

sniferek
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 15 mar 2014, 18:45

Re: Wybór szkoły

#10

#10 Post autor: sniferek »

judge dredd pisze: 27 maja 2019, 10:50 Jeśli chodzi o chęć do zatrudniania kobiet na stanowiska techniczne, to faktem jest, że w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę w tym zakresie przychodzi mało zgłoszeń od dziewczyn, ale wydaje mi się, że jest to w pewnym sensie na plus, bo wzbudza zainteresowanie - jedno ogłoszenie od dziewczyny wśród 50 od chłopaków od razu się wyróżnia i zwraca uwagę. Trudno mi powiedzieć jakie są ogólne trendy i preferencje do zatrudniania kobiet na stanowiskach technicznych w sieciach, ale ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zawsze gdy prowadziliśmy rekrutacje w firmach, w których pracowałem, to nigdy nie zdarzyło się, żeby odrzucić jakieś CV "bo dziewczyna" - porównywało się wiedzę i doświadczenie. Może ktoś podzieli się innymi doświadczeniami.
Mam wrażenie, że przed kobietami stawia się często mniejsze wymagania niż przed mężczyznami - tak, jak przed osobami innego koloru skóry. Szczególnie w dużych korporacjach które w Polsce mają tylko centra operacyjne.
W korpo, dobrym wujkom z Ameryki ciężko czasem jest pojąć, że w Polsce wystawiając ofertę pracy na inżyniera - prawie wszyscy to będą białoskórzy mężczyźni.

Ale to rozmowa na inny temat. Ja polecam złapanie całkowitych podstaw, a później zbieranie doświadczenia i nauka jednocześnie. Czyli udemy w domu a później studia zaocznie i praca w branży.

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Wybór szkoły

#11

#11 Post autor: bydgoszcz2016 »

Jak już jest praca w branży to szkoda czasu na studia. To jest marnowanie czasu na naukę w 80% rzeczy które nas albo nie interesują albo nam się nie przydadzą. Lepiej już samemu sobie wybierać tematy techniczne i je zgłębiac czy to przez akademie czy na własną rękę.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: Wybór szkoły

#12

#12 Post autor: art »

bydgoszcz2016 pisze: 28 maja 2019, 11:57 Jak już jest praca w branży to szkoda czasu na studia. To jest marnowanie czasu na naukę w 80% rzeczy które nas albo nie interesują albo nam się nie przydadzą. Lepiej już samemu sobie wybierać tematy techniczne i je zgłębiac czy to przez akademie czy na własną rękę.
Zależy :) ja uważam że studia są potrzebne

Zrób kurs CCNA w akademii, znajdź joba jako junior i jak będizesz miała czas i chęci idź na studia - chyba że już jakieś skończyłaś. Może się zdarzyć, że poznasz jakąś fajną koleżankę, co Cię bedzie chciała na państwową posadę wciagnąć a tam bez studiów ani rusz :) I co wtedy zrobisz ?
Ups I switched again =)

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Wybór szkoły

#13

#13 Post autor: judge dredd »

IamBlonde pisze: 27 maja 2019, 12:23 ...Jako, że działają też jako cisco networking Academy, to w tym dofinansowaniu mogłabym mieć to za 1500 zł łącznie, plus zniżka na egzamin...
Jeśli tak, to zdecydowanie jest to najlepsza (i najtańsza) opcja. Brałbym :-D. Ewentualnie możesz się jeszcze upewnić czy w ramach tych studiów realizowany jest program Cisco CCNA i w jakim zakresie - generalnie obecnie Akademie Cisco dzielą CCNA na dwa kursy - pierwszy nazywa się ICND1 i składa się z dwóch modułów (często nazywanych "semestrami 1 i 2"), a drugi nazywa się ICND2 i składa się z dwóch kolejnych modułów ("semestry 3 i 4"). Warto wiedzieć, że po ICND1 nie jesteś w pełni przygotowana do egzaminu 200-125 Cisco CCNA, tylko do mniejszego egzaminu 100-105 ICND1, który daje certyfikat CCENT, który z kolei na rynku nie ma zbytnio wartości, bo mało kto kojarzy co to jest. Plusem jest to, że posiadając certyfikat CCENT wystarczy zdać egzamin 200-105 ICND2 żeby dostać certyfikat CCNA, więc zawsze jest to już połowa drogi do CCNA.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Warto zapytać, czy w ramach zajęć na tej uczelni dostajesz dostęp do platformy NetAcad (portal dla studentów oficjalnych Akademii Cisco) i ważniejsze, czy w ramach zajęć będziecie tam zapisani na kurs CCNA (lub ICND1 czy ICND2) - jest to ważne dlatego, że w tej sytuacji na tym portalu dostępne są bardzo fajne materiały szkoleniowe (tzw. "curricula"), z których bardzo przyjemnie się uczy - są to nieźle dopracowane materiały multimedialne - prezentacje, animacje, aktywności, ćwiczenia - mi osobiście najlepiej się uczyło do CCNA właśnie z tego.

No i kolejna ważna rzecz - piszesz, że będziesz miała zniżkę na egzamin - upewnij się na jakich zasadach zniżka będzie przyznana, bo na Akademiach Cisco jest tak, że voucher zniżkowy dostaje się tylko jeśli wszystkie egzaminy wewnętrzne będą zdane na noty powyżej jakiegoś poziomu (kiedyś było to 70%). Dlatego trzeba o to zadbać już od pierwszych zajęć - poważnie podejść do szkolenia, powtarzać materiały z zajęć i robić ćwiczenia, żeby na tych egzaminach wewnętrznych dobrze wypaść. Generalnie podczas szkolenia zarezerwuj sobie przynajmniej drugie tyle czasu na naukę w domu. Serio. Możesz też sie wyposażyć w literaturę fachową w postaci dwóch książek Wendell'a Odom'a, żeby z nich doczytać ewentualne niejasności z zajęć i curriculów:

http://www.ciscopress.com/store/ccent-c ... 1587205804
http://www.ciscopress.com/store/ccna-ro ... 1587205798

Zachęcam do nauki i pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

IamBlonde
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 27 maja 2019, 08:46

Re: Wybór szkoły

#14

#14 Post autor: IamBlonde »

art pisze: Może się zdarzyć, że poznasz jakąś fajną koleżankę, co Cię bedzie chciała na państwową posadę wciagnąć a tam bez studiów ani rusz :) I co wtedy zrobisz ?
Jestem panią magister (ekonomia) :)
Praca z babami mnie irytuje. W panstwówce pracowałam zaraz po studiach i powiedziałam sobie, że nigdy więcej :lol:
Serio, nie umiem pracować z kobietami. Wyścig, o to która na wyższych szpilkach pokaże, że jest najlepsza w tym co robi, a tak naprawdę w kółko tylko plotki i obgadywanie.

Judge:
-dostęp mam już teraz z konta męża, książki też mam bo mu kupili z funduszu szkoleniowego, więc tu już duży plus
-z tego co mi kobieta mówiła to kurs przygotowuje do CCNA
-dodatkowo dziś mi powiedziała, że certyfikat jest "gratis", ale coś jej nie wierzę, pewnie myli z papierkiem potwierdzającym udział w CNA
-mam też taki plus, że z natury muszę wszystko zrozumieć co mam przed sobą, więc uczę się tak długo i mocno (nie bojąc się zadawać nawet najgłupsze pytania) aż nie zrozumiem na tyle, by móc każdemu dane zagadnienie wyjaśnić. Tu nawet mój mąż twierdzi, że do CCNA będę bardziej przygotowana niż on 😂
Nakręciłam się na to niesamowicie, dziękuję Panowie za każdą podpowiedź, dużo mi to daje :)

DawidS28
wannabe
wannabe
Posty: 148
Rejestracja: 09 paź 2010, 22:10
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wybór szkoły

#15

#15 Post autor: DawidS28 »

judge dredd pisze: 29 maja 2019, 18:12 Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Warto zapytać, czy w ramach zajęć na tej uczelni dostajesz dostęp do platformy NetAcad (portal dla studentów oficjalnych Akademii Cisco) i ważniejsze, czy w ramach zajęć będziecie tam zapisani na kurs CCNA (lub ICND1 czy ICND2) - jest to ważne dlatego, że w tej sytuacji na tym portalu dostępne są bardzo fajne materiały szkoleniowe (tzw. "curricula"), z których bardzo przyjemnie się uczy - są to nieźle dopracowane materiały multimedialne - prezentacje, animacje, aktywności, ćwiczenia - mi osobiście najlepiej się uczyło do CCNA właśnie z tego.
O ile o jakości materiałów na platformie mam "zdanie odrębne", to co do sprawdzenia, czy dana Akademia Cisco występuje na oficjalnej liście, jest NetAcad Locator:
https://www.netacad.com/netacad_academy ... my_type=ca

Jeśli akademia tam jest, to na 99% dostaniesz dostęp do NetAcad.com.
No i kolejna ważna rzecz - piszesz, że będziesz miała zniżkę na egzamin - upewnij się na jakich zasadach zniżka będzie przyznana, bo na Akademiach Cisco jest tak, że voucher zniżkowy dostaje się tylko jeśli wszystkie egzaminy wewnętrzne będą zdane na noty powyżej jakiegoś poziomu (kiedyś było to 70%).
Co najmniej 75% za pierwszym podejściem do Final Exam (tego kończącego każdy z czterech modułów w Akademii Cisco, zwanych czasem semestrami). To jest egzamin wewnętrzny akademii, odbywa się na platformie NetAcad i automatycznie po zdaniu tego i zaliczeniu przez Akademię Cisco danego semestru dostaje się możliwość wnioskowania przez NetAcad o voucher. Zniżka wynosi 60%, jest ważna 3 miesiące (chociaż uczestniczyłem w dyskusjach nad tym, by było to 6 miesięcy, zobaczymy).

Wynik ze wspomnianego Final Exam ważny jest po 2. module (Routing and Switching Essentials) oraz po 4. (Connecting Networks). Po tym pierwszym dostaje się zniżkę na egzamin 100-105 ICND1 (ten daje tylko CCENT), a po tym drugim - na 200-105 ICND2 (to i wcześniejszy ICND1 dają razem CCNA Routing and Switching) albo 200-125 CCNA (jeden egzamin od razu dający całe CCNA RS).

Normalne ceny egzaminów to było około $165 za te "połówkowe" i $320 za cały CCNA na raz (200-125).

ODPOWIEDZ