Kariera network engineera

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Kariera network engineera

#1

#1 Post autor: qligowski »

Witam,

Ostatnio zaczalem rozgladac sie za nowa praca w UK - ominiely mnie dwie pozycje 'czysto' sieciowe tylko dlatego ze nie znalem zadnych chmur publicznych typu AWS czy Azure. Udalo mi sie pojsc na kawe z agentka ( :D ) w sprawie rozmowy o prace i na senior network engineera miala 87 aplikacji tego dnia, a na DevOpsa 3 z calego miesiaca. Daje to do myslenia... :?

Awatar użytkownika
toczyskik
wannabe
wannabe
Posty: 312
Rejestracja: 09 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kariera network engineera

#2

#2 Post autor: toczyskik »

Ja osobiście zmieniam swoją karierę sieciowca (SP) na systemowego sieciowca (K8S, chmurki i innego tego typu wynalazki). Plus taki, że o wiele większa kasa, nowe rzeczy do poznania i mnóstwo ofert pracy. Minus to sprzętu sieciowego pokroju Cisco, Juniper to za bardzo nie widzę, ale coś za coś.
Pozdrawiam
Krzysiek Te.

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Kariera network engineera

#3

#3 Post autor: qligowski »

Jaki masz plan na to transition ? :D

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

Re: Kariera network engineera

#4

#4 Post autor: weis »

toczyskik pisze: 13 cze 2019, 13:57 Minus to sprzętu sieciowego pokroju Cisco, Juniper to za bardzo nie widzę, ale coś za coś.
To jest minus? :wink:
O wiele bardziej wolę walczyć z API AWSowymi niż z Cisco/Juniperem :D
Dodatkowo AWS ma działający support.
Fire, aim, ready!

Awatar użytkownika
toczyskik
wannabe
wannabe
Posty: 312
Rejestracja: 09 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kariera network engineera

#5

#5 Post autor: toczyskik »

qligowski pisze: 13 cze 2019, 14:08 Jaki masz plan na to transition ? :D
Już się dzieje od pół roku :) Ja miałem trochę szczęścia. U kolegi w firmie szukali sieciowca (systemowcy przestali już ogarniać sieć), a ja też chciałem zmienić kierunek rozwoju i jakoś poszło. Nie byłem też całkowicie zielony z systemów, coś tam sobie dłubałem w wolnym czasie. Teraz uczę się na bieżąco nowych rzeczy.
Pozdrawiam
Krzysiek Te.

Awatar użytkownika
toczyskik
wannabe
wannabe
Posty: 312
Rejestracja: 09 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kariera network engineera

#6

#6 Post autor: toczyskik »

weis pisze: 13 cze 2019, 14:34
toczyskik pisze: 13 cze 2019, 13:57 Minus to sprzętu sieciowego pokroju Cisco, Juniper to za bardzo nie widzę, ale coś za coś.
To jest minus? :wink:
O wiele bardziej wolę walczyć z API AWSowymi niż z Cisco/Juniperem :D
Dodatkowo AWS ma działający support.

Przyzwyczaiłem się przez kilkanaście lat siedzenia w Cisco, Juniper i innych, ale powoli już przestaje mi to przeszkadzać :D
Pozdrawiam
Krzysiek Te.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Kariera network engineera

#7

#7 Post autor: mhuba »

Bardzo dobre kierunki, w tych nowych działkach można dostać możliwość pracy zdalnej nawet z PL za forse niewyobrażalnie wieksza od tej jaką można przy czystej sieciowce.

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Kariera network engineera

#8

#8 Post autor: qligowski »

szkoda ze najczesciej szukaja Deva , ktory potrafi OPsowac a nie odwrotnie...

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: Kariera network engineera

#9

#9 Post autor: lxs »

Tylko, że rynek DevOps w Polsce jest mocno januszowy. Szukają ludzi, którzy im ogarnią kubernetesa, postawią monitoring prometeusza i to wszystko na AWS. Taki administrator Linuxa 3.0.

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Kariera network engineera

#10

#10 Post autor: Misiekm »

Devops jest na fali, dopki nie zautomatyzuje sam siebie.
Ogladanie sieci/hybryd zaprojektowanych przez systemowych ludzi jest zawsze ciekawym doswiadczeniem:)

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Re: Kariera network engineera

#11

#11 Post autor: drake »

Dzis w sieciach tyle sie dzieje, ze nie ma nudy, a kto tak uwaza, to juz jest nie w temacie... Wezmy chociazby taki SD-WAN np. Cisco (viptela), Versa, Silver-Peak.... Dzieje sie duzo i jest ciekawie. Chmura i DC to kolejny obszerny temat... Przy tym wszystkim nie da sie juz unikac zagadnien typu Python, virtualizacja czy Linux... :)

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

Re: Kariera network engineera

#12

#12 Post autor: weis »

toczyskik pisze: 13 cze 2019, 14:56 Przyzwyczaiłem się przez kilkanaście lat siedzenia w Cisco, Juniper i innych, ale powoli już przestaje mi to przeszkadzać :D
Też tak miałem. Na szczęście człowiek szybko przyzwyczaja się do lepszego ;)
Fire, aim, ready!

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

Re: Kariera network engineera

#13

#13 Post autor: weis »

drake pisze: 15 cze 2019, 09:40 Dzis w sieciach tyle sie dzieje, ze nie ma nudy, a kto tak uwaza, to juz jest nie w temacie... Wezmy chociazby taki SD-WAN np. Cisco (viptela), Versa, Silver-Peak.... Dzieje sie duzo i jest ciekawie. Chmura i DC to kolejny obszerny temat... Przy tym wszystkim nie da sie juz unikac zagadnien typu Python, virtualizacja czy Linux... :)
Czy naprawdę jest tak ciekawie? Produkty stoją nieco w miejscu, API z prawdziwego zdarzenia dalej posiada tylko kilku producentów. Owszem są fajne projekty ale na ogół dotyczą one głównie postawienia obok jakiegoś kontrolera który potrafi się dogadać z pudełkami sieciowymi. I najciekawsza część(jak dla mnie) to napisanie logiki dla tego kontrolera. Jest też sporo narzędzi do CM, można się już bawić w CICD dla niektórych pudełek sieciowych. Ale mam wrażenie że to są tematy nieco odsunięte od sieci gdzie praktycznie zawsze uzyskamy lepsze wyniki alokując do takiego projektu jednego sieciowca i jednego developera niż dając dwóch sieciowców.
Za to SD-WAN jest faktycznie bardzo ciekawym tematem.
Podobnie jak telemetria w mieszanych środowiskach chmury i DC. Chociaż w tym wypadku na ogół sami pisaliśmy narzędzia do robienia pomiarów.

Z drugiej strony kiedyś praca sieciowca polegała głównie na konfiguracji pudełek za pomocą CLI, teraz się to zmienia więc może to czym piszę to nowe podstawowe umiejętności dla sieciowca.
:)
Fire, aim, ready!

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Kariera network engineera

#14

#14 Post autor: Misiekm »

Dla kogos zaczynajacego przygode z sieciami, SD-WAN (jako abstrakt) moze byc ciekawy.
Troche starsi zapewne dopatrza sie funkcjonalnosci DMVPN, inaczej zaprezentowana i przede wszystkim latwiejsza w uzyciu.

ODPOWIEDZ