bgp lekka sugestja

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
chunkpunk
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 31 mar 2011, 10:40

bgp lekka sugestja

#1

#1 Post autor: chunkpunk »

Witam
W koncu dostalem drugiego operatora kabelm do siebie :)
Mam 40 i 50 lacza , postanowilem ze mozna by tu uzyc BGP.
Operator sugeruje abym uzyl cisco 1941 i przyjal ISP tylko prefix default (0.0.0.0/0)
Jesli bym chcial przyjac pelna tablice to 3945e lub ASR1001.

Ale ze mam SSG140 junipera 512ram (w faq jest opis BGP wiec powinno smigac) , to pomyslalem ze moze to bym uzyl zamiast kupowac 1941. Czy to wogole mozliwe abym uzyl takiej konfoguracji ? przy zalozeniu ze tablica zostaje u operatora
:)

michaliwanczuk
wannabe
wannabe
Posty: 187
Rejestracja: 17 kwie 2010, 21:48
Kontakt:

#2

#2 Post autor: michaliwanczuk »

SSG140 może być za słabe, w zależności czy masz VPN'y i dużo polityk FW.
Michał

chunkpunk
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 31 mar 2011, 10:40

#3

#3 Post autor: chunkpunk »

michaliwanczuk pisze:SSG140 może być za słabe, w zależności czy masz VPN'y i dużo polityk FW.
Nawet gdy cala tablica jest u operatora ?
:)

Awatar użytkownika
PioterPL
wannabe
wannabe
Posty: 157
Rejestracja: 16 cze 2007, 20:02
Kontakt:

#4

#4 Post autor: PioterPL »

Cześć,

Osobiście nigdy nie konfigurowałem BGP na SSG, ale słyszałem (od chłopaków z Clico, jeżeli to cokolwiek znaczy), że ta platforma na BGP się średnio nadaje. Opowiadali, że sesja BGP nawet na laboratoriach się rwie. Może warto wejść na Junosa?

Pozdrawiam,
Piotrek
www.globesolutions.pl - multisejfy, rozmieniarki dla myjni, dyspensery - automatyka dla bankowośći

chunkpunk
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 31 mar 2011, 10:40

#5

#5 Post autor: chunkpunk »

PioterPL pisze:Cześć,

Osobiście nigdy nie konfigurowałem BGP na SSG, ale słyszałem (od chłopaków z Clico, jeżeli to cokolwiek znaczy), że ta platforma na BGP się średnio nadaje. Opowiadali, że sesja BGP nawet na laboratoriach się rwie. Może warto wejść na Junosa?

Pozdrawiam,
Piotrek
Napewno warto, ale chcialem bezinwestycyjnie :) moze cos by sie z tego sklecilo :) dlatego zalezy mi na tym aby ktos sie wypowiedzial kto dzialal na tym sprzecie + bgp z najnowszy os
:)

Awatar użytkownika
nell
wannabe
wannabe
Posty: 193
Rejestracja: 10 maja 2009, 12:17

#6

#6 Post autor: nell »

Hmm, mnie tylko trochę straszy pamięć, 512 MB może być mało, co do operatora, to nie wiem dlaczego do takich łącz on zaleca takie platformy, sumarycznie mamy 90 mega symetrycznie zatem używany router Cisco2821 lub Cisco 3825 (cena używanego 1200 zł max.) z 1GB będzie działał jak złoto i jeszcze zostanie zapas. Jeśli ma być nowe to Cisco2911 z 1GB i już.

chunkpunk
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 31 mar 2011, 10:40

#7

#7 Post autor: chunkpunk »

Moze mi ktos napisac kilka zdan o tym ?
"Cisco 1941 pod warunkiem, że klient przyjmie od ISP tylko prefix default (0.0.0.0/0)"
tak mi operator napisal
:)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

chunkpunk pisze:Moze mi ktos napisac kilka zdan o tym ?
"Cisco 1941 pod warunkiem, że klient przyjmie od ISP tylko prefix default (0.0.0.0/0)"
tak mi operator napisal
No i co ma być w tych kilku zdaniach? Że ma rację? W sumie to przyjmie więcej. Ale w granicach rozsądku.

chunkpunk
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 31 mar 2011, 10:40

#9

#9 Post autor: chunkpunk »

Kyniu pisze:
chunkpunk pisze:Moze mi ktos napisac kilka zdan o tym ?
"Cisco 1941 pod warunkiem, że klient przyjmie od ISP tylko prefix default (0.0.0.0/0)"
tak mi operator napisal
No i co ma być w tych kilku zdaniach? Że ma rację? W sumie to przyjmie więcej. Ale w granicach rozsądku.
W czym ma racje ?
:)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Kyniu »

chunkpunk pisze:W czym ma racje ?
Wdech, raz, dwa, trzy, .... nie będę klął. ........... No w tym co napisał, a w czym innym? W prognozie pogody? We wróżeniu o losach świata? W terminie końca świata?

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#11

#11 Post autor: saiqard »

chunkpunk pisze:
Kyniu pisze:
chunkpunk pisze:Moze mi ktos napisac kilka zdan o tym ?
"Cisco 1941 pod warunkiem, że klient przyjmie od ISP tylko prefix default (0.0.0.0/0)"
tak mi operator napisal
No i co ma być w tych kilku zdaniach? Że ma rację? W sumie to przyjmie więcej. Ale w granicach rozsądku.
W czym ma racje ?
W tym, że C1941 da rade pod warunkiem, że nie wrzucisz do niego pełnej tablicy BGP.

adam9112
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2014, 11:55

#12

#12 Post autor: adam9112 »

A może zastanów się na OSPF, jest łatwiejszy w konfiguracji i nie wysyła pełnych tablic między routerami

szamba betonowe
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, 22:49 przez adam9112, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Piotrek
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 28 sie 2005, 23:12
Lokalizacja: Kraków

#13

#13 Post autor: Piotrek »

OSPF średnio się na daje na styku pomiędzy różnymi operatorami. W dodatku i tak ISP musiał by robić redystrybucje informacji z OSPF na temat prefixu aby reszta świata była wstanie go zobaczyć.

Co do wypowiedzi od operatora. W większości sytuacji trasa defaultowa jest wystarczająca do działania. W większości wypadków nie do końca jest potrzebna cała tablica routingu.
Należy pamiętać, że każdy wpis zabiera pamięć oraz wyszukiwanie tej informacji też kosztuje.

Z drugiej strony posiadając dwa różne łącza oraz tylko trasy 0.0.0.0/0 mało jest opcji na rozkład obciążenia.

Można zastosować dodatkowe optymalizacje
- Trasa defaultowa + polskie prefixy (ok4k). Czyli przyjąć trasę domyślną i wyciąć ścieżki operatorów Tier1
- Trasa defaultowa oraz dodatkowo przyjęcie ścieżek do określonej maski np od /8 do /16

Wtedy można choć trochę posterować ruchem.

ODPOWIEDZ